Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#27'2002: Документи для роботи - Нові документи

8.1. Щодо оплати перетікань реактивної електроенергії

Лист НКРЕ України від 24.05.2002 р. №05-39-11/1641

Коментар ДК:

Витрати підприємств на оплату реактивної1  електроенергії включаються до собівартості наданих послуг.


 1 Електроенергія буває активна, а буває й реактивна. З точки зору фізики реактивна електроенергія - це електроенергія, яка утворюється в електротехнічних пристроях коливаннями енергії електромагнітного поля. Для синусоїдального струму реактивна потужність дорівнює добутку від множення струму I і напруги на синус кута зсуву фаз між ними: Q = Isin j. Одиниця вимірювання реактивної електроенергії - вар (вольт-ампери реактивні). Реактивна енергія забирається з джерела змінної напруги лише короткочасно, для створення магнітного поля (в котушці) або електричного (в конденсаторі). При зникненні полів вона знову відводиться в джерело, але не вся. Але, незважаючи на відсутність у чинному законодавстві її визначення, вона таки дошкуляє енергомістким підприємствам і змушує їх сплачувати зайві податки, зокрема ПДВ.


Так уже в нас склалося, що загальний обсяг спожитої електроенергії, який складається з активної та реактивної енергії, що виникає через фізичні процеси, сплачується постачальнику згідно з укладеним договором. Але оплата реактивної електроенергії не є оплатою за товар. Тим більше що окремо реактивну електроенергію ніхто не продає. Вона утвориться сама у споживача, наприклад, за наявності асинхронних двигунів і якщо у нього немає спеціального компенсуючого обладнання, яке дає змогу зменшити реактивність.

Але це обладнання коштує чималі кошти, до того ж його застосування на підприємствах зі змінним характером споживання електроенергії є ускладненим, а тому підприємства, які не мають коштів чи фізичних можливостей на застосування компенсуючого обладнання, сплачують її вартість. Однак деякі платники податків не мають бажання сплачувати ПДВ на неї, і вони мають рацію. Водночас, згідно з поясненнями ДПА України (лист від 22.11.2000 р. №5560/7/16-1220-12 "Щодо оподаткування компенсації втрат від перетоків реактивної електроенергії"), вартість втрат від перетоків реактивної електроенергії нараховується за показниками відповідних (спеціальних) лічильників, включається до договірної вартості продажу електричної енергії і відшкодовується як вартість електроенергії, придбаної на Оптовому ринку електроенергії України.

Тому, згідно з пунктом 4.1 статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість", вона включається до бази оподаткування за ставкою 20%. Одночасно вона включається до складу валових витрат і дає право на відшкодування сплаченого вхідного ПДВ.

Звісно, деяким платникам податків це невигідно, тим бульше що в постанові ВАСУ від 09.02.2001 р. №04-1/9-15/33 зазначено: реактивна електроенергія не є товаром і плата за неї - це компенсація за понесені постачальником електроенергії збитки. Відповідно до цього її вартість не обкладається ПДВ. Але в підпункті 5.3.5 Закону України про оподаткування прибутку підприємств сказано, що штрафи, пеня, неустойки до валових витрат не включаються.

А тому плата за реактивну енергію не має включатися до валових витрат. Через це майже перед усіма підприємствами, де створювалася реактивна електроенергія, виникає загроза застосування санкцій за завищені валові витрати та податковий кредит.

Отже, підприємства опинилися між двох вогнів: сплачувати ПДВ на вартість реактивної електроенергії і мати валові витрати та податковий кредит, або не сплачувати ПДВ на вартість реактивної електроенергії, але не мати й валових витрат - усе за рахунок прибутку як санкція. Підприємствам, які не є платниками ПДВ та податку на прибуток, вигідний останній варіант (наразі ДПА України його підтримує), а іншим - перший (подейкують, що готується податкове роз'яснення за другим варіантом, що небезпечно для багатьох підприємств)2 .


2 Річ у тім, що вже є прецеденти, зокрема в Росії, коли споживачі вигравали спори про те, щоб взагалі не платити за реактивну електроенергію. Зокрема "Паливно-енергетичний комплекс Санкт-Петербурга" виграв два судові позови у "470-их електричних мереж ВМФ Міністерства оборони РФ". ПЕК Санкт-Петербурга таким же чином має намір повернути собі десятки мільйонів рублів з усіх інших енергопостачальних підприємств міста. Тому, якщо податківці накладатимуть штрафи на вартість реактивної електроенергії, яка включена до валових витрат, у платників податків є шанси стягнути зайво сплачену вартість такої електроенергії вже з постачальників, компенсуючи таким чином суму накладених штрафів. А це невеличка податкова війна.


Віталій МОСЕЙЧУК

Думка податківців щодо оподаткування реактивної електроенергії

Щодо плати для компенсації втрат від перетікання реактивної електроенергії, яка споживається чи генерується електроустановками споживачів електроенергії, то, за твердженням Національної комісії регулювання електроенергетики України, викладеним у листі від 18.12.2001 р. №05-31-11/137, споживачі не купують реактивну електроенергію, оплата за перетікання реактивної електричної енергії є санкцією за недотримання споживачем умов договору щодо якості електроенергії та її параметрів. Аналогічну позицію викладено у постанові судової колегії Вищого арбітражного суду України від 09.02.2001 р. №04-1/9-15/33, у якій зазначено, що реактивна електроенергія не є товаром i плата за неї є компенсацією за понесені збитки.

Версiя для друку Версiя для друку
 
© 2002
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua