Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#35 '2000: Документи для роботи - Нові документи

7. Про застосування окремих норм Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності"

Лист ДПАУ від 03.08.2000 р. №4420/6/15-1316

Коментар ДК:


СУТТЄВО

Справедливість перемагає. ДПА України не піддалася на роз'яснення Вищого арбітражного суду України і надалі вважає, що внесення готівки до каси банку для перерахування на рахунок підприємства є безготівковою операцією і не підлягає патентуванню.


За дорученням Кабінету Міністрів України від 20.07.2000 р. Державна податкова адміністрація України розглянула лист громадської організації "Ліга підприємств Харківщини" від 08.07.2000 р. №100-14/07 щодо застосування окремих норм Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" в частині розрахунків покупців за придбані товари шляхом внесення готівки до каси Ощадбанку (за платіжними касовими документами) або каси комерційного банку з подальшим зарахуванням її на поточні рахунки продавця - суб'єкта підприємницької діяльності та роз'яснює.*

З метою правильного застосування окремих положень Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" Державна податкова адміністрація України звернулася з проханням до Національного банку України дати роз'яснення з питання, чи відносяться розрахунки, які здійснюються фізичними особами при купівлі товару через відділення Ощадбанку або каси комерційних банків, що розташовані у пунктах продажу товарів, до безготівкових.

Національний банк України листом від 15.04.99 р. №25-110/799-3401 надав роз'яснення, в якому зазначив, що операція внесення фізичними особами готівки за придбані товари (надані послуги) до кас установ банків для подальшого перерахування на поточні рахунки одержувачів платежів складається з двох частин.

Перша - це приймання установою банку готівки від фізичної особи, а друга - перерахування коштів у безготівковій формі з внутрішнього рахунка банку на рахунок одержувача коштів.

Такий порядок здійснення платежу застосовується при здійсненні разових операцій і, як правило, фізичними особами, що не мають рахунків в установах банків.

Враховуючи ту обставину, що в кінцевому результаті одержувач коштів отримує належний платіж у безготівковій формі, то з точки зору останнього зазначену операцію можна кваліфікувати як безготівкову форму розрахунків.

Таким чином, якщо кошти за проданий товар (надані послуги) вносяться покупцем до каси Ощадбанку або каси комерційного банку, то в такому випадку суб'єкт підприємництва може здійснювати торговельну діяльність без придбання торговельного патенту.

Заступник голови Г. ОПЕРЕНКО

Примітки:

*Лист ВАСУ від 11.05.2000 р. №01-8/206 "Про деякі питання практики вирішення спорів за участю податкових органів (за матеріалами судової колегії Вищого арбітражного суду України з перегляду рішень, ухвал, постанов)" див. у "ДК" №23/2000.


Коментар ДК:

ДПА України, на відміну від Вищого арбітражного суду, і надалі вважає, що внесення готівки до каси банку для перерахування на рахунок підприємства є безготівковою операцією і не підлягає патентуванню

Віталій МОСЕЙЧУК
 
© 2000 "Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua Webmaster: web_dk@gc.com.ua