Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#39 '2000: Документи для роботи - Нові документи

10. Про призупинення дії пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 травня 2000 р. №825

Постанова КМУ від 06.09.2000 р. №1397

Коментар ДК:

Призупинено дію Порядку звільнення доходів від оподаткування відповідно до міжнародних договорів. Резиденти або постійні представництва нерезидентів повинні самі визначати правомірність утримання податків

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2000р. №1397 "Про призупинення дії пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 травня 2000 р. №825" (далі - Постанова) призупинено дію Порядку звільнення доходів від оподаткування відповідно до міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування. Резиденти або постійні представництва нерезидентів повинні самі визначати правомірність утримання податків.

Постановою "з метою вдосконалення" призупинено дію Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування (далі - Порядок), затвердженого пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.05.2000 р. №825 "Про затвердження Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування" (див. у "Документах для роботи" №23/2000 ).

Порядок передбачав два шляхи уникнення подвійного оподаткування для нерезидентів: попереднє звільнення від оподаткування та відшкодування суми податку. Орган державної податкової служби у 10-денний термін перевіряв відповідність даних, зазначених у заявах, фактичним даним і міжнародному договору.

Після цього керівник органу державної податкової служби або його заступник у 3-денний термін повинен прийняти рішення. Однак такий порядок уникнення подвійного оподаткування не обумовлений міжнародними договорами України, які мають пріоритет над національним законодавством.

Призупинення дії Порядку викликано протестами іноземних інвесторів та держав, адже він суперечив міжнародним договорам, задля яких його приймали. Зокрема, протест висловило посольство Латвійської Республіки, що було відображено в листі ДПА України від 22.06.2000 р. №204/2/12-0110 "Про постанову Кабінету Міністрів України від 18 травня 2000 року №825" (див. "Документи для роботи" №31/2000).

Тепер, як і до 18 травня 2000 року, резиденти або постійні представництва нерезидентів повинні самі визначати правомірність утримання податків із сум виплачених нерезидентам доходів та подавати до податкової інспекції звіти про такі доходи та утримання.

Відповідно до Порядку визначення сум податків, процедура звільнення від стягнення цих податків на виконання конвенцій про уникнення подвійного оподаткування здійснювалася з дозволу податкової інспекції. Таким чином полегшується процес репатріації прибутку.

Постановою в двотижневий термін доручено Державній податковій адміністрації, Міністерству фінансів, Міністерству економіки, Міністерству закордонних справ, Міністерству юстиції, Державному комітетові з питань регуляторної політики та підприємництва за участю Національного банку внести пропозиції щодо вдосконалення Порядку. Якими саме будуть "вдосконалення" - невідомо, але дозволів податкової на утримання чи не утримання податків на користь нерезидентів поки що не передбачається.

Віталій МОСЕЙЧУК
 
 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua