Зателефонуйте нам
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Чергові семінари,
тренінги, вебінари ...

Більше семінарів ...

 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)


Дебет-Кредит № 02 (17.1.2005)
Суть справи :: Практика

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Як дізнатися про податкову заставу?

Підприємство має на меті налагодити з контрагентом ділові відносини, однією з умов яких є забезпечення виконання контрагентом своїх обов’язків належними йому активами (застава ряду активів). Як можна переконатися в наявності чи відсутності податкової застави активів контрагента?

Податкова застава є способом забезпечення погашення податкового боргу платником податків. За загальним правилом, податкова застава активів платника податків виникає у разі наявності у такого платника податків податкового боргу. Право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському відан­ні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов’язань або податкового боргу.

Відповідно до п. 8.3 Закону №2181, платник податків має право безоплатно зареєструвати податкову заставу в державних реєстрах застав рухомого чи нерухомого майна, а податковий орган зобов’язаний безоплатно зареєструвати її у відповідному державному реєстрі застав за умови строку дії такої податкової застави більш як 10 календарних днів.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України від 18.11.2003 р. №1255-IV «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» (далі — Закон №1255), який визначив правовий режим регулювання обтяжень рухомого майна, встановлених з метою забезпечення виконання зобов’язань.

На підставі положень Закону №1255 був створений та з 2 серпня 2004 року почав діяти Державний реєстр обтяжень рухомого майна.

У зв’язку з набранням чинності Законом №1255 ДПАУ видала лист від 26.01.2004 р. №1184/7/24-1117. На думку ДПАУ, Законом №1255 податкову заставу рухомого майна віднесено до категорії публічних обтяжень, проте й надалі порядок виникнення та застосування податкової застави як рухомого, так і нерухомого майна регулюється спеціальним законом, а саме Законом №2181.

Крім того, ДПАУ у наведеному листі висловлює цілком слушну думку, що в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна слід реєструвати лише податкову заставу рухомого майна. У зв’язку з цим постає цілком слушне запитання: де ж реєструється податкова застава нерухомого майна?

Як не дивно, на практиці державна реєстрація податкових застав нерухомого майна здійснюється також у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна. Підтвердження цьому знаходимо в Інструкції про порядок ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна та заповнення заяв, затвердженій наказом Мін’юсту України від 29.07.2004 р. №73/5 (далі — Інструкція №73/5). Так, згідно з пп. 2.5.4, при реєстрації податковим органом податкової застави у графі «тип обтяження» робиться запис «податкова застава», а згідно з пп. 2.7.5 — у графі «опис предмета обтяження» робиться запис «всі активи платника податків».

Таким чином, наведена Інструкція передбачає реєстрацію податкової застави як рухомого, так і нерухомого майна платника податків у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

Оскільки про виникнення та припинення податкової застави активів платника податків свідчить наявність чи відповідно відсутність запису в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, то зацікавлені особи можуть звертатися до реєстратора податкової застави (державного підприємства «Інформаційний центр» Мін’юсту та його філій) за відповідною інформацією.

Для цього розділом 4 Інструкції №73/5 передбачено право будь-якої фізичної або юридичної особи звернутися до реєстратора з заявою про видачу витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна про наявність чи відсутність будь-яких обтяжень активів платника податків (зокрема, про наявність податкової застави всіх активів такого платника податків).

Цей витяг і є доказом наявності (відсутності) податкової застави активів платника податків.

Тарас КОЛЯНКОВСЬКИЙ, ЮФ «Боровець, Єсіпов і партнери»Наступна стаття:  На початок статті Перш за все Частковий перегляд статті (тільки початок)
Життя :: Практика
Суттєво збільшено розміри допомог при народженні дитини, по догляду за дитиною та на поховання громадян...

В рубриці: 


Відступлення права вимоги «єдиннику» Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
ТОВ на загальній системі хоче відступити право вимоги боргу в 10 тис. грн.
Відступає ТОВ на єдиному податку. Варіантів два: відступлення за 3 тис.
гривень або відступлення безоплатно. Який варіант є вигіднішим з погляду
оподаткування? Коли вин...

Документи перевірені, але ще потрібні Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
Якщо на підприємстві пройшла планова перевірка ДПІ за 3 роки, то чи може
підприємство здати документи, охоплені перевіркою, до архіву? ...

0.024079