Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#20 '2001: Документи для роботи - Нові документи

11. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення прав на об’єкти права інтелектуальної власності

Закон України від 5 квітня 2001 року №2362-III

Коментар ДК:

Податкова служба отримала право контролювати правомірність використання об’єктів права інтелектуальної власності

За Законом України від 05.04.2001 р. №2362-III “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення прав на об’єкти права інтелектуальної власності” (далі – Закон) адміністративна і кримінальна відповідальність встановлена не тільки за привласнення, а й за незаконне використання або інше умисне порушення авторського права, якщо це завдало матеріальної шкоди у великому розмірі.

Кримінальним кодексом встановлена жорсткіша відповідальність за порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності. Розширені повноваження органів внутрішніх справ та органів податкової служби, які відтепер мають право складати протоколи про адмінправопорушення та передавати справи на розгляд районних (міських) судів щодо порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності.

Відповідно до Закону об’єктом права інтелектуальної власності, що охороняється законом, визнається літературний чи художній твір, його виконання, фонограми, передачі організації мовлення, комп’ютерні програми, бази даних, наукове відкриття, винахід, корисна модель, промисловий зразок, знаки для товарів і послуг, топографія інтегральної мікросхеми, раціоналізаторська пропозиція, сорти рослин тощо.

Тепер відповідальність встановлена не тільки за привласнення авторства на такий об’єкт, а й за незаконне використання або інше умисне порушення права на такий об’єкт, якщо це завдало матеріальної шкоди у великому розмірі. Причому Кримінальним кодексом встановлена більша відповідальність за порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності.

Якщо раніше закон обмежувався виправними роботами на строк до двох років або штрафом до 30 м. р. з. п., то тепер за такі дії встановлено покарання у вигляді позбавлення волі строком до двох років, або виправних робіт строком до одного року, або штрафу від 200 до 1000 н. м. д. г.

Крім основних видів покарань, може бути застосоване й додаткове: конфіскація незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, які призначені для її виготовлення. До того ж попереднє слідство у справах про такі злочини провадять не слідчі прокуратури, а слідчі органів внутрішніх справ.

За те саме правопорушення може бути застосована й адмінвідповідальність у вигляді накладення штрафу від 10 до 200 н. м. д. г. з конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, призначених для її виготовлення.

Крім того, уточнені ознаки недобросовісної конкуренції. Тепер такою визнається незаконне копіювання форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а також імітація, копіювання, пряме відтворення товару іншого підприємця, самовільне використання його імені.

Цим Законом розширені повноваження органів внутрішніх справ та органів податкової служби, які відтепер мають право складати протоколи про адмінправопорушення та передавати справи на розгляд районних (міських) судів щодо порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності.

Тобто якщо на вашій фірмі використовуються комп’ютерні програми без відповідного дозволу (ліцензії), наданого власником авторського права, то ви маєте реальну можливість опинитися в суді як відповідач у справі про порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності.

Посилено відповідальність за переміщення через митний кордон України товарів або предметів, виготовлених з порушенням прав на об’єкт права інтелектуальної власності, у зв’язку з чим Митний кодекс доповнено новою статтею, яка передбачає відповідальність не тільки громадян, а й службових осіб, винних у переміщенні таких товарів або предметів через митний кордон України.

Закон, який, на перший погляд, вносить небагато змін до деких нормативних актів, виявився суворим. А підприємців чекає не тільки збільшення витрат на організацію своєї праці, а й серйозні неприємності як з боку органів внутрішніх справ, так і з боку податкової.

Наталія КАНАРЬОВА
 
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua