Нове число Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#21 '2001: Документи для роботи - Моніторинг

Моніторинг

1. Аналіз документів, оприлюднених з 9 по 15 травня 2001 р.

2. Нормативно-правові акти, надруковані у "Документах для роботи" "ДК" і офіційно оприлюднені в газеті "Урядовий кур'єр" у період з 9 по 15 травня 2001 р.


1. Аналіз документів, оприлюднених з 9 по 15 травня 2001 р.

ВР УКРАЇНИ

 • Закон від 05.04.2001 р. №2352-III “Про державно-правовий експеримент розвитку місцевого самоврядування в місті Iрпінь, селищах Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське Київської області”

Державно-правовий експеримент у вказаних населених пунктах, згідно з цим Законом, проводитиметься протягом 5 років з дня набрання ним чинності.

Основною метою проведення експерименту є прискорення соціально-економічного розвитку вказаних територій на основі вдосконалення системи управління та активізації підприємницької діяльності.

Розраховується на залучення до розв’язання соціально-економічних проблем міста та селищ на засадах, передбачених законом, підприємств, установ, організацій державної та інших форм власності.


 • Закон від 26.04.2001 р. №2400-III “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”

Розширено перелік осіб, які можуть вважатися такими, що постраждали від Чорнобильської катастрофи. До нього, зокрема, внесено потерпілих, яким у дитячому віці встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, — з призначенням 1-ої категорії для встановлення пільг і компенсацій.

Такі діти проходять переогляд у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії по досягненні ними 18 років незалежно від терміну, на який їм було встановлено інвалідність у дитячому віці.

Надано додаткові пільги: знижка в розмірі 50% на оплату комунальних послуг поширюватиметься також і на членів сім’ї (дружину або чоловіка та неповнолітніх дітей віком до 18 років) тих, хто постраждав від Чорнобильської катастрофи, безплатне виховання дітей у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах. У разі невідвідування ними таких закладів — забезпечення продуктами харчування.


ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ

 • Указ Президента від 07.05.2001 р. №292/2001 “Про невідкладні заходи щодо прискорення погашення заборгованості із заробітної плати”

Президент встановив до 1 вересня 2001 року ухвалити закон про посилення відповідальності керівників суб’єктів господарювання за несвоєчасну виплату зарплати або її виплату в розмірах, нижчих від мінімальної.

Заборгованість щодо виплати заробітної плати буде погашена за графіком до 1 січня 2002 року. Щодо підприємств, які неспроможні виконати зобов’язання з виплати заробітної плати, порушуватимуться справи про банкрутство.


КМ УКРАЇНИ
 • Постанова від 06.05.2001 р. №421 “Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 р. №1484”

Згідно з внесеними змінами КМУ, установлено нові терміни виконання операцій з давальницькою сировиною, що ввозиться на митну територію України, для виготовлення частин гідротурбін (код згідно з ТН ЗЕД 84.10 90900) — 960 календарних днів з моменту оформлення ввізної вантажної митної декларації.


 • Постанова від 06.05.2001 р. №430 “Про тимчасове обмеження вивезення шкіряної сировини, яка використовується в операціях з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах”

Тимчасово, до прийняття КМУ окремого рішення, припиняється вивезення українськими замовниками за межі митної території України шкіряної сировини за кодами згідно з ТН ЗЕД 41.01 — 41.03 (шкури ВРХ або родини конячих, шкури овець та ягнят, інші необроблені шкури та шкіра), яка використовується в операціях з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.

Друкується в цьому номері


 • Постанова від 06.05.2001 р. №439 “Про затвердження Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації”

Кабмін встановив, що оплата днів тимчасової непрацездатності застрахованій особі провадиться за основним місцем роботи за робочі дні згідно з графіком роботи, що припадають на дні тимчасової непрацездатності.

Не оплачуватимуться дні тимчасової непрацездатності у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров’ю або симуляції хвороби, а також за період перебування у відпустці без збереження зарплати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.

Витрати, пов’язані з оплатою днів тимчасової непрацездатності найманих працівників відносяться на валові витрати, а для бюджетних установ та організацій — на їх видатки за кодом економічної класифікації 1120 “Нарахування на заробітну плату”.

Друкуватиметься у наступному числі


 • Постанова від 06.05.2001 р. №446 “Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 1999 р. №251”

Втратила чинність Постанова КМУ від 22 лютого 1999 р. №251 “Про затвердження Порядку гарантійного обслуговування або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів”. Тепер діятиме положення, затверджене розпорядженням КМУ від 22 грудня 2000 р. №506.


 • Постанова від 06.05.2001 р. №450 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”

До правил побутового обслуговування населення внесено зміни, пов’язані з набранням чинності Законом про застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Замість товарного чека у разі виходу ЕККА з ладу або тимчасового відключення електроенергії застосовуватиметься розрахункова квитанція, яка є документом суворої звітності, — для виконавців, які не застосовують таких реєстраторів.

Підкреслено, що суб’єкт господарювання зобов’язаний реалізовувати товари за наявності цінника на товар (прейскуранта) обов’язково у грошовій одиниці України.

Друкуватиметься у наступному числі


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК
 • Постанова від 29.03.2001 р. №135 “Про затвердження Iнструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті”

(Зареєстрована у Мін’юсті України 25.04.2001 р. за №368/5559)

Втратила чинність Iнструкція №7 “Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України”, затверджена постановою Правління НБУ від 02.08.96 р. №204.

До 01.10.2001 р. в розрахунках дозволено використовувати бланки розрахункових документів, які були виготовлені згідно з вимогами Iнструкції №7, за умови доповнення їх реквізитами, передбаченими новою Iнструкцією про безготівкові розрахунки.

Форма доручень про списання коштів з рахунків, які платники та стягувачі складають на бланках розрахункових документів, визначається цією Iнструкцією.

На відміну від попередньої, нова Iнструкція не встановлює правил використання платіжних карток та векселів, які регулюватимуться окремими нормативними актами НБУ. Платіжні документи, які використовуватимуться для розрахунків, повинні вказуватися під час укладення договору з банком.

Претензії за розрахунками, що виникають між клієнтами, розглядаються ними без участі обслуговуючих банків. Визначено загальні правила документообігу.

Визначено правила заповнення реквізитів розрахункових документів на паперових носіях, їх реєстрів, заяви на відкриття акредитива та порядок заповнення чеків із розрахункових чекових книжок та їх використання.

Друкується в цьому номері


 • Постанова від 17.04.2001 р. №166 “Про внесення змін до Правил здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України”

До зазначених Правил внесено зміну, згідно з якою для купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку при розрахунках з нерезидентами за торговельними операціями у довідці ДПАУ, в якій резидент зареєстрований як платник податків, не зазначатиметься інформація про основний поточний рахунок резидента в гривнях.


 • Лист від 24.04.2001 р. №25-212/794-2585 “Про надання роз’яснень (щодо застосування деяких положень Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”)”

Згідно з роз’ясненнями НБУ, відповідно до пп. 19.3.2 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платіжні документи клієнтів прийматимуться банками до виконання виключно за наявності достатнього залишку власних коштів на рахунках таких клієнтів. У разі недостатності коштів на рахунках клієнтів платіжні документи повертаються їх виписувачам без виконання.

Якщо банк прийняв платіжні документи без виконання за вказаних підстав, питання про подальше стягнення заборгованості підлягає вирішенню в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема Законом України “Про виконавче провадження”, Арбітражним процесуальним кодексом України, Цивільно-процесуальним кодексом України.

Друкується в цьому номері


 • Лист від 03.05.2001 р. №18-111/1635-2758 “Щодо порядку зупинення операцій по рахунках клієнтів за розпорядженнями податкових органів”

Згідно з роз’ясненями НБУ, розпорядження податкових органів, видані після 01.04.2001 р. відповідно до Указу Президента України від 04.03.98 р. №167/98 та згідно з п.5 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” щодо зупинення операцій на банківських рахунках клієнтів, не є законними підставами для відповідних дій банків. Їх не слід приймати до виконання банківськими установами і належить повертати до податкових органів, які їх надіслали.

Розпорядження податкових органів про припинення операцій на рахунках клієнтів, отримані до 01.04.2001 року, мають бути зупинені з повідомленням про це відповідних податкових органів.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ
 • Лист від 13.04.2001 р. №121/2/24-2113 “Щодо виконання інкасових доручень податкових органів”

Згідно з роз’ясненнями ДПАУ в цьому листі банки повинні обов’язково виконувати рішення органів державної податкової служби про списання грошових коштів з рахунків підприємств-боржників.

Списання повинно здійснюватися за платіжними вимогами відповідно до вимог норм Iнструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою НБУ від 29.03.2001 р. №135.


КОМІТЕТ ВР УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ФІНАНСІВ І БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 • Лист від 18.04.2001 р. №06-10/224 “Щодо деяких питань застосування ст. 18 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та ст. 70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2000 рік”

Лист роз’яснює, що списання податкової заборгованості, визначеної ст. 18 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, не поширюється на існуючу заборгованість із сплати зборів та відрахувань на дорожні роботи.

У зв’язку із скасуванням порядку безспірного списання (стягнення) заборгованості за податковими та неподатковими платежами така заборгованість може бути стягнена лише у судовому порядку.

Друкується в цьому номері


 • Лист від 20.04.2001 р. №06-10/228 “Щодо правомірності включення до складу валових витрат платника податку сум дебіторської заборгованості, яка виникла до 01.07.97 р., за якою минув строк позовної давності”

У листі дано роз’яснення про заборгованість, яка виникла до набрання чинності Законом про прибуток і строк позовної давності якої закінчився після набрання чинності цим Законом.

Згідно з пп. 5.2.8 цього Закону дебіторська заборгованість повинна бути включена до складу валових витрат платника податку, а кредиторська заборгованість, що залишилася нестягнутою після закінчення строку позовної давності як безповоротна фінансова допомога, згідно із пп. 4.1.6 Закону, — до складу валового доходу платника податку.

Друкується в цьому номері


МІНФІН
 • Наказ від 19.04.2001 р. №186 “Про затвердження спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку”

(Зареєстрований у Мін’юсті України 05.05.2001 р. за №389/5580)

Для суб’єктів підприємницької діяльності — юридичних осіб, які відповідно до чинного законодавства визнані суб’єктами малого підприємництва, юридичних осіб, які не займаються підприємницькою діяльністю (крім бюджетних установ), незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і видів діяльності, а також представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності, затверджено спрощений План рахунків.

Суб’єкти підприємницької діяльності застосовують його лише у разі складання ними фінансової звітності відповідно до П(С)БО 25 “Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва”.

Записи на рахунках бухобліку спрощеного Плану рахунків і на позабалансових рахунках необхідно здійснювати відповідно до Iнструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. №291.

Друкується в цьому номері


 • Лист від 24.04.2001 р. №051-205/507 “Щодо термінів сплати податку на прибуток та податку на додану вартість у 2001 році”

Згідно з роз’ясненнями Мінфіну сплачувати податок на прибуток та ПДВ потрібно відповідно до пп. 5.3.1. Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, тобто протягом десяти днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкових декларацій.

У зв’язку з чим роз’яснення, надані ДПАУ у листах від 22.03.2001 р. №3770/7/15-1117 та від 26.03.2001 р. №3989/7/16-1117, за якими терміни сплати податку на прибуток та ПДВ відповідно до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом, та 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, необхідно скасувати як такі, що не відповідають чинному законодавству.

Надруковано в “ДК” №20/2001


 • Лист від 24.04.2001 р. №051-205/506 “Щодо врахування підприємствами витрат, пов’язаних з оплатою працівникам перших 5 днів їх тимчасової непрацездатності (лікарняних)”

Мінфін роз’яснює, що виплата підприємствами протягом 5-ти днів тимчасової непрацездатності середньомісячного заробітку працівникам, які перебувають у трудових відносинах з платником податків, має природу витрат, пов’язаних з виробництвом, і повинна враховуватися платником податку в складі його валових витрат.


МІНЕКОНОМІКИ
 • Наказ від 11.04.2001 р. №77 “Про затвердження Положення про порядок формування та ведення єдиної бази даних про підприємства, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство”

(Зареєстрований у Мін’юсті України 03.05.2001 р. за №383/5574)

Створюється єдина база даних про підприємства, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство.

Відтепер за запитом боржника, кредитора, арбітражного керуючого, які беруть участь у провадженні конкретної справи про банкрутство, та судді, що веде цю справу, можна буде отримати поточну інформацію щодо конкретного боржника чи його кредитора в Агентстві з питань банкрутства.

Водночас Положенням визначено, що інформація про провадження справи про банкрутство надаватиметься виключно посадовим особам органів державної влади, а також правоохоронних, контролюючих та слідчих органів за наявності письмового запиту.


МІН’ЮСТ
 • Наказ від 04.05.2001 р. №28/5 “Про внесення змін і доповнень до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України”

(Зареєстрований у Мін’юсті України 04.05.2001 р. за №388/5579)

Затверджено зразки та технічні описи бланків документів виконавчого провадження і бланків для копій документів виконавчого провадження та внесено відповідні зміни до наказу Мін’юсту від 04.12.2000 р. №62/5 “Про затвердження зразків і технічних описів бланків та захисних знаків документів виконавчого провадження та внесення доповнень до Iнструкції про проведення виконавчих дій”. Згадані в цьому наказі бланки запроваджуються в обіг з 01.07.2001 р.

Також внесено зміни до Положення про Єдиний реєстр заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Мін’юсту від 09.06.99 р. №31/5, та до Iнструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Мін’юсту від 15.12.99 р. №74/5.


ДЕРЖПІДПРИЄМНИЦТВО, ДЕРЖВОДГОСП
 • Наказ від 17.04.2001 р. №61/68 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з проектування, будівництва нових і реконструкції існуючих меліоративних систем та окремих об’єктів інженерної інфраструктури”

(Зареєстрований у Мін’юсті України 28.04.2001 р. за №377/5568)

Ліцензійні умови обов’язкові для всіх суб’єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форм власності. Визначено перелік об’єктів, що входять до інженерної інфраструктури меліоративної системи.

Органом ліцензування такої діяльності є Держводгосп України. Встановлено види робіт, що відносяться до господарської діяльності з проектування, будівництва нових та реконструкції існуючих меліоративних систем.


ДЕРЖБУД УКРАЇНИ
 • Наказ від 04.04.2001 р. №86 “Про внесення змін та доповнень до Iнструкції про порядок державної реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб”

(Зареєстрований у Мін’юсті України 05.05.2001 р. за №395/5586)

Встановлено, що державну реєстрацію права власності на об’єкти нерухомого майна здійснюють комунальні підприємства — бюро технічної інвентаризації. У державній реєстрації об’єкта нерухомості може бути відмовлено, якщо немає матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим бюро технічної інвентаризації, яке проводить державну реєстрацію права власності на ці об’єкти.


НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ПОСЕРЕДНИЦТВА І ПРИМИРЕННЯ
 • Лист від 28.04.2001 р. №08-01/36 “Щодо оголошення чи неоголошення територіального страйку”

Даються відповіді на запитання, пов’язані з оголошенням чи неоголошенням страйків щодо: процедури прийняття рішення про оголошення чи неоголошення страйку; прав органів, уповноважених представляти інтереси; термінів проведення страйків.

Страйк на територіальному рівні міста може бути застосований лише як крайній засіб вирішення колективного трудового спору.


АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ
 • Розпорядження від 06.04.2001 р. №49-р “Про внесення змін до деяких розпоряджень Антимонопольного комітету України”

(Зареєстроване у Мін’юсті України 07.05.2001 р. за №398/5589)

Внесено зміни до Положення про порядок одержання згоди Антимонопольного комітету України на створення холдингових компаній у процесі корпоратизації, Положення про порядок підтвердження Антимонопольним комітетом наявності контрольного пакета акцій та Положення про порядок одержання згоди Антимонопольного комітету України на поглинання суб’єктів господарювання у процесі приватизації.

Підтвердженню Антимонопольним комітетом наявності контрольного пакета акцій дочірніх підприємств холдингової компанії, що застосовуються в процесі приватизації, підлягає наявність контрольного пакета акцій, розмір якого становить менш ніж 50% плюс 1 акція (було менш як 51%).


2. Нормативно-правові акти, надруковані у "Документах для роботи" "ДК" і офіційно оприлюднені в газеті "Урядовий кур'єр" у період з 9 по 15 травня 2001 р.

 • Закон України від 26.04.2001 р. №2400-III “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”

“УК” від 11.05.2001 р. №81 (2008), моніторинг “Документів для роботи” №21/2001 р.

 • Указ Президента України від 07.05.2001 р. №292/2001 “Про невідкладні заходи щодо прискорення погашення заборгованості із заробітної плати”

“УК” від 12.05.2001 р. №82 (2009), моніторинг “Документів для роботи” №21/2001 р.

 • Постанова КМУ від 23.04.2001 р. №374 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 р. №271”

“УК” від 11.05.2001 р. №81 (2008), “Документи для роботи” №19/2001 р.

 • Постанова КМУ від 06.05.2001 р. №439 “Про затвердження Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації”

“УК” від 12.05.2001 р. №82 (2009), моніторинг “Документів для роботи” №21/2001 р.

Підготував Володимир ЛАВРЄНОВ
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua