Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#36 '2000: Документи для роботи - Нові документи

9. Про податок на додану вартість

Лист ДПА України від 09.08.2000 р. №10987/7/16-1121

Коментар ДК:

У листі ніяк не відображено віднесення до податкового кредиту сум ПДВ, сплаченого у складі ціни саме придбаного (отриманого) товару

Наведений вище лист податкової адміністрації так і не поставив крапки над "і" у питанні відшкодування експортного ПДВ. Зокрема, у листі ніяк не відображено вимогу статті 8 Закону щодо віднесення до податкового кредиту сум ПДВ, сплаченого у складі ціни саме придбаного (отриманого) товару. Чи означає це, що податкова вважає законним віднесення до податкового кредиту суми сплачених авансів, - невідомо.

У зв'язку з цим у наступних номерах "ДК" плануємо надрукувати своє бачення проблеми відшкодування експортного ПДВ. А наразі зазначимо, що введення до формули, за якою визначається сума експортного відшкодування, отого "О експорт-бартерзвіт періоду" (обсяг експортних бартерних (товарообмінних) операцій звітного періоду) робить її придатною для використання лише протягом 2000 р.

Справді, розрахунок експортного відшкодування у 2000 р. не здійснюється за результатами бартерних (товарообмінних) експортних операцій, тому що до 01.01.2001 р. нічого відшкодовувати, бо немає податкового кредиту відповідно до зміненого пункту 11.6 статті 11 Закону України від 03.04.97 р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість".

Оскільки у листі не вказано "термін використання" формули - 2001 рік, можна спрогнозувати або зміни до цього листа, або подальші зміни до Закону про ПДВ. З цієї ж причини на 2001 р. втрачає актуальність і подана у додатку 1 до листа схема визначення права платника на отримання експортного відшкодування.

Крім цього, у розділі III листа при перерахуванні операцій з продажу товарів на митній території України, що оподатковуються за нульовою ставкою, з невідомих нам причин податкова не відзначила передбачене підпунктом 6.2.8 статті 6 Закону про ПДВ оподаткування за нульовою ставкою продажу товарів власного виробництва підприємствами, заснованими Українським товариством глухих і майно яких є їх повною власністю, іншим платникам податків.

Не обійшлося і без прикрої друкарської помилки. Так, у порядку заповнення рядка 2 розрахунку експортного відшкодування, який наведено у розділі III "Відображення в податковій звітності", подано рядки декларації з податку на додану вартість, яких в останній взагалі немає (2В розділу I та 12Д розділу II).

Андрій КУТНИЙ, бухгалтер-експерт консалтингової групи "ДК"
 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua