Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#11 '2001: Документи для роботи - Нові документи

2. Щодо притягнення до відповідальності

Лист ДПАУ від 13.02.2001 р. №1782/7/23-3117

Коментар ДК:


СУТТЄВО

Реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку, відсутність обліку товарів за місцем реалізації та зберігання або його ведення з порушенням встановленого порядку карається фінансовою санкцією у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн).


На численні запити Державна податкова адміністрація України повідомляє таке.

Згідно із частиною першою статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Разом з тим, відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.99 р. №1рп/99, справа №1-7/99, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Надання зворотної дії в часі законам та нормативно-правовим актам по відношенню до юридичних осіб може бути передбачене шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Враховуючи вищенаведене, у випадку коли рішення про застосування фінансової санкції приймається на момент дії Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 01.06.2000 р. №1776-III* (зі змінами та доповненнями) за матеріалами перевірок, акти за якими складені до 01.01.2001 р., слід дотримуватися такого правила.

При притягненні до відповідальності фізичної особи застосовується фінансова санкція відповідно до вимог закону, що діяв на момент перевірки, крім випадків, коли відповідальність новим законом пом'якшена.

Рішення про застосування фінансової санкції до юридичної особи приймається за законом, яким на той момент визначалися поняття правопорушення і відповідальність за нього, тобто за законом, який діяв на момент перевірки.

Що стосується застосування на практиці статей 20 та 21 Закону України від 01.06.2000 р. №1776-III, зокрема розмірів фінансових санкцій, то тимчасово, до прийняття відповідного рішення про внесення необхідних змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", рекомендуємо керуватися редакцією статей 20 та 21 без урахування останніх слів "але не менше двохсот (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".

Заступник голови І. КАЛЬНІЧЕНКО

Примітки:

* Закон України від 01.06.2000 р. №1776-III "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" див. у спецдодатку для передплатників "Все про твій апарат", який надійшов передплатникам разом з "ДК" №10/2001, або у "ДК" №29/2000.


Коментар ДК:

За реалізацію необлікованих товарів накладається фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, але не менше 170 грн

Віталій МОСЕЙЧУК
 
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua