Зателефонуйте нам
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Чергові семінари,
тренінги, вебінари ...
Більше семінарів ...

 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)


Дебет-Кредит № 20 (15.5.2006)
Життя :: Почуття обов’язку

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Оподаткування при зміні статутного фонду

У листі від 17.03.2006 р. №2480/6/17-0116 (див. с. 58) ДПАУ роз’яснює податкові наслідки, які виникають при зміні статутного фонду підприємства. Зокрема, зменшення статутного фонду не призводить до виникнення валових доходів у платника податку на прибуток. А повернення засновнику — фізичній особі внеску до статутного фонду не створює доходу для оподаткування ПДФО. Розгляньмо докладніше.

Позиція ДПАУ

У коментованому листі ДПАУ розглядає, зокрема, питання обкладання податком на прибуток прямих інвестицій у статутний фонд та обкладання ПДФО внесків, повернутих засновнику-громадянину.

1. Суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку на прибуток у вигляді прямих інвестицій (внески в обмін на корпоративні права) не включаються до складу його валового доходу. При зменшенні розміру статутного фонду валові доходи також не виникають.

2. Вилучені на користь заснов­ників внесені ними раніше внески до статутного фонду підприємства — емітента корпоративних прав беруть участь у формуванні інвестиційного прибутку, який включається до оподатковуваного доходу фізичних осіб. Інвестиційним прибутком, своєю чергою, вважається додатна різниця між доходом, отриманим від продажу інвестиційного активу1, та його вартістю, що розраховується виходячи з суми витрат, понесених у зв’язку з придбанням такого активу.2 Повернення (внаслідок виходу з кола засновників) платнику податку на доходи коштів або майна, свого часу внесених ним до статутного фонду, прирівнюється до продажу інвестиційного активу таким платником податку. Але оскільки внаслідок зменшення статутного фонду товариства його засновникам повертається той самий розмір внесків, що був внесений безпосередньо ними раніше, то інвестиційний прибуток дорівнює нулю.

1 Інвестиційним активом називається пакет цінних паперів (окремий цінний папір) чи корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах, випущені одним емітентом (а також банківські метали, придбані у банку, незалежно від місця їх подальшого продажу).

2 Придбанням інвестиційного активу вважаються також операції з внесення платником податку коштів або майна до статутного фонду юридичної особи — резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права.

Чи будуть податкові наслідки при поверненні внеску

Викладені у листі твердження узгоджуються з нормами Закону про прибуток і з п. 9.6 Закону про доходи. Додамо, що і стосовно ПДВ операції з викупу цінних паперів за грошові кошти у податковому обліку їх емітента не спричинять жодних наслідків (пп. 3.2.1 Закону про ПДВ). Повернення засновнику — фізичній особі внеску, який було ним внесено при формуванні статутного фонду юридичної особи, не створює об’єкта обкладення податком з доходів фізичних осіб.

При зменшенні розміру статутного фонду і зворотному викупі корпоративних прав, які належали учасникам — фізичним особам, підприємство повинно пам’ятати про деякі особливості цих операцій.

ПДФО сплачує громадянин

Закон про доходи не міс­тить прямої норми щодо обов’язку підприємств, які здійснюють торгівлю цінними паперами (як професійну, так і непрофесійну), утримувати ПДФО при виплаті доходів фізичним особам у разі купівлі у них цінних паперів, крім випадку, якщо з цими підприємствами не укладено договір про виконання ними функцій податкових агентів (див. лист Держпідприємництва від 16.03.2005 р. №1680). Тобто підстав для утримання підприємством ПДФО з суми, яка виплачується при викупі часток учасників загальними нормами Закону не передбачено. Облік фінансових результатів від здійснення операцій з цінними паперами та корпоративними правами ведеться платником податку на доходи самостійно, окремо від інших доходів і витрат (пп. 9.6.1 Закону). У якому порядку та в якій формі ведеться такий облік, ДПАУ зазначала у листі від 21.06.2004 р. №11287/7/17-3117 «Щодо оподаткування інвестиційного прибутку»1.

У ф. №1-ДФ доходи від продажу інвестиційного активу не відображаються

У п. 9.6 Закону про доходи підприємство — емітент корпоративних прав не визначений як податковий агент при виплаті платникам податку на доходи фізичних осіб доходів від продажу ними інвестиційного активу. А тому вказувати виплачені доходи у формі №1-ДФ господарське товариство не зобов’язане2.

Не оподатковується дохід до 680 грн

До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб включається додатне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного року. Доходи, визначені у п. 9.6 Закону про доходи, які отримуються платником ПДФО протягом року, повинні знайти відображення у його річній податковій декларації (див. лист ДПАУ від 28.12.2005 р. №25941/7/17-2117). Відповідно до пп. 9.6.8 Закону про доходи, не підлягає оподаткуванню та не включається до складу річного оподатковуваного доходу3 дохід, отриманий платником ПДФО протягом звітного року від продажу інвестиційних активів, якщо сума такого доходу не перевищує 680 грн.

Сума перевищення над розміром внеску оподатковується

Якщо внаслідок зменшення в законодавчо встановленому порядку статутного фонду товариства його засновникам повертається той самий розмір внесків, що був внесений ними при формуванні цього товариства, то об’єкт оподаткування податком на доходи не виникає. Однак якщо засновнику повертається внесок, внесений ним при утворенні статутного фонду товариства, і додатково виплачується сума у вигляді перевищення над розміром внеску, визначеного на час створення товариства, то виникає інвестиційний прибуток.

Інвестиційним прибутком (який підлягатиме декларуванню за наслідками року) в цій ситуації вважатиметься арифметичний підсумок від зменшення суми одержаних платником ПДФО коштів на вартість внеску, визначену засновниками при внесенні до статутного фонду.

В такому випадку про виплачений платнику податку дохід від здійснення операцій з інвестиційними активами ДПАУ вимагає повідомити податковий орган за місцем реєстрації платника податку — засновника товариства за формою №1-ДФ, з відображенням такого доходу (а не прибутку) за ознакою «15» (див. лист ДПАУ від 03.03.2005 р. №1825/6/17-3116)4. Але зауважимо, що податковий агент (господарське товариство) має лише повідомити ДПАУ про виплату такого доходу, але не утримувати податок.

1 Див. «Дебет-Кредит» №38/2004.

2 «Відповідно до підпункту «б» п. 19.2 Закону №889 податковий розрахунок за ф. №1-ДФ повинні заповнювати тільки ті суб′єкти господарювання, які нараховують, утримують і сплачують податок з доходів фізичних осіб до бюджету і є податковими агентами відповідно до норм цього Закону» (див. лист Держпідприємництва від 16.03.2005 р. №1680).

3 У листі від 13.12.2005 р. №24812/7/17-3117 ДПАУ повідомляє, що у пп. 9.6.8 Закону про доходи йдеться про «брудний» дохід, а не прибуток. Тобто виручка від продажу в межах 680 грн до розрахунку загального фінрезультату не включається.

4 Див. лист і коментар у «ДК» №16/2005.

Любов ПРИЙМА, «Дебет-Кредит»Наступна стаття:  На початок статті Побутова техніка на підприємстві Частковий перегляд статті (тільки початок)
Суть справи :: Почуття обов’язку
Нині уже важко собі уявити підприємство, в офісі якого немає кавоварки чи електрочайника, холодильника, НВЧ-печі, пилососа чи інших предметів побуту, які допомагають працівникам переносити «труднощі та незгоди» офісного життя. Тому спробуємо дати...

В рубриці: 


Як міндоходів перевірятиме ЄСВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
З жовтня цього року запрацювали зміни щодо адміністратора ЄСВ: тепер цим внеском опікуватиметься Міндоходів. У «ДК» №40/2013 ми вже аналізували основні зміни в цьому питанні, зокрема щодо звітності з ЄСВ та довідок від ПФУ. У «ДК» №48/2013 ви зможете дізн...

Платежі до бюджету Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
Наказом №609 від 22.10.2013 р. Міндоходів затвердило новий порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення пом...

0.02061