(044) 391-51-90 (92)
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Ближайшие семинары :
Все семинары ...         
(полный план-график) : загальний по сайтуКурсы валют на PROext
Межбанковские курсы валют

Дебет-Кредит № 51 (16.12.2002)
Життя :: Почуття обов’язку

Діди-морози з Фонду соцстраху

Як правильно придбати дитячі новорічні подарунки за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності


Закінчується рік, наближаються новорічні свята, і, як завжди в цей час, актуальним стає запитання: як правильно і за рахунок яких коштів сплатити за новорічні подарунки для дітей?

Розглянемо порядок отримання дитячих новорічних подарунків за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.


Загальні положення

За загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, як забезпечення оздоровчих заходів (оплата путівок на санаторно-курортне лікування застрахованим особам та членам їхніх сімей, до дитячих оздоровчих закладів, утримання санаторіїв-профілакторіїв, надання соціальних послуг у позашкільній роботі з дітьми) (п. 6 ст. 34 Закону №2240-ІІІ).

Одним із видів соціальних послуг у позашкільний роботі з дітьми є видача дитячих новорічних подарунків.

Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані особи та члени їхніх сімей (п. 1 ст. 4 Закону №2240-ІІІ).

Отже, новорічні подарунки можуть видаватися лише дітям дошкільного та шкільного віку працівників підприємства (тобто дітям від народження та до закінчення їх навчання у школі), які є застрахованими особами. Ця норма Закону поширюється і на працівників, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, бо вони перебувають у трудових відносинах зі страхувальником і, відповідно до п. 2 ст. 2 Закону №2213, є застрахованими особами.

Розміри витрат на новорічні подарунки

Відповідно до ст. 48 Закону №2240-ІІІ та п. 6.7. Інструкції №16 від 26.06.2001 р., витрати на статтю «Оздоровчі заходи» здійснюють у межах асигнувань, що визначаються щороку при затвердженні Фонду на наступний фінансовий рік.

Порядок фінансування позашкільного обслуговування регламентує Інструкція №16 від 26.06.2001 р., відповідно до п. 2.3 якої кошторис затверджується для страхувальників з чисельністю працюючих від 300 і більше осіб. Страхувальникам з чисельністю працюючих менше 300 осіб затверджується зведений кошторис за коштами Фонду.

Для платників єдиного податку для встановлення межі витрат на новорічні подарунки за рахунок Фонду треба подати до органу реєстрації довідку про надходження та використання коштів обов’язкового соціального страхування та довідку про сплату єдиного податку. Рішення про суму, що може бути зарахована за рахунок Фонду, приймається в індивідуальному порядку в межах отриманих коштів.

Розміри витрат на оплату одного дитячого подарунка на 2002 рік встановила Постанова правління Фонду від 16.09.2002 р. №57 «Про фінансування дитячих новорічних подарунків на 2002 рік», відповідно до якої продовжено дію частини першої постанови правління Фонду від 19.09.2001 р. №46, а саме: про встановлення витрат на оплату дитячого новорічного подарунка (кондитерські вироби вітчизняного виробництва) в сумі до 8 грн, а для Автономної Республіки Крим та м. Києва - 10 грн.

Звертаємо увагу на те, що при прийнятті рішень про використання коштів Фонду на придбання дитячих новорічних подарунків у 2002 році слід виключити випадки нецільового їх використання (сплата додаткових податків, придбання кондитерських виробів невітчизняного виробництва або за завищеними цінами тощо).

Отже, витрати на дитячий новорічний подарунок повинні включати лише кондитерські вироби вітчизняного виробництва, також до таких витрат не повинні включатися суми сплаченого ПДВ, витрати на транспортування, видачу та ін. (Постанова №46).

Приклад 1

Кошторисом страхувальника А (чисельність 424 працівники) на 2002 рік за статтею «Оздоровчі заходи» передбачено витрати на загальну суму 15580 грн. За цей період здійснено такі витрати:

- на 5 санаторно-курортних путівок на загальну суму - 8500 грн;

- на часткове фінансування з оздоровлення дітей - 3360 грн.

Страхувальник зареєстрований у м. Києві, застраховані особи підприємства мають 320 дітей дошкільного та шкільного віку. За рахунок Фонду може бути зараховано витрати на придбання новорічних подарунків у 2002 році на суму не більше 3200 грн (320 х 10 грн, оскільки вартість одного подарунка, відповідно до Постанови №56, для підприємств м. Києва не повинна перевищувати 10 грн). Новорічні подарунки видаються лише дітям працівників підприємства, а якщо на ньому працюють мати і батько дитини, то на неї видається один подарунок.

Якщо у працівників страхувальника А було б 465 дітей, то, відповідно до кошторису, може бути прийнято до зарахування витрати на суму не більше встановленого кошторисом розміру асигнувань, а саме 3720 грн (15580 грн - (8500 грн + 3360 грн). Іншими словами, на витрати Фонду може бути зараховано вартість одного подарунка не більше 8 грн (3720 грн поділити на 465). У разі більшої вартості подарунка, наприклад 12 грн, різниця в ціні - 4 грн - відшкодовується за рахунок інших джерел, наприклад з власних коштів, з віднесенням цієї суми на витрати підприємства.

Або ж 310 подарунків - за рахунок Фонду, а 155 - за рахунок підприємства.

Приклад 2

Страхувальник Б має 90 працівників і лише зведений кошторис за коштами Фонду. Зведений кошторис передбачає витрати за статтею «Оздоровчі заходи» в розмірі 20% від суми сплачених страхових внесків.

За 2002 рік очікується нарахування страхових внесків на загальну суму 13953,60 грн (Середня зарплата х Кількість працівників х Ставка внесків до Фонду х Кількість місяців = 380 х 90 х (2,9% + 0,5%) х 12 = 13953,60 грн), тобто на оздоровчі заходи можуть бути спрямовані кошти у розмірі близько 2800 грн. За поточний рік підприємство отримало за рахунок Фонду санаторно-курортну путівку вартістю 2200 грн.

Підприємство зареєстроване у м. Сімферополі, застраховані працівники мають 70 дітей. На новорічні подарунки за рахунок Фонду може бути витрачено суму не більше 600 грн (2800 грн - 2200 грн).

Приклад 3

Страхувальник В (найманих працівників - 30) є платником єдиного податку. Зведений кошторис передбачає витрати за статтею «Оздоровчі заходи» в розмірі 20% від суми сплачених страхових внесків. За 2002 рік очікується нарахування страхових внесків з найманих працівників на загальну суму 297 грн (Середня зарплата х Кількість працівників х Ставка внесків з найманих працівників х Кількість місяців = 165 х 30 х 0,5% х 12 = 297,00 грн). Крім того, згідно з довідкою податкової інспекції, підприємство сплатило єдиний податок на суму 6300 грн, з яких до Фонду зараховано 693 грн (6300 х 11% = 693 грн). Таким чином, оскільки зведеним кошторисом передбачається 20% на статтю «Оздоровчі заходи», підприємство може витратити на новорічні подарунки суму не більше 198 грн (297 + 693) х 20%).

Страхувальник зареєстрований у м. Львові, застраховані особи підприємства мають 20 дітей дошкільного та шкільного віку. Якщо відповідно до довідки про надходження та використання коштів обов’язкового соціального страхування (Постанова №126) підприємство за статтею «Оздоровчі заходи» витрати не здійснювало, то, враховуючи це, а також те, що Фонд встановив розмір витрат на новорічні подарунки у сумі 8 грн (Постанова №57), за рахунок Фонду підприємство може витратити 160 грн (20 х 8 грн).

Відшкодування витрат та звітність

Для підтвердження витрат на придбання новорічних подарунків страхувальник повинен мати такі документи:

1) список дітей працівників, завірений відділом кадрів або керівником підприємства;

2) протокол (рішення) комісії з соціального страхування про надання новорічних подарунків дітям працівників;

3) рахунок на придбання новорічних подарунків;

4) платіжне доручення про перерахування коштів за новорічні подарунки;

5) накладну на отримання новорічних подарунків;

6) відомість на видачу подарунків з підписами батьків дітей про отримання. Відомість складається за підписами керівника, головного бухгалтера та голови комісії з соціального страхування.

Взірці протоколу комісії з соціального страхування та відомості на видачу подарунків наведено нижче.

Витрати на закупівлю новорічних подарунків страхувальники-роботодавці здійснюють за рахунок коштів Фонду з відповідним зарахуванням проведених витрат при сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності (п. 6.7 Інструкції №16).

Якщо витрати страхувальника-роботодавця за звітний квартал перевищують перераховану суму страхових внесків та інших платежів, то різниця між сумою витрат і сумою страхових внесків зараховується в рахунок сплати наступного, першого кварталу.

Якщо ж витрати не можуть бути покриті страховими внесками і в наступному, першому кварталі, то їх страхувальнику-роботодавцю відшкодовує орган реєстрації після одержання від нього звіту за формою 4ФСС ТВП за минулий, четвертий квартал (п. 6.9 Інструкції №16).

Сума перевищення витрат над сумою страхових внесків у разі коли належна сума страхових внесків не покриває витрати, може відшкодовуватися страхувальнику-роботодавцю і до звіту за формою 4ФСС ТВП при обов’язковому поданні довідки-розрахунку за підписом керівника, головного бухгалтера, голови комісії з соціального страхування, завіреної печаткою підприємства (взірець довідки див. нижче).

Відшкодування здійснюється органом реєстрації шляхом перерахування відповідних сум на поточний рахунок страхувальника.

Звітність

Витрати на закупівлю новорічних подарунків відображаються у форме №4 ФСС ТВП за статтею «Позашкільне обслуговування дітей» у рядку 10 таблиці IV «Витрати за страховими коштами» та враховуються у рядку 13 таблиці ІІІ «Розрахунки внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». До звіту треба подати копію платіжного доручення, що підтверджує факт перерахування коштів за новорічні подарунки.

Для запобігання помилкам рекомендується до відділення Фонду подавати лист такої форми (див. нижче).

Бухгалтерський облік витрат на новорічні подарунки

Бухгалтерські проведення при придбанні та списанні дитячих новорічних подарунків для підприємств, що не фінансуються з Держбюджету, та установ, що фінансуються з бюджету, подано у таблицях 1 і 2 відповідно.

Відповідно до пп. 8.7.1 Інструкції №16, витрати не приймаються до зарахування в рахунок страхових внесків і відносяться за рахунок страхувальника, якщо вони включені до розрахункової відомості не за той квартал, в якому відповідні документи було передано адміністрації для оплати. Таким чином, новорічні подарунки повинні бути оплачені, видані та відображені у формі 4 ФСС ТВП тільки у IV кварталі, інакше ці витрати не будуть зараховані.

Бухгалтери мусять пам’ятати, що, відповідно до ст. 3 Закону №2117-ІІІ, вартість святкових подарунків, отриманих дітьми за рахунок Фонду, не включаються до сукупного оподатковуваного доходу громадян, які є батьками.

Бухгалтерські проведення при придбанні та списанні дитячих новорічних подарунків для бюджетних підприємств та підприємств, що не фінансуються з Держбюджету, наведено в таблицях 1 і 2. n

Продовження теми новорічних подарунків - у наступному числі
«Дебету-Кредиту».


Відомість видачі новорічних подарунків

№ з/п Прізвище, ініціали працівника Прізвище, ім’я дитини Вік дитини Вартість подарунка Підпис в отриманні подарунка
1 Коваль С.І. Коваль Вадим 2 роки 9 грн 60 коп.  
2 Петров В.В. Петрова Катя 13 років 9 грн 60 коп.  
  ... ... ... ...  
14 Яровий М.О. Ярова Юля 6 років 9 грн 60 коп.  

Усього за відомістю видано 14 подарунків на загальну суму

134 грн 40 коп.

Директор _________ В. В. Петров
Голова комісії _________ А. І. Кравченко
Головний бухгалтер _________ П. П. Адамов


Протокол
№ 12 від « 22 » грудня 200 2 р.
засідання комісії із соціального страхування

Всього членів комісії _______ На комісії присутні_______

Порядок денний:

1. Про видачу новорічних подарунків дітям працівників підприємства дошкільного та шкільного віку.

Слухали: (П. І.П.)____________________________________________

Комісія постановила:

1. Видати 30 новорічних подарунків дітям працівників підприємства дошкільного та шкільного віку відповідно до списку.

2. Відповідно до Постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.09.2002 р. №57 «Про фінансування на придбання дитячих новорічних подарунків» встановити, що за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відшкодувати витрати на новорічні подарунки в розмірі 10 грн кожний.

Голова комісії _________ Фролова А.М.

Додаток до протоколу засідання комісії
з соціального страхування

Список
дітей дошкільного та шкільного віку працівників підприємства

№ з/п Прізвище, ім’я дитини Вік дитини Прізвище, ініціали батьків Місце роботи, посада
1 Коваль Вадим 2 роки Коваль С.І. бухгалтерія, бухгалтер
2 Петрова Катя 13 років Петров В.В. адміністрація, директор
  ... ... ... ...
14 Ярова Юля 6 років Яровий М.О.
Ярова О.В.
торговельний відділ, продавець І кат.
касовий відділ, старший касир

Начальник відділу кадрів

_________ Цвях В.І.

Довідка-розрахунок
суми перевищення витрат над сумою страхових внесків за Фондом соцстрахування з тимчасової втрати працездатності

Залишок на початок року за страхувальником 315 грн 00 коп.
Нараховані страхові внески 8000 грн 00 коп.
Зараховано витрат допомога за лікарняними 4200 грн 00 коп.
допомога при народженні 1200 грн 00 коп.
допомога у зв’язку з пологами 3800 грн 00 коп.
новорічні подарунки 1000 грн 00 коп.
Усього витрат 10200 грн 00 коп.
Заборгованість на кінець року за Фондом 1385 грн 00 коп.

У зв’язку з тим, що в середньому за квартал нараховується внесків на суму 2000 грн, а витрат здійснюється на суму 2550 грн, просимо відшкодувати заборгованість за Фондом у сумі 1385 грн 00 коп.

Директор _________ В. В. Петров
Голова комісії _________ А. І. Кравченко
Головний бухгалтер _________ П. П. Адамов

Лист

Директору ФСС з ТВП ...
Підприємство ...,
реєстраційний номер ...

Шановний ...

Прошу зарахувати до заліку витрати на закупівлю новорічних подарунків для видачі дітям дошкільного і шкільного віку наших працівників у кількості 200 шт. на загальну суму 2000 грн (200 шт. х 10 грн).

Цільове використання та правильність оформлення видачі новорічних дитячих подарунків гарантуємо.

Директор

Головний бухгалтер

Голова комісії з соціального страхування


Бухгалтерські проведення при придбанні та списанні новорічних подарунків для підприємств, що не фінансуються з Держбюджету

Таблиця 1

№ з/п Зміст операції Сума Д-т К-т
1. Сплачено за новорічні подарунки у кількості 40 шт. за ціною 10 грн* 400,00 631 311
2. Отримано новорічні подарунки від постачальника 400,00 209 631
3. Прийнято рішення комісії про видачу подарунків за рахунок Фонду та видано за відомістю 400,00 652 209
* Відповідно до ст. 2 Закону №2117-ІІІ, операції з продажу виробничими і торговими підприємствами дитячих святкових подарунків, що закуповуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, профспілкових комітетів підприємств та ор-ганізацій, інших неприбуткових організацій, звільняються від обкладення ПДВ.

Бухгалтерські проведення при придбанні та списанні дитячих новорічних подарунків у бюджетних установах

Таблиця 2

№ з/п Зміст операції Сума Д-т К-т
1. Сплачено за новорічні подарунків у кількості 40 шт. за ціною 10 грн* 400,00 631 311
2. Отримані новорічні подарунки від постачальника 400,00 234 631
3. Прийнято рішення комісії про видачу подарунків за рахунок Фонду та видані за відомістю 400,00 652 234

Нормативна база

1. Закон №2240-ІІІ - Закон України від 18.01.2001 р. №2240-ІІІ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

2. Закон №2117-ІІІ - Закон України від 30.11.2000 р. №2117-ІІІ «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків».

3. Постанова №126 - Постанова Кабінету Міністрів України від 24.01.2000 р. №126 «Про затвердження порядку надходження до Фонду соціального страхування коштів, одержаних від продажу суб’єктам підприємницької діяльності спеціальних торгових патентів і сплати суб’єктами малого підприємництва єдиного податку, їх обліку та використання».

4. Інструкція №16 - Інструкція про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджена постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 р. №16.

5. Постанова №46 - Постанова правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 р. №46 «Про фінансування дитячих новорічних свят».

6. Постанова №57 - Постанова правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.09.2002 р. №57 «Про фінансування на придбання дитячих новорічних подарунків».

Ілля НЕСХОДОВСЬКИЙ, асистент кафедри аудиту КНТЕУНаступна стаття:  На початок статті Терміни не гумові Частковий перегляд статті (тільки початок)
Суть справи :: Почуття обов’язку
Але якщо два відомства бажають відстрочити подання обов’язкової для них звітності, то хто б їм у цьому завадив? Лист Міністерства екології та природних ресурсів України і Державної податкової адміністрації України від 28.11.2002 р. №10...

В рубриці: 


Платежі до бюджету Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
Наказом №609 від 22.10.2013 р. Міндоходів затвердило новий порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення пом...

Як міндоходів перевірятиме ЄСВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
З жовтня цього року запрацювали зміни щодо адміністратора ЄСВ: тепер цим внеском опікуватиметься Міндоходів. У «ДК» №40/2013 ми вже аналізували основні зміни в цьому питанні, зокрема щодо звітності з ЄСВ та довідок від ПФУ. У «ДК» №48/2013 ви зможете дізн...

0.017565