Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#37 '2000: Документи для роботи - Нові документи

13. Про утворення управлінь державного регулювання виробництва та обігу алкоголю і тютюну

Наказ Мінфіну України, Держдепартаменту регулювання виробництва та обігу алкоголю і тютюну від 08.06.2000 р. №57

Коментар ДК:

Ліцензії на операції з алкоголем, тютюном видаватимуть лише в Києві та на рівні обласних управлінь державного регулювання виробництва та обігу алкоголю й тютюну

Наказом Державного департаменту регулювання виробництва та обігу алкоголю і тютюну Міністерства фінансів України від 08.07.2000 р. №57 "Про утворення управлінь державного регулювання виробництва та обігу алкоголю і тютюну" (далі - Наказ) створено обласні підрозділи Державного департаменту регулювання виробництва та обігу алкоголю і тютюну, які видаватимуть ліцензії на обіг алкоголю і тютюну.

Нагадаємо, що, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2000 р. №1002 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (див. "Документи для роботи" №27/2000), ліцензії на проведення торгових та виробничих операцій зі спиртом, алкогольними напоями та тютюновими виробами видаватиме Міністерство фінансів України. А відповідно до Указу Президента України від 15.12.99 р. №1573 "Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади" (див. "Документи для роботи" №52/99), було ліквідовано Комітет України з монополії на виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів з покладанням його функцій на Міністерство фінансів України.

В останньому, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.04 2000 р. №690 "Про утворення Держдепартаменту регулювання виробництва та обігу алкоголю і тютюну" (див. "Документи для роботи" №20/2000), було утворено відповідний департамент і, таким чином, функції ліквідованого Комітету України з монополії на виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (Держспецмонополії) фактично виконує Державний департамент регулювання виробництва та обігу алкоголю і тютюну.

Згідно з останніми змінами до Закону України від 19.12.95 р. №481/95-BP "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами", які запроваджені Законом України від 20.04.2000 р. №1685-III "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (див. "Документи для роботи" №23/2000), з 11 липня 2000 року, замість уповноважених органів Держспецмонополії та Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі, ліцензії на операції з алкоголем та тютюновими виробами видаватимуться органом, уповноваженим Кабінетом Міністрів України, і, як і передбачав "ДК", таким органом стало Міністерство фінансів України.

Затримка з визначенням органу, який здійснюватиме функції ліцензування, спричинила затримки, а іноді і взагалі зупинення видачі ліцензій на місцях. Однак якщо за Наказом тепер зрозуміло, що ліцензії на алкоголь та тютюн можна отримати лише на обласному рівні, то не з'ясоване питання, які саме ліцензії можна отримати на місцях. Адже раніше ліцензію на виготовлення спирту етилового, коньячного, плодового, виноградного, горілки, лікеро-горілчаних виробів, міцних напоїв, напівфабрикатів лікеро-горілчаного виробництва (соків, морсів, настоїв, спиртових консервантів), виноматеріалів, вина, вермуту, шампанського, коньяку, бренді, соків плодово-ягідних зброджених, спиртованих, зброджено-спиртованих, слабоалкогольних тихих та газованих напоїв, виготовлених з використанням спирту етилового, коньячного, плодового та виноградного з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, спирту етилового технічного, пива та тютюнових виробів видавала власне Держспецмонополія у Києві, а обласні підрозділи лише готували необхідні матеріали. Зараз такий розподіл функцій мав би зберегтися.

Ліцензії на оптову торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами видавала теж Держспецмонополія за погодженням з органами Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

І лише ліцензії на експорт, імпорт спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами видавало Міністерство зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України та його уповноважені органи на місцях за погодженням з Держспецмонополією.

Ситуація ускладнюється тим, що, на відміну від уповноважених органів Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі, якими були управління економіки (торгівлі) в державних адміністраціях (місцевих радах) на місцях (ліцензії на роздріб можна було отримати на рівні району або міста), Наказом визначено лише обласні підрозділи, а права передоручити іншим органам процедуру ліцензування Міністерство фінансів не має. Таким чином, не пощастило підприємцям, що провадять бізнес поза обласними центрами. Тепер їм доведеться отримувати ліцензії не у власних містах або районних центрах, а лише в обласному центрі.

Однак певна визначеність з органами ліцензування - це вже щось. Таким чином, для отримання ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами треба прямувати до колишніх обласних підрозділів Держспецмонополії, але наразі на місцях ще зберігся попередній порядок отримання роздрібних ліцензій через відділи (управління) торгівлі держадміністрацій в містах та районах з узгодженням в Держспецмонополії, але не вистачає бланків ліцензій єдиного зразка.

Віталій МОСЕЙЧУК
 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua