Нове число Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#10 '2001: Документи для роботи - Анонси

Законодавство нашвидкуруч

Віталій МОСЕЙЧУК,
редактор "Документів для роботи"

Платникам податків треба негайно готуватися до Дня сміху. Річ у тому, що саме з 1 квітня 2001 року набирає чинності основна частина Закону України від 21.12.2000 р. №2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", за яким сплата будь-яких податків та зборів здійснюється протягом 10 днів, наступних за останнім днем подання декларації.

Нарешті скасовано картотеку №2. Уніфіковано терміни подання різних податкових декларацій та звітів. Різночитання та підводні камені податкових законів тепер тлумачитимуться на користь платників податків, натомість зростуть фінансові санкції за несплату податків. Напевне, цей Закон буде найгучнішою подією податкового року, яку можна буде порівняти лише із запровадженням законів про ПДВ та оподаткування прибутку підприємств у 1997 році. Плодами Закону скористатися можна вже зараз - ним списано податкову заборгованість станом на 31 грудня 1999 року.

Іншим Законом підприємствам, які займаються обслуговуванням сільськогосподарських підприємств, комбікормових заводів, міжгосподарським будівельним організаціям списано податкову заборгованість станом на 1 травня 2000 року .

Для платників єдиного податку - неприємна звістка. ДПА України нагадує, що спрощена система оподаткування з 22 листопада 2000 року не поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності, які провадять діяльність у сфері грального бізнесу, здійснюють обмін іноземної валюти, є виробниками та імпортерами підакцизних товарів.

Також податківці і надалі вважають, що внесок до статутного фонду юридичної особи в іншому вигляді, ніж основні фонди та грошові кошти, є об'єктом обкладання ПДВ.

Кабмін чітко визначив відносини з пожежниками. Тепер орган державного пожежного нагляду протягом 5 робочих днів з дня подання заявником документів приймає рішення про видачу дозволу або про відмову у його видачі. Переліки підприємств, яким необхідно отримувати дозволи, друкуватимуться у пресі.

Для всіх водіїв - приємна звістка: наказом МВС №83 працівникам ДАІ заборонено зупиняти автомобілі, водії яких не порушили Правил дорожнього руху, крім транспортних засобів, щодо яких є дані про незаконне заволодіння ними або протиправне використання їх. Оскільки це не дуже виконується, рекомендуємо зробити копію наказу та давати працівникам ДАІ для ознайомлення в разі неправомірних зупинок.

От і всі основні новини цього числа "Документів для роботи".


Найактуальніші документи номера

 • З 1 квітня сплата будь-яких податків здійснюється протягом 10 днів, наступних за останнім днем подання декларації. Скасовано картотеку №2

  Закон України від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"

  Революційний закон, який докорінно змінює порядок сплати податків та подання податкової звітності. Уніфіковано та значно продовжено терміни подання податкових декларацій. У звітному періоді, що дорівнює:

  а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), податкові декларації подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

  б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

  Терміни сплати податків значно зросли - тепер платникам на це відведено 10 календарних днів, наступних за останнім днем подання податкової декларації. Подвійне тлумачення податкового законодавства пояснюється на користь платника податків. Списано податкову заборгованість станом на 31.12.99 р.

  Переглянути документ


 • Спрощена система оподаткування не поширюється на підприємців, які займаються гральним бізнесом, обміном іноземної валюти, є виробниками та імпортерами підакцизних товарів

  Лист ДПА України від 26.12.2000 р. №17280/7/15-1317 "Про окремі питання застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва"

Правомірність вимог ДПА України підтверджується Законом України від 19.10.2000 р. №2063-III "Про державну підтримку малого підприємництва". Частиною другою статті 2 зазначеного Закону передбачено, що дія його не поширюється, серед іншого, на ломбарди, суб'єктів підприємницької діяльності, які провадять діяльність у сфері грального бізнесу, здійснюють обмін іноземної валюти, є виробниками та імпортерами підакцизних товарів.

У зв'язку з цим суб'єкти малого підприємництва, які провадять діяльність у вищезазначених сферах і перейшли за окремими рішеннями арбітражних судів на спрощену систему оподаткування, повинні перейти на загальну систему оподаткування з придбанням торгових патентів.

Переглянути документ


 • ДПА України вважає, що внесок до статутного фонду в іншому, ніж основні фонди та грошові кошти, вигляді є об'єктом обкладання ПДВ

Лист ДПА України від 20.12.2000 р. №7017/6/16-1220-16 "Щодо порядку обкладання ПДВ операцій, пов'язаних з акціями"

Все, що не є основними фондами та грошовими коштами, при внесенні до статутного фонду підлягає обкладанню ПДВ, у тому числі товарно-матеріальні цінності, нематеріальні активи тощо.

Проблему легко розв'язати для акціонерних товариств, адже в їхньому випадку товарно-матеріальні цінності до статутного фонду вносяться шляхом обміну на акції, а, відповідно до підпункту 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закону про ПДВ, ця операція не є об'єктом оподаткування.

Переглянути документ


 • Пожежний дозвіл надається протягом 5 робочих днів

  Постанова Кабінету Міністрів України від 14.02.2001 р. №150 "Про затвердження Порядку видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень"

Визначено новий порядок отримання пожежного дозволу на початок роботи підприємства. Орган державного пожежного нагляду протягом 5 робочих днів з дня подання заявником документів приймає рішення про видачу дозволу або про відмову у його видачі. Якщо раніше заявникові треба було фактично подати лише заяву, то тепер - ще й матеріали оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта чи приміщення, а для одержання дозволу на оренду приміщень - також копію договору оренди. Перелік підприємств, яким необхідно отримати дозволи, повинен оприлюднюватися у місцевій пресі. На жаль, за збитки, завдані підприємству у випадку відмови у видачі дозволу або його скасування, органи державного пожежного нагляду відповідальності не несуть.

Переглянути документ

Підготовано редакцією "Документів для роботи"
document@gc.lviv.ua

Рейтинг важливості

 • З 1 квітня сплата будь-яких податків здійснюється протягом 10 днів, наступних за останнім днем подання декларації. Скасовано картотеку №2. Списано податкову заборгованість станом на 31.12.99 р.
  Закон України від 21.12.2000 р. №2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"

 • Спрощена система оподаткування з 22 листопада 2000 року не поширюється на підприємства, які провадять діяльність у сфері грального бізнесу, здійснюють обмін іноземної валюти, є виробниками та імпортерами підакцизних товарів

 • ДПА України вважає, що внесок до статутного фонду юридичної особи в іншому вигляді, ніж основні фонди та грошові кошти, є об'єктом обкладання ПДВ

 • Підприємствам, які займаються обслуговуванням сільськогосподарських підприємств, комбікормових заводів, міжгосподарським будівельним організаціям списано податкову заборгованість станом на 1 травня 2000 року

 • Орган державного пожежного нагляду протягом 5 робочих днів з дня подання заявником документів приймає рішення про видачу дозволу або про відмову у його видачі

 • Працівникам ДАІ заборонено зупиняти автомобілі, водії яких не здійснили порушень Правил дорожнього руху, крім транспортних засобів, щодо яких є дані про незаконне заволодіння ними або їх протиправне використання

 • Ліцензія на використання радіочастот анулюється у разі невнесення або внесення в неповному обсязі збору за використання радіочастотного ресурсу України протягом 6 місяців

 • Нарахування плати за оренду військового майна здійснюється так само, як і при оренді державного майна

 • Для радіорелейного зв'язку фіксованої радіослужби ставку плати за ліцензію зменшено у 8 разів. Запроваджено градацію плати за передавання та ретрансляцію телевізійного зображення та звуку

 • Держводгосп перевірятиме суб'єкти, які внаслідок своєї діяльності негативно впливають або можуть впливати на стан водних ресурсів. Позапланова перевірка використання водних ресурсів може проводитися навіть за підозрою в їх забрудненні

 • Порядок складання карток і книг аналітичного обліку бюджетних установ

 
© 2001 "Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua Webmaster: web_dk@gc.com.ua