Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#20 '2001: Документи для роботи - Нові документи

13. Положення про встановлення і використання офіційного курсу гривні до іноземних валют

Лист Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності від 10.04.2001 р. №06/10-201

Коментар ДК:

На встановлення офіційного курсу долара США впливає курс, за яким Національний банк України здійснив операції на міжбанківському валютному ринку

Постановою Національного банку України від 06.03.2001 р. №98 "Про затвердження Положення про встановлення і використання офіційного курсу гривні до іноземних валют" (далі - Положення) визначено, що на встановлення офіційного курсу долара США впливатиме курс, за яким Національний банк України здійснив операції на міжбанківському ринку.

Офіційний курс гривні до іноземних валют встановлюється щоденно для вільно конвертованих валют та для іноземних валют інших країн, які є головними зовнішньоекономічними партнерами України.

Положенням Національний банк України визначає оновлений порядок встановлення і використання офіційного курсу гривні до іноземних валют. НБУ встановлює офіційний курс гривні до іноземних валют, міжнародних розрахункових одиниць і тимчасових грошових одиниць (раніше, відповідно до попереднього Порядку встановлення і використання офіційного обмінного курсу гривні до іноземних валют, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18.03.99 р. №129 (далі - Попередній порядок), поняття "тимчасові грошові одиниці" не використовувалося).

Офіційний курс гривні до іноземних валют встановлюється:

щоденно - для вільно конвертованих валют та для іноземних валют інших країн, які є головними зовнішньоекономічними партнерами України (за Попереднім порядком щоденний принцип визначено не було, хоча на практиці він існував);

один раз на місяць - для інших іноземних валют;

один раз на місяць повторно - для спеціальних прав запозичення.

Як і раніше, офіційний курс гривні до іноземних валют встановлюється НБУ без зобов'язання здійснювати за ним операції з купівлі-продажу іноземної валюти лише для цілей бухгалтерського обліку та орієнтування.

Дещо змінився принцип визначення курсу долара США. За Попереднім порядком, Національний банк України встановлює офіційний обмінний курс гривні до долара США як середньозважений курс за операціями комерційних банків на міжбанківському валютному ринку.

Тепер на встановлення курсу впливатиме курс, за яким Національний банк України здійснив операції на міжбанківському ринку, що надасть безготівковому курсу долара США реальності. У переліку валют, для яких встановлюється офіційний курс валют, майже нічого не змінилося, лише замість таджицьких рублів (коди 762, TJR) застосовуються сомоні Республіки Таджикистан (коди 991, TJS).

Віталій МОСЕЙЧУК
 
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua