Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#35 '2000: Документи для роботи - Нові документи

4. Про внесення змін до деяких законів України щодо оподаткування підприємств та організацій громадських організацій інвалідів

Закон України від 13 .07. 2000 р. №1926-III

Коментар ДК:

Будь-які підприємства громадських організацій інвалідів для отримання податкових пільг повинні пройти міжвідомчу комісію

Законом України від 13.07.2000 р. №1926-III "Про внесення змін до деяких законів України щодо оподаткування підприємств та організацій громадських організацій інвалідів" (далі - Закон) визначено, що право на пільги зі сплати податків і зборів, яке підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають відповідно до законів України з питань оподаткування, застосовується за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів.

Тепер право на пільги зі сплати податків і зборів, яке підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають відповідно до законів України з питань оподаткування, застосовується за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування, який надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, тобто своє право треба доводити. Для цього слід подати стос паперів, серед яких і бізнес-план.

Зазначимо, що Законом не заборонено вимагати ще додаткові документи, крім визначених у Законі, що не сприятиме швидкому отриманню дозволів. Рішення про надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування Комісія може прийняти на підставі обгрунтування значимості підприємства для соціального захисту інвалідів, висновок з приводу чого робить регіональна комісія.

Причому регіональні комісії мають право приймати рішення про надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів, які отримали за попередній податковий рік валовий дохід в обсязі меншому за 8400 мінімальних заробітних плат (991200 грн), та мають загальну кількість працюючих не більше 25 осіб.

Щоправда, дозвіл не має терміну дії, що досить дивно.Можливо, про це просто забули, адже умови діяльності, кількість інвалідів на підприємстві та фонд зарплати постійно змінюються. Так само Законом не визначено терміну розгляду документів у комісіях для отримання дозволу, що спричинятиме бюрократичну тяганину та зловживання.

Вочевидь, запровадження дозвільної системи пов'язане з великою кількістю громадських організацій інвалідів, адже фактично монополію Українського товариства сліпих (УТОС) і Союзу інвалідів України ліквідовано і є альтернативні організації інвалідів, які теж мають право на податкові пільги.

Тепер звільнення від плати за землю (земельного податку) для підприємств інвалідів можливе лише на підставі дозволу, але тільки для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, майно яких є їх повною власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом попереднього звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу).

Приємна новина для інвалідів-водіїв III групи. Інваліди, незалежно від групи інвалідності, звільняються від сплати податку з власників транспортних засобів - щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см, мотоцикла - 650 куб. см чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м. Раніше інваліди I і II груп мали звільнення від сплати податку з власників транспортних засобів незалежно від об'єму циліндрів двигуна.

Операції з продажу товарів (робіт, послуг), за винятком підакцизних товарів, грального бізнесу, покупних товарів, підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів звільнено від обкладання ПДВ.

Тепер ця пільга визначатиметься не за переліком підприємств та установ, затвердженим Кабінетом Міністрів України (Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.98 р. №1138 "Про реалізацію підпункту 5.2.1 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено, що всеукраїнськими громадськими організаціями інвалідів, підприємства яких звільняються від сплати податку на додану вартість з операцій від продажу товарів (робіт, послуг) відповідно до підпункту 5.2.1 Закону України "Про податок на додану вартість", є Українське товариство сліпих та Спілка організацій інвалідів України), а надаватиметься за наявності вищезгаданого дозволу на право користування такою пільгою, яка надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів (підпункт 5.2.1 Закону про ПДВ).

Віднині дія цього підпункту поширюється на операції з продажу товарів (робіт, послуг), зазначених у підпункті 6.2.8 пункту 6.2 статті 6 Закону, тобто скасовано застосування нульової ставки ПДВ щодо продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, за винятком підакцизних товарів, посередницької та рекламної діяльності, грального бізнесу, підприємствами, що засновані Українським товариством глухих та майно яких є їх повною власністю, іншим платникам податку.

Однак підприємства, які дістали дозвіл, можуть самостійно один раз на рік приймати рішення про застосування нульової ставки ПДВ з продажу товарів (робіт, послуг), за винятком підакцизних товарів, грального бізнесу, покупних товарів. Таке рішення має бути подано до податкової служби не пізніше ніж за один місяць до початку року, а для новостворених підприємств - не пізніше одного місяця до початку звітного кварталу.

Тепер кошти або майно, що надаються у вигляді безповоротної допомоги громадським організаціям інвалідів та їхнім підприємствам, не включаються до їхнього валового доходу.

Підприємства та організації інвалідів, які користувалися пільгами з оподаткування до набрання чинності цим Законом, застосовують пільговий режим без одержання відповідного дозволу до 1 січня 2001 року.

Віталій МОСЕЙЧУК
 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua