Зателефонуйте нам
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Чергові семінари,
тренінги, вебінари ...

Більше семінарів ...

 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)


Дебет-Кредит № 17-18 (5.5.2003)
Життя :: Почуття обов’язку

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Ось і перше узагальнююче...

Наказом ДПА України від 25.04.2003 р. №197 затверджено перше узагальнююче податкове роз’яснення 1 — щодо визначення терміна «надміру сплачені податки, збори (обов’язкові платежі)» та граничних строків їх повернення


1 1 Новий Порядок надання роз’яснень окремих положень податкового законодавства та коментар до нього див. в цьому числі «ДК».


На перший погляд видається, що узагальнююче податкове роз’яснення обмежує права платників податків, надані їм Законом №2181-ІІІ. Але обмежуються лише ті права платників податків, які надані відомчим документом — наказом ДПА і Держказначейства України від 18.03.2003 р. №125/58.


Відповідно до пп. 15.3.1 Закону №2181, заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095-го дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Узагальнююче податкове роз’яснення вносить ясність у питання, що саме податкові органи розуміють під переплатою. На їх переконання, надміру сплачені суми податків і зборів — це кошти, сплачені понад узгоджені суми податкових зобов’язань. Тобто це та переплата, яка виникає в картках особових рахунків платників податків, що ведуться податковими органами.

На думку ДПА, надміру сплачені суми податків і зборів — це переплата, яка виникає в картках особових рахунків платників податків, що ведуться податківцями.

До цих карток потрапляють, з одного боку, суми, узгоджені платником податків (як шляхом подання податкової декларації, так і шляхом завершення процедури апеляційного узгодження податкового повідомлення-рішення податкового органу про нарахування сум податків і штрафів), з іншого боку — інформація про сплачені суми податку до бюджету. Якщо першого виявиться більше, ніж другого, то виникне податковий борг. Якщо, навпаки, сплачених сум буде більше від узгоджених (нарахованих у картці) — то виникне переплата.

За поверненням цієї переплати можна звертатися протягом не більше 1095 календарних днів від її виникнення. Взагалі-то п. 15.3 Закону №2181 не передбачає можливості (права платника податків) подати заяви про зарахування переплати в рахунок погашення інших податкових зобов’язань. Але задля того, щоб це зробити й фактично не повертати суми переплат з бюджетів платникам податків, пунктом 4 Порядку взаємодії органів державної податкової служби України та органів Держказначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів) платникам податків, затвердженого згаданим спільним наказом ДПА і Держказначейства (зареєстрованим у Мін’юсті 11.04.2003 р. за №289/7610), передбачена можливість подання заяв про спрямування переплати на погашення податкового зобов’язання (податкового боргу) за іншими податками, зборами (обов’язковими платежами), що контролюються органами державної податкової служби, незалежно від виду бюджету, щодо якого обліковується такий борг.

Іншими словами, переплату можна спрямувати на погашення податкового боргу з іншого платежу або навіть податкового зобов’язання з іншого платежу. Заяву про таке спрямування слід подати так само не пізніше 1095 днів від дня виникнення переплати.

Якщо ж у платника податків немає податкового боргу з інших платежів або узгоджених податкових зобов’язань з інших платежів, які не стали податковим боргом внаслідок ненастання граничних термінів їх погашення, то платнику податків слід подавати, як велить йому п. 15.3 Закону №2181, заяву на повернення переплати.

Подавати заяву про зарахування переплати в рахунок погашення майбутніх податкових зобов’язань, які виникнуть після закінчення 1095 днів від дня виникнення переплати, нема сенсу, оскільки (з урахуванням коментованого узагальнюючого податкового зобов’язання) переплату за такою заявою податковий орган вважатиме невикористаною і спише на користь бюджету. На нашу думку, такі дії податкового органу не суперечитимуть нормам Закону №2181.


Узагальнююче податкове роз’яснення положень пункту 15.3 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у частині визначення терміна «надміру сплачені податки, збори (обов’язкові платежі)» та граничних строків їх повернення

Затверджено наказом ДПАУ від 25.04.2003 р. №197

Пунктом 15.3 статті 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі — Закон) визначаються граничні строки для подання заяв на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів).

З метою практичного впровадження вимог Порядку взаємодії органів державної податкової служби України та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів) платникам податків, затвердженого спільним наказом ДПА України та Державного казначейства України від 18.03.2003 р. №125/58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.04.2003 р. за №289/7610, термін «надміру сплачені» (або «переплата») слід розуміти як суми податків, зборів (обов’язкових платежів), які на певну дату зараховані до бюджету понад узгоджені суми податкових зобов’язань (у тому числі штрафних санкцій), граничний термін сплати яких настав на таку дату.

Згідно з вимогами Закону, не підлягає поверненню переплата, що виникла в термін понад 1095 днів до дня подання платником податків заяви на її повернення. Подання платником податків заяв на зарахування переплати в рахунок погашення податкових зобов’язань, що виникатимуть після вказаних 1095 днів, не передбачено чинним законодавством. Враховуючи зазначене, переплата, щодо якої впродовж 1095 днів, наступних за днем її виникнення, платником податків не було подано заяви на її повернення, підлягає списанню на підставі відповідного рішення керівника органу державної податкової служби, яке в довільній формі готується підрозділом адміністрування облікових показників та звітності, шляхом коригування на відповідну суму сальдо розрахунків платника податків з бюджетом (зменшення переплати). В. Ніколайченко

Володимир СоколовНаступна стаття:  На початок статті Податкові роз’яснення: усе за порядком Частковий перегляд статті (тільки початок)
Життя :: Почуття обов’язку
ДПА України першою з контролюючих органів затвердила власний Порядок надання роз’яснень окремих положень податкового законодавства. Аналізуємо - як тепер нам будуть "роз’яснювати"...

В рубриці: 


Як міндоходів перевірятиме ЄСВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
З жовтня цього року запрацювали зміни щодо адміністратора ЄСВ: тепер цим внеском опікуватиметься Міндоходів. У «ДК» №40/2013 ми вже аналізували основні зміни в цьому питанні, зокрема щодо звітності з ЄСВ та довідок від ПФУ. У «ДК» №48/2013 ви зможете дізн...

Платежі до бюджету Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
Наказом №609 від 22.10.2013 р. Міндоходів затвердило новий порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення пом...

0.022616