Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#18 '2001: Документи для роботи - Нові документи

15. Типова технологічна схема пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна

Коментар ДК:

Тривалість контролю на кордоні визначається керівниками органу охорони державного кордону і митниці

Наказом Держкомкордону, Державної митної служби та Мінтрансу від 05.03.2001 р. №152/165/130 "Про затвердження Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна" (далі - Схема) визначено, що тривалість видів контролю відповідно до технологічного процесу роботи пункту пропуску визначається керівниками органу охорони державного кордону і митниці.

Оформлення вантажів, які переміщуються транзитом, здійснюється позачергово. Встановлено єдині підходи до порядку функціонування пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю.

Схема визначає види, послідовність, зміст контрольних операцій і порядок пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.

Схема пропуску встановлює єдині підходи до порядку функціонування пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю; регламентує види, зміст і послідовність операцій зі здійснення прикордонного і митного контролю та митного оформлення, а також інших видів контролю, можливих під час переміщення осіб, транспортних засобів, товарів та інших предметів через державний кордон України; визначає відповідні умови для функціонування контрольних органів та служб у пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю.

Раніше ці схеми здійснювалися за відомчими документами Держкомкордону та Держмитслужби. Водночас для здійснення митного контролю слід пам'ятати, що ця Схема насправді не єдина. Зокрема є Типова технологія здійснення митного контролю при переміщенні суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності товарів, транспортних засобів та інших предметів через автомобільний пункт пропуску через державний кордон України, яку затверджено наказом Державної митної служби України від 13.04.2000 р. №212 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.05.2000 р. за №283/4504 (див. "Документи для роботи" №26/2000), яка докладніше описує процедуру митного оформлення товарів та транспортних засобів на автомобільних пунктах пропуску.

Відповідно до цієї технології, митний контроль здійснюється в чотири етапи:

1) Попередні операції. Реєстрація, перевірка комплектності поданих документів, огляд транспортного засобу.

2) Аналіз документів та здійснення митного контролю. Перевірка інформації про товари у центральній базі, митний огляд товарів (за потреби).

3) Здійснення контролю суміжними службами. Ветеринарний, фітосанітарний, екологічний контроль тощо.

4) Завершення митного контролю. Нарахування платежів суміжними службами, реєстрація документів та товарів у центральній базі, завершення оформлення документів, переогляд (за потреби), повернення документів перевізнику під особистий підпис у журналі реєстрації, пропуск через митний кордон.

Водночас Схема, нарешті, визначила пріоритетність та позачерговість оформлення вантажів, що переміщуються транзитом (пункт 3.2.7). Нарешті схема зазначає тривалість контрольних операцій, але все одно час контролю віддано на відкуп керівникам митниці та Держкомкордону.

Зокрема спостерігається така суперечність: пункт 4.1 Схеми говорить, що загальний час здійснення контролю осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна не повинен перевищувати часу стоянки транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон, передбаченого розкладом або графіками руху. Тобто можна зрозуміти, що власники транспортних засобів можуть самостійно визначати час перебування на кордоні.

Однак пункт 4.2 Схеми стверджує протилежне: тривалість видів контролю відповідно до технологічного процесу роботи пункту пропуску визначається керівниками органу охорони державного кордону і митниці, у разі потреби - інших контрольних органів і служб для кожного пункту пропуску окремо з урахуванням режиму його функціонування, наявності постійно діючих структурних підрозділів інших контрольних органів і служб, видів та інтенсивності транспортного сполучення, категорій поїздок, характеру транспортних перевезень через державний кордон України, а також товарів, що переміщуються через державний кордон України.

Віталій МОСЕЙЧУК
 
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua