Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#21 '2001: Документи для роботи - Нові документи

9. Щодо деяких питань застосування ст. 18 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та ст. 70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2000 рік”

Лист Комітету ВР України з питань фінансів і банківської діяльності від 18.04.2001 р. №06-10/224


СУТТЄВО

На жаль, Комітет Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності вважає, що оскільки відрахування та збори на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування не є податковими платежами, заборгованість за ними не підлягає списанню.

Однак якщо цей борг відображено в облікових картках податківців до 1 січня 2001 року, можна розраховувати на списання (розстрочення).


У Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності розглянуто лист щодо деяких питань застосування ст. 18 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та ст. 70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2000 рік”.

Зазначеними нормами цих законів передбачалось відповідно списання з платників податків податкового боргу (крім пені та штрафних санкцій), який виник станом на 31 грудня 1999 року і не сплачений на день набрання чинності ст. 18 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (тобто на 20 лютого 2001 року), та списання з платників податків пені та штрафних санкцій та податкового боргу станом на 1 січня 2001 року (в тому числі пеня та штрафні санкції у зв’язку з порушенням строків розрахунків під час здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності), які не сплачені на вищевказану дату, а також списання фінансових санкцій, пені та штрафів, нарахованих за несвоєчасну сплату податків, зборів (обов’язкових платежів), крім Пенсійного фонду України, станом на 1 грудня 2000 року з підприємств, компаній та закладів деяких галузей народного господарства.

Тобто згідно із зазначеними нормами законів списанню підлягає податковий борг (недоїмка) з урахуванням штрафних санкцій та нарахованої відповідно до законодавства пені із податків і зборів (обов’язкових платежів), виключний перелік яких визначено ст. 14 та 15 Закону України “Про систему оподаткування”.

Відрахування та збори на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування, які були передбачені Законом України “Про джерела фінансування дорожнього господарства України” в редакції 1994 року, були виключені із переліку загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів) у 1997 році, проте необхідність їх сплати як неподаткових платежів відповідно до частини четвертої ст. 1 Закону України “Про систему оподаткування” існувала до 1 січня 2000 року, тобто до дати введення в дію Закону України “Про джерела фінансування дорожнього господарства України” в редакції 1997 року, яким визначено інші джерела фінансування дорожнього господарства.*

Заборгованість за цими платежами стягувалась з їх платників згідно із Декретом Кабінету Міністрів “Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів” податковими органами або корпорацією “Укравтодор” та її підприємствами відповідно до їх компетенції.

Цей механізм діяв до 1 квітня 2001 року, тобто до дати, з якої втратив чинність зазначений Декрет Кабінету Міністрів України, — відповідно до п. 19.5 ст. 19 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Таким чином, виходячи із аналізу зазначених правових норм, вважаємо, що списання податкової заборгованості, визначеної ст. 18 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та ст. 70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2000 рік”, не поширюється на існуючу заборгованість із сплати зборів та відрахувань на дорожні роботи. У зв’язку із скасуванням порядку безспірного списання (стягнення) заборгованості за податковими та неподатковими платежами така заборгованість може бути стягнена у судовому порядку.

Перший заступник голови комітету С. Терьохін

Примітки:

* Критичну статтю щодо судової справи навколо дорожніх зборів “Хто визначає норму відрахувань на дорожні роботи у Києві” див. у “ДК” №4/2001.

 
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua