Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#29 '2001: Документи для роботи - Нові документи

1. Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення і оподаткування особистих речей, товарів і транспортних засобів, що ввозяться громадянами на митну територію України

Закон України

Закон подано на підпис Президентові, тому замість нього наводиться тільки коментар

Коментар «ДК»

Товар, що ввозиться, вартістю від 200 євро або вагою від 100 кг пропонується оподатковувати у розмірі 30% від загальної митної вартості. Автомобіль за гроші на відрядження вже не купиш

21 червня Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення і оподаткування особистих речей, товарів і транспортних засобів, що ввозяться громадянами на митну територію України" (реєстраційний №5428). Нині цей документ подано на підпис Президенту України (як тільки Президент підпише Закон, читачі "Документів для роботи" отримають його з редакційним коментарем).

Які ж зміни очікують нас у процедурі митного оформлення, якщо закон набере чинності? Можливі нововведення прокоментував на недавній прес-конференції заступник голови Державної митної служби України Павло ПАШКО.

- Нині процедура митного оформлення товарів досить-таки громіздка: товар, який ввозиться, необхідно класифікувати за окремими позиціями товарної номенклатури, потім визначити код кожного окремого товару, ставки мита за єдиним митним тарифом, виписати квитанцію про сплату платежів за кожним кодом і за кожною ставкою мита. Така процедура митного оформлення вимагає багато часу і сил, вона незручна як для митників, так і для громадян, що перетинають кордон. Якщо зазначений закон набере чинності, все виглядатиме цивілізованіше.

При ввезенні єдиного неподільного предмета вартістю понад 200 євро - оподаткування у розмірі 30% від митної вартості товару

Навіщо пропонуються всі вищезгадані нововведення? По-перше, для дрібних партій товарів процедура митного оформлення значно спрощується. По-друге, для великих партій оформлення здійснюватиметься зі сплатою необхідних платежів, що буде зафіксовано в податкових адміністраціях.

Згідно з нині діючими нормами, товар на суму 200 євро можна ввозити лише залізничним або авіаційним транспортом, що курсує на підставі міждержавних або міжурядових угод, при ввезенні автомобілем необхідно платити всі податки з будь-якої суми. Якщо закон набере чинності, не матиме значення, як людина в'їжджає в Україну.

Речі індивідуального користування не оподатковуються при ввезенні

Речі індивідуального користування, як наприклад, особистий одяг, взуття, необхідні в дорозі медикаменти, косметика, предмети особистої гігієни, різні ювелірні прикраси, спортінвентар, фото- й відеоапаратура тощо, - не оподатковуються і декларуються за бажанням усно. Ця норма також записана в новому законі.

Що нового сказано в законі щодо тимчасового ввезення? 200 євро або 50 кг - нульова ставка мита і можливість усного декларування, від 200 до 1000 євро - письмове декларування і заставна вартість на суму податків, які потрібно сплатити в разі ввезення товарів в Україну для вільного використання. При зворотному вивезенні таких товарів платежі повертаються. Це наступне принципове нововведення, запропоноване законом. До речі, ще з лютого цього року подібна схема працює щодо тимчасового ввезення автомобілів. Держмитслужба працює тепер над вдосконаленням механізму отримання заставної вартості і її повернення.

Аналогічна схема передбачена і для транзиту товарів територією України. Для громадян-резидентів транзит товарів територією України, крім транзитних зон аеропортів, заборонений.

У законі також чітко визначено перелік товарів і транспортних засобів, які звільняються від оподаткування при ввезенні в Україну. Зокрема, враховано побажання мешканців прикордонних зон і власників дачних ділянок у суміжних районах країн СНД. Тепер, виростивши або отримавши як натуроплату там сільськогосподарську продукцію, її можна буде безмитно везти додому, щоправда, потрібно мати довідку від органів місцевого самоврядування, що підтверджує право власності на ділянку і вказує кількість вирощеного урожаю, а також сертифікат відповідності цієї сільгосппродукції.

Нове у ввезенні автомобілів

Законом буде скасована пільга на ввезення автомобілів для громадян, відряджених за кордон організаціями з частковим або повним бюджетним фінансуванням. Як відомо, нині діє норма, яка дозволяє такому контингенту ввозити автомобіль, куплений за кордоном за половину зароблених там коштів, при цьому розмитнення становить символічну суму. Така норма викликала справедливе роздратування у громадян, які працюють удома, в Україні, і заробляють при цьому набагато менше. Тепер таку несправедливість буде усунено.

Держмитслужба як безпосередній учасник розробки нового закону сподівається, що його введення не лише спростить і гуманізує порядок митного оформлення, а й активізує підприємницьку діяльність, пожвавить рух громадян, які займаються "човниковим" бізнесом, буде робота і у наших перевізників, у повітряних і морських портах, міжнародні лінії будуть більш завантажені. Закон своєчасний і дуже необхідний.

Безмитно можна ввезти товару на 200 євро або вагою до 50 кг

Пропонується всі товари, що ввозяться, поділити умовно на три категорії:

товари, які ввозяться для вільного використання;

товари, які тимчасово ввозяться;

транзит.

Для товарів вільного використання збережена й розширена норма безмитного ввезення їх фізичними особами: до 200 євро або до 50 кг;

- від 200 євро або від 100 кг вони оподатковуються 30% від загальної митної вартості;

- понад 1000 євро і понад 100 кг - оподатковуються як для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності. Тобто якщо громадянин хоче ввезти товарів більш ніж на 1000 євро або понад 100 кг, він повинен отримати посвідчення про підприємницьку діяльність, оформити вантажну митну декларацію і щойно тоді як суб'єкт ЗЕД, дотримуючись всіх формальностей, може ввезти товар.

 
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua