Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#37 '2000: Документи для роботи - Нові документи

2. Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій

Коментар ДК:

З 1 січня 2001 року вдвічі скорочено кількість видів діяльності, звільнених від застосування ЕККА, якщо оборот не перевищує 200 тис. гривень на рік

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 р. №1336 "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Постанова) визначено новий, вдвічі скорочений, перелік форм та видів діяльності, які звільняються від застосування ЕККА.

Перелік звільнених від ЕККА видів діяльності тепер затверджуватиме Кабмін, а не Мінекономіки

Нагадаємо, що, відповідно до статті 10 Закону України від 01.06.2000 р. №1776-III "Про внесення змін до Закону України "Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (набирає чинності з 1 січня 2001 року, текст закону див. у "Документах для роботи" №29/2000), перелік окремих форм та умов ведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства економіки України і Державної податкової адміністрації України, про що і йдеться в Постанові.

Раніше перелік окремих форм діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, специфіка яких дозволяє здійснювати розрахунки із споживачами без застосування електронних контрольно-касових апаратів з використанням товарно-касових книг, затверджувало Міністерство економіки України за погодженням з Міністерством зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України і Міністерством фінансів України (Перелік окремих форм діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, специфіка яких дозволяє здійснювати розрахунки зі споживачами без застосування електронних контрольно-касових апаратів з використанням товарно-касових книг (надалі - Перелік), затверджений наказом Мінекономіки України від 12.03.98 р. №24 "Про затвердження Переліку окремих форм діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, специфіка яких дозволяє здійснювати розрахунки зі споживачами без застосування електронних контрольно-касових апаратів з використанням товарно-касових книг" (зі змінами та доповненнями), див. у "ДК" №9/2000.).

Тепер такий перелік затверджуватиме сам Кабінет Міністрів України, що знижує оперативність підготовки та внесення до нього необхідних змін у зв'язку зі змінами умов торгівлі та запровадженням нових видів торгівлі. Подейкують, що разом з підписанням Закону Президент України надіслав листа до прем'єр-міністра з проханням включити до зазначеного переліку підприємців - платників єдиного, фіксованого податків і спеціального торгового патенту, що і було зроблено.

Незважаючи на те, що платникам єдиного та фіксованого податків можна не застосовувати ЕККА, з 1 січня 2001 року їм і всім іншим, звільненим від застосування ЕККА, доведеться виписувати товарні чеки з розрахункових книжок

Постановою затверджено новий перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, який є аналогом Переліку, однак звільнених від ЕККА форм та видів діяльності поменшало вдвічі.

По-перше, встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, для форм та умов проведення діяльності, визначених у переліку (крім платників єдиного та фіксованого податків, покупців спеціального патенту тощо), - 200 тис. гривень.

По-друге, чітко вказано, що від ведення ЕККА звільняються фізичні особи - платники єдиного, фіксованого податків та всі, хто придбав спеціальний торговий патент. Незважаючи на це, з 1 січня 2001 року їм і усім, звільненим від застосування ЕККА Постановою, доведеться вести книгу обліку розрахункових операцій та видавати товарні чеки з розрахункових книжок.

По-третє, роздрібна торгівля за допомогою засобів пересувної торговельної мережі та без застосування ЕККА дозволяється лише за відсутності під'єднання до мережі електроживлення. Раніше чинною була лише умова сплати ринкового збору та фіксованого податку при торгівлі на ринку.

По-четверте, не зроблено послаблення навіть споживспілці на селі. Якщо раніше була звільнена від застосування ЕККА реалізація товарів і продукції на підприємствах споживчої кооперації у сфері торгівлі та громадського харчування, розташованих у сільській місцевості, де середньомісячний товарооборот у національній валюті України кожного із вказаних об'єктів за останні 12 місяців не перевищував 20 тис. гривень, тобто можна було наторговувати без ЕККА до 240 тис. грн (12 місяців х 20 тис. грн), то тепер - лише 200 тис. грн.

Запроваджено ЕККА в маршрутних та звичайних таксі. Торгові автомати як засоби торгівлі відмирають

З 1 січня 2001 року взагалі скасовано звільнення від застосування ЕККА для таких форм та видів діяльності:

1. Реалізація штучних товарів через торговельні автомати. Звичайні автомати необхідно буде переробити або замінити новими, адже Закон вимагає, щоб вони забезпечували відповідний облік кількості та вартості товарів та послуг і були внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Однак наразі таких апаратів ще не зареєстровано, тому якщо жодного виду не буде зареєстровано в реєстрі, всі торгові автомати припинять свою роботу.

2. Торгівля у передсвяткові і святкові дні ялинками, ялинковими прикрасами, надувними кульками, прапорцями, іншими святковими атрибутами з лотків, тимчасових кіосків, на ялинкових базарах. Тепер для здійснення передсвяткової та святкової торгівлі з засобів пересувної торгівлі без ЕККА треба торгувати зі свічкою, щоб довести, що у тебе немає мережі електроживлення, і водночас мерзнути, бо жодного електрообігрівача під'єднати вже не зможеш.

3. Торгівля ласощами, цукерками, морозивом, безалкогольними напоями, святковими сувенірами, іграшками, надувними кульками з кошиків та ручних візків у цирках, театрах, концертних організаціях. Виходячи з того, що цирки, театри тощо є стаціонарними приміщеннями, вважається, що там можна під'єднатися до електромережі і торгувати через ЕККА.

4. Торгівля у їдальнях і буфетах вищих навчальних закладів, коледжів, технікумів. Від ЕККА звільняється торгівля лише в середніх навчальних закладах та профтехучилищах, хоча принципової різниці між коледжем, профтехучилищем та технікумом немає. До того ж постановою визначено, що звільнення від ЕККА діє лише під час проведення занять, тобто на канікулах треба торгувати через ЕККА, а як торгувати на перервах? Адже якраз під час них заняття теж не проводяться і здійснюється найбільша кількість продажів.

5. Торгівля хлібом і хлібобулочними виробами, молоком і молочними продуктами через спеціалізовану торговельну мережу, розташовану в сільській місцевості.

6. Роздрібна торгівля, громадське харчування та побутове обслуговування в населених пунктах зі статусом гірських.

7. Роздрібна торгівля та громадське харчування, що здійснюються підприємствами при обслуговуванні: лісорубів, що працюють у віддалених лісових урочищах, на хуторах тощо; сільськогосподарських працівників на тваринницьких фермах, польових станах, у тракторних бригадах. Таке обслуговування можна здійснювати без ЕККА лише з засобів пересувної торгівлі за умови відсутності під'єднання до електромережі.

8. Реалізація населенню держлісгоспами деревини, отриманої від рубок лісу.

9. Заготівля м'яса і шкурок кролів, іншої хутрової сировини, що приймається від населення, та продаж комбікормів здавальникам.

10. Приймання вторинної сировини від населення та зустрічний продаж товарів.

11. Розрахунки з населенням удома за скраплений газ, електроенергію у сільській місцевості, ветеринарні послуги.

12. Надання платних послуг органами, що здійснюють фітосанітарний, ветеринарний та екологічний контроль безпосередньо у транспортних засобах та в пунктах пропуску на автомагістралях у сільській місцевості.

13. Надання послуг населенню страховими агентами, що діють від імені та за дорученням страховика і виконують частину його страхової діяльності, з видачею страхових свідоцтв (полісів, сертифікатів). Тепер страховим агентам, які працюють в штаті страхових компаній, доведеться або носити з собою ЕККА, або запрошувати клієнтів до офісу страхової компанії, або звільнятися і переходити на єдиний податок.

14. Надання послуг удома в міських замовників з приготування їжі, прання білизни, хімічного чищення меблів, килимів та килимових виробів, перукарських послуг, фотографування, а також надання послуг в містах зі зважування, фотографування на вулицях і площах міст та в місцях відпочинку. Тим спеціалістам - фізичним особам, хто надає такі послуги, рекомендується переходити на єдиний податок.

15. Продаж квитків на відвідування культурно-спортивно-видовищних закладів та організацій (крім реалізації поза закладами), при проведенні екскурсій, при паркуванні автотранспорту (цікаво, паркувальники будуть ходити з ЕККА?).

16. Одна з найнедоцільніших заборон. Тепер приватним лікарям при наданні послуг хворим особам та тваринам удома в міських замовників треба застосовувати ЕККА. Отже, у лікаря є вибір: приходити до хворого або з кардіографом, або з ЕККА.

17. Продаж квитків у маршрутних таксі та звичайних таксі.

18. При оформленні на залізничних станціях вантажобагажних перевезень.

19. Приймання склопосуду спеціалізованими пунктами. Але пересувним приймальним пунктам за умови відсутності електрики приймати посуд без ЕККА дозволяється.

20. Надання платних послуг, продаж безалкогольних напоїв, кондитерських виробів, морозива, газет та журналів пасажирам провідниками в поїздах. Без ЕККА в поїздах можна здійснювати лише продаж чаю, кави та постільної білизни, тому рівень сервісу на залізниці знизиться.

21. Зустрічний продаж товарів при заготівлі молока у сільській місцевості пунктами та магазинами від молокопереробних підприємств.

22. Продаж квитків через систему типу "Експрес-2", "Сирена" та міжнародні системи бронювання та продажу залізничних і авіаквитків. Яким чином запроваджуватимуться ЕККА на залізниці - невідомо, але черги на вокзалах стануть більшими, адже квиток оформлятиметься в одній системі, а розрахунки проводитимуться через іншу - ЕККА. Хоча можлива сертифікація систем і використання їх як комп'ютерних ЕККА за умови внесення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Також припиняється експеримент в м. Києві, що діяв на період з 1 січня 2000 року до 31 грудня 2000 року, щодо продажу газет, журналів, конвертів, листівок, іншої друкованої продукції в кіосках, якщо питома вага продажу такої продукції становить понад 50 відсотків від загального товарообороту зазначених об'єктів за відсутності продажу алкогольних напоїв та пива.

Загалом Постанова негативно вплине на розвиток бізнесу, особливо на автомобільному та залізничному транспорті. Значно зросте популярність єдиного податку серед підприємців - фізичних осіб, що дозволяє не застосовувати ЕККА і відсунути межу в 200 тис. грн до межі застосування єдиного податку в 500 тис. грн, але навіть для них законодавство щодо ЕККА не є сприятливим.

Треба зазначити, що при здійсненні всіх видів діяльності, визначених Постановою, з 1 січня 2001 року, замість товарно-касових книг (ф. №10 для платників єдиного та фіксованого податків), вестимуть книги обліку розрахункових операцій, форму яких ДПА України ще не затвердила.

Віталій МОСЕЙЧУК
 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua