Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#11 '2001: Документи для роботи - Нові документи

2. Щодо притягнення до відповідальності

Лист ДПАУ від 13.02.2001 р. №1782/7/23-3117

Коментар ДК:

За реалізацію необлікованих товарів накладається фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, але не менше 170 грн

Листом ДПА України від 13.02.2001 р. №1782/7/23-3117 "Щодо притягнення до відповідальності" (далі - Лист) виправлено помилку законодавців і встановлено, що реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку, відсутність обліку товарів за місцем реалізації та зберігання або його ведення з порушенням встановленого порядку карається фінансовою санкцією у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн).

У Листі розглянуто два питання. По-перше, щодо зворотної сили фінансових санкцій, які запроваджені Законом України від 01.06.2000 р. №1776-III "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", по-друге, щодо законодавчої помилки у статтях 20 і 21 вищезгаданого Закону, яка заплутує підприємців.

Щодо першого запитання ДПА України справедливо зауважує, що при притягненні до відповідальності фізичної особи застосовується фінансова санкція відповідно до вимог закону, що діяв на момент перевірки, крім випадків, коли відповідальність новим законом пом'якшена.

Тобто при м'якшій санкції застосовується санкція нині чинного закону або вона взагалі не застосовується, якщо діяння вже не є правопорушенням (злочином). Однак таке пом'якшення ніяк не стосується юридичних осіб.

Друге питання не менш цікаве. Річ у тім (як ми зауважували у "Документах для роботи" №3/2001, аналізуючи нововведення, запроваджені Законом України від 21.12.2000 р. №2156-III), що законодавці затвердили цікаві зміни (виділено курсивом), внаслідок чого редакції статей 20 і 21 стали спотвореними і незрозумілими (з двома "але не менше"):

Стаття 20. До суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за цінами реалізації, але не менше двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 21. До суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за цінами реалізації, але не менше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У Листі ДПА України погодилася з думкою "ДК", що слова "... але не менше двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян" у статті 20 і "реалізації, але не менше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян" у статті 21 є зайвими і не повинні вживатися.

Таким чином, реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку, відсутність обліку товарів за місцем реалізації та зберігання або його ведення з порушенням встановленого порядку карається фінансовою санкцією у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн).

Віталій МОСЕЙЧУК
 
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua