Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#31 '2001: Документи для роботи - Нові документи

9. Щодо плати за землю

Лист ДПАУ від 06.06.2001 р. №182/2/8-2110


СУТТЄВО:

До орендної плати за нерухоме майно включаються експлуатаційні витрати орендодавця. Однією із складових цих витрат є компенсація витрат орендодавця зі сплати земельного податку.

Оскільки платниками земельного податку є безпосередньо ті юридичні та фізичні особи, кому земля передана у власність або надана в користування, в тому числі на умовах оренди, то земельний податок до бюджету сплачує орендодавець.

Державна податкова адміністрація України розглянула звернення щодо плати за землю товариством з обмеженою відповідальністю та з врахуванням висновку Державної податкової адміністрації у місті Києві з цього питання повідомляє таке.

Відповідно до Закону України "Про плату за землю" в редакції Закону від 19 вересня 1996 року №378/96-ВР, зі змінами та доповненнями, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Власники земельних ділянок та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата1.

Згідно зі статтею 12 вказаного Закону від земельного податку звільняються вітчизняні заклади науки, культури, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, фізичної культури та спорту, спортивні споруди, що використовуються ними за цільовим призначенням. Водночас якщо підприємства, установи та організації, що користуються пільгами щодо земельного податку, мають у підпорядкуванні госпрозрахункові підприємства або здають у тимчасове користування (оренду) земельні ділянки, окремі будівлі або їх частини, податок за земельні ділянки, зайняті цими госпрозрахунковими підприємствами або будівлями (їх частинами), переданими у тимчасове користування, сплачується у встановлених розмірах на загальних підставах.

За інформацією ДПА у місті Києві, розпорядженням Київського міського голови від 4 серпня 2000 року №484-МГ "Про деякі питання оренди об'єктів права комунальної власності в м. Києві" затверджено Методику розрахунку і порядок використання орендної плати за користування майном територіальної громади м. Києва.

Пунктом 9 цієї Методики визначено, що до орендної плати за нерухоме майно включаються експлуатаційні витрати орендодавця, однією із складових цих витрат є компенсація витрат орендодавця зі сплати земельного податку. При цьому оскільки відповідно до статті 5 Закону України "Про плату за землю" платниками земельного податку є безпосередньо ті юридичні та фізичні особи, кому земля передана у власність або надана в користування, у тому числі на умовах оренди, то земельний податок до бюджету сплачує орендодавець.

Разом з тим, згідно з листом Юридичного відділу Секретаріату Верховної Ради України від 2 травня 1997 року №07-8/239, Законом України "Про плату за землю" пільги встановлені лише щодо платників земельного податку. Питання ж орендної плати (розмір, форма і строки внесення) вирішуються сторонами виключно при укладенні договору оренди між орендодавцем і орендарем.

Голова М. АЗАРОВ


Примітки:

1 Лист ДПА України від 03.05.2001 р. №5659/7/18-2117 "Про плату за землю" див. у "ДК" №25/2001.

 
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua