Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#31 '2001: Документи для роботи - Нові документи

Переглянути документ

10. Порядок проведення органами державної служби зайнятості списання та розстрочення боргів зі збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття

Погоджено постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 22 травня 2001 р. №38

Коментар ДК:

Для списання (розстрочення) боргів зі збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття необхідно отримати погодження в податковій інспекції

Постановою Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 22.05.2001 р. №38 "Порядок проведення органами державної служби зайнятості списання та розстрочення боргів зі збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Порядок) визначено, що для списання (розстрочення) боргів зі збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття необхідно отримати погодження в податковій.

На суми списаного або розстроченого боргу зменшується загальна сума у графі 13 Розрахункової відомості "Залишок заборгованості на кінець звітного періоду за платниками".

Нарешті платники податків дочекалися Порядку, за яким списується та розстрочується заборгованість перед Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (однак він чомусь не зареєстрований у Мін'юсті).

Тепер залишилося дочекатися ще одного Порядку - щодо списання та розстрочення боргів зі збору на обов'язкове соціальне страхування від Фонду соціального страхування на випадок тимчасової непрацездатності. Як повідомляється у листі Фонду соціального страхування від 05.05.2001 р. №01-16-654 "Щодо списання і розстрочення податкового боргу (недоїмки) зі збору на обов'язкове соціальне страхування" (див. "Документи для роботи" №23/2001), такий Порядок буде розроблено у поточному, третьому, кварталі.

Порядок розроблений відповідно до статті 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" і регулює питання проведення органами державної служби зайнятості списання та розстрочення боргу зі збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у зв'язку з відміною картотеки. Однак за цим Законом Фонд соціального страхування на випадок безробіття не визначений у переліку контролюючих органів (стаття 2), тому є сумніви щодо того, що Порядок повинен був розробити цей Фонд, а не ДПА України.

Оскільки до 1 січня 2001 року цей збір контролювався органами податкової служби, то для списання (розстрочення) боргів зі збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття необхідно отримати погодження у податківців. Нагадаємо, що Порядок стосується списання та розстрочення заборгованості з 0,5 відсотка утримань із заробітної плати та 1,5 відсотка нарахувань на заробітну плату (збір на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття).

Загалом Порядок аналогічний Порядку проведення органами Пенсійного фонду України списання та розстрочення податкового боргу (недоїмки) зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 12.03.2001 р. №7 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27.03.2001 р. за №282/5473 (див. "Документи для роботи" №17/2001).

Списанню, згідно з Порядком, підлягають:

сума боргу (крім пені та штрафних санкцій), що виник станом на 31.12.99 р. включно і залишився несплаченим станом на 21.02.2001 р.;

пеня, нарахована на борг, який виник станом на 01.01.2001 р. і залишилася несплаченою станом на 21.02.2001 р.;

пеня, нарахована на борг, який виник станом на 01.01.2001 р. за період з 21.02.2001 р. до дня прийняття рішення про списання й залишилася несплаченою.

Норми Порядку не поширюються на борг, а також на нараховану на його суму пеню, якщо до 21.02.2001 р. розпочалося кримінальне провадження щодо умисного ухилення осіб від сплати такого боргу. Якщо в майбутньому обвинувачення з особи знімається або не підтримується судом, то вищезазначені суми можуть бути списані або розстрочені протягом 60 календарних днів з моменту зняття (непідтримання) такого обвинувачення.

Суми списаного або розстроченого боргу відображаються у первинних документах обліку платників збору в графі про сплату реструктуризованої заборгованості, на ці суми зменшується загальна сума за графою 13 Розрахункової відомості "Залишок заборгованості на кінець звітного періоду за платниками".

Віталій МОСЕЙЧУК

 
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua