Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#22 '2001: Документи для роботи - Нові документи

13. Щодо порядку визначення податкових зобов’язань у перехідний період від застосування касового методу нарахування до методу за першою з будь-яких подій: відвантаження товарів (робіт, послуг) чи надходження коштів у рахунок їх оплати

Лист ДПАУ від 11.04.2001 р. №4729/7/16-1217-11


СУТТЄВО

Податкові зобов’язання за операціями з продажу вугілля та вугільних брикетів, електричної та теплової енергії, газу, послуг з водопостачання (каналізації), технічного обслуговування ліфтів та систем протипожежної безпеки в житловому фонді, які проводилися до 1 січня 2001 року, виникатимуть на дату їх оплати в наступні податкові періоди, а не з першою подією.


ДПА України розглянула лист ДХК щодо порядку визначення податкових зобов’язань у перехідний період від застосування касового методу нарахування до методу за першою із будь-яких подій: відвантаження товарів (робіт, послуг) чи надходження коштів у рахунок їх оплати, і повідомляє таке.

Порядком податкового обліку датою виникнення податкових зобов’язань за операціями з продажу вугілля та вугільних брикетів, електричної та теплової енергії, газу, послуг з водопостачання (каналізації), технічного обслуговування ліфтів та систем протипожежної безпеки в житловому фонді, згідно з п. 11.11 ст. 11 Закону України від 03.04.97 р. №168/97-ВР “Про податок на додану вартість”, була визначена дата зарахування коштів на банківський рахунок або в касу такого платника податків або отримання інших видів компенсації вартості таких товарів (послуг).

Така норма діяла до 01.01.2001 р., а починаючи із зазначеної дати датою виникнення податкових зобов’язань при їх продажу є дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (послуг), або дата їх відвантаження (виконання).

Законодавством не передбачено проведення будь-яких перерахунків або особливостей оподаткування в такий перехідний період. А тому за вищезазначеними товарами (послугами), відвантаженими, але не оплаченими до 01.01.2001 р., податкові зобов’язання виникатимуть у міру надходження коштів у рахунок їх оплати.

Таким чином, операції, розпочаті в період дії п. 11.11 ст. 11 цього Закону для юридичних осіб у частині визначення дати виникнення податкових зобов’язань і відповідно податкового кредиту, повинні закінчитися за цими ж нормами, тобто податкові зобов’язання за такими операціями необхідно продовжувати нараховувати на дату їх оплати і відповідно податковий кредит — на дату перерахування коштів з банківського рахунка.

Зміни, передбачені в п. 11.11 ст. 11 Закону з 01.01.2001 р., не стосуються операцій з продажу товарів (послуг) фізичним особам, не зареєстрованим платниками цього податку, а також установам, що фінансуються за рахунок бюджету.

Зважаючи на викладене, платники зобов’язані забезпечити ведення окремого податкового обліку як в частині податкового кредиту, так і в частині податкових зобов’язань залежно від категорії споживачів та окремо податкові зобов’язання та податковий кредит з товарів (робіт, послуг), за якими станом на 01.01.2001 р. не були проведені розрахунки.

Заступник голови Г. Оперенко
 
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua