Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#18 '2001: Документи для роботи - Нові документи

21. Про оформлення довіреності індосантом при передачі векселів

Лист Мінфіну України від 26.02.2001 р. №061-307/13-207

Коментар ДК:

При індосаменті векселя довіреність повинен оформляти одержувач (індосат) векселя

У листі від 26.02.2001 р. №061-307/13-207 "Про оформлення довіреності індосантом при передачі векселів" (далі - Лист) Міністерство фінансів нагадує, що при індосаменті векселя довіреність повинен оформляти одержувач (індосат) векселя.

У Листі Мінфін зазначає, що передача векселів індосантом особі, якій підприємство-одержувач (індосант) доручило одержати цінності (векселі), здійснюється за довіреністю, яка оформляється індосантом. Тобто Мінфін вважає, що довіреність має оформляти індосант.

Однак це неправильно, і будемо сподіватися, що це помилка Мінфіну, пов'язана зі схожими, але протилежними поняттями "індосант" та "індосат". Iндосант - це векселедержатель, який передав вексель за індосаментом (відповідно до Постанови Національного банку України від 28.05.99 р. №258 "Про затвердження Положення про операції банків з векселями"), а індосат - це векселедержатель, який одержав вексель за індосаментом відповідно до тієї самої Постанови Національного банку України від 28.05.99 р. №258 "Про затвердження Положення про операції банків з векселями".

Таким чином, за логікою Мінфіну виходить, що той, хто віддає вексель, повинен оформляти доручення. Але це так само безглуздо, як при видачі товару продавцю, а не покупцю оформляти доручення на товар.

Та годі про це. Цінність Листа в тому, що Мінфін нагадав саме про необхідність оформлення доручень при індосаменті векселів, а також акта приймання-передачі, про що іноді забувають суб'єкти підприємницької діяльності.

Варто нагадати, що, відповідно до пункту 2 Iнструкції про порядок реєстрації виданих, повернених і використаних довіреностей на одержання цінностей, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 16.05.96 р. №99, сировина, матеріали, паливо, запчастини, інвентар, худоба, насіння, добрива, інструмент, товари, основні засоби та інші товарно-матеріальні цінності, а також нематеріальні активи, грошові документи і цінні папери (якими є векселі відповідно до Закону України від 18.06.91 р. №1201-XII "Про цінні папери і фондову біржу") відпускаються покупцям або передаються безплатно тільки за довіреністю одержувачів.

Тобто довіреність повинен оформляти одержувач (індосат), а не індосант.

Віталій МОСЕЙЧУК
 
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua