Зателефонуйте нам
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Чергові семінари,
тренінги, вебінари ...

Більше семінарів ...

 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)


Дебет-Кредит № 48 (29.11.2010)
Життя :: Почуття обов’язку

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Як списати штрафи від Фонду безробіття

Запровадження з 01.01.2011 р. в Україні єдиного соціального внеску породило багато запитань щодо того, як страхувальники та застраховані особи остаточно розраховуватимуться з фондами. Страхувальників і застрахованих осіб, природно, більше цікавить доля заборгованостей фондів перед ними, які збережуться на 01.01.2011 р. З цього приводу фонди досі не надали роз’яснень. Але вже з’явилася «перша ластівка»: постанова ФСС на випадок безробіття1 щодо боргу з фінансових санкцій станом на 01.01.2011 р., який страхувальники повинні сплатити до Фонду.

Документи, які слід подавати для списання боргу

Спочатку добра новина: цей борг з фінансових санкцій дозволяється списати. Але, звісно, не всім, а лише тим, хто виконає певні вимоги.

Найголовнішою умовою списання заборгованості зі сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) є відсутність станом на 01.01.2011 року заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду безробіття, що виникла до 1 липня 2010 року. Якщо цю вимогу виконано, страхувальнику треба звернутися до Фонду безробіття із певними документами та пройти встановлену коментованою Постановою процедуру списання боргу.

1 Постанова правління ФСС на випадок безробіття від 14.10.2010 р. №215 «Про затвердження Порядку списання заборгованості із сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) у разі погашення до 1 січня 2011 року заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що виникла до 1 липня 2010 року» (далі — Порядок №215). Набере чинності з 01.01.2011 р.

Отже, слід подати такі документи:

1) письмове звернення боржника у довільній формі про списання зазначеної заборгованості та проведення перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків до Фонду;

2) розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду. У цій відомості фахівці Фонду безробіття побачать суму нарахованих до сплати внесків і суми фактично сплачених внесків. Зрозуміло, що борг з фінансових санкцій списуватиметься тільки в тому разі, якщо у звітності станом на 01.01.2011 р. страхувальник не матиме боргу за внесками. Відсутність боргу страхувальника за внесками до Фонду має бути підтверджено й результатами перевірки платника страхових внесків.

Хто приймає документи та рішення про списання боргу

Документи для списання боргу подаються до центру зайнятості, на обліку в якому страхувальник перебував як платник страхових внесків до Фонду безробіття. Сума списаної заборгованості зі сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) відображається в електронному обліку розрахунків із платниками, який здійснюється у центрі зайнятості, у якому такий платник перебував на обліку до 1 січня 2011 року. Також центри зайнятості ведуть журнали обліку рішень про списання заборгованості зі сплати фінансових санкцій (пені та штрафів).

Конкретне ж рішення про списання заборгованості зі сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) приймається керівниками районних, міськрайонних, міських та районних у містах центрів зайнятості за формою згідно з додатком до Порядку №215.

Рішення про списання заборгованості зі сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) на суму понад 50 тис. грн погоджується керівниками районних, міськрайонних, міських та районних у містах центрів зайнятості, з керівниками центру зайнятості АР Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими центрами зайнятості.

Саме рішення складається у двох примірниках. Один примірник рішення про списання заборгованості зі сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) зберігається у центрі зайнятості, другий — надсилається платникові страхових внесків до Фонду для відображення в його бухгалтерському обліку списаної заборгованості.

Бухгалтерський та податковий облік списання боргу

Фінансові санкції (штраф і пеня), про які йдеться у коментованій Постанові, встановлено ст. 38 Закону №1533-III1. У статті сказано: «У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення — у трикратному розмірі зазначеної суми. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк».

Тобто особливістю цих фінансових санкцій є те, що вони нараховуються за актом перевірки від Фонду безробіття (не самим страхувальником) і є конкретною сумою погодженого зобов’язання страхувальника перед Фондом. Це зобов’язання слід відобразити в обліку (див. таблицю).

Таблиця

Відображення списання боргу зі штрафних санкцій до Фонду безробіття

№ з/п
Зміст операції
Бухгалтерський облік
Сума, грн
Податковий облік
Д-т
К-т
ВД
ВВ
1.
Нараховано штрафи до Фонду безробіття згідно з актом перевірки
948
653
100,00*
2.
Списано борг зі штрафів до Фонду безробіття станом на 01.01.2011 р.
653
719 (746)
100,00*
* Сума умовна.

При надходженні документів від Фонду безробіття про те, що страхувальнику слід сплатити недоїмку, пеню та штраф, у першу чергу погашається недоїмка, а потім — пеня та штраф.

Якщо за платниками до наступного чергового строку сплати страхових внесків числиться недоїмка, то вона сплачується у такому порядку: спочатку сплачується недоїмка минулих років, потім послідовно: пеня за цю недоїмку, недоїмка за перший строк платежу поточного року, пеня за цю недоїмку і т. д. (п. 9.3 Iнструкції №3392). Тому, а також щоб не виникло нових штрафних санкцій, у платіжних документах слід детально зазначати, що саме і за який період або на підставі якого документа (наприклад, рішення суду або акта про перевірку) страхувальник сплачує до Фонду безробіття.

1 Закон від 02.03.2000 р. №1533-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

2 Iнструкція про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затверджена наказом Мінпраці від 18.12.2000 р. №339.

Списання заборгованості за фінансовими санкціями перед Фондом безробіття, на нашу думку, у податковому обліку не потрапить до валового доходу платника податку на прибуток, оскільки Закон про прибуток цього не передбачає. Iснуючі норми Закону регулюють віднесення до валового доходу тільки заборгованостей, які або були попередньо віднесені до валових витрат, або виникли внаслідок передачі боржнику певних коштів або майна. Можливо, надалі ДПАУ надасть окреме роз’яснення з цього питання. Але, звісно, ті, хто не хоче ризикувати, можуть включити суму списаного боргу за штрафними санкціями до валового доходу та відобразити їх як інший валовий дохід у рядку 1.6 декларації про прибуток.

Про ПДВ не йдеться, бо штрафні санкції, які нараховуються фондами, не підпадають під базу обкладення ПДВ.

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»Наступна стаття:  На початок статті Як сплачуватимемо ПДФО за Податковим кодексом? Частковий перегляд статті (тільки початок)
Суть справи :: Почуття обов’язку
Ми починаємо ознайомлювати читачів з новими правилами оподаткування податком на доходи фізосіб, за якими, як планується, країна працюватиме вже з 1 січня 2011 року, якщо Президент підпише Податковий кодекс. На момент підготовки до друку журналу ПК був при...

В рубриці: 


Як міндоходів перевірятиме ЄСВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
З жовтня цього року запрацювали зміни щодо адміністратора ЄСВ: тепер цим внеском опікуватиметься Міндоходів. У «ДК» №40/2013 ми вже аналізували основні зміни в цьому питанні, зокрема щодо звітності з ЄСВ та довідок від ПФУ. У «ДК» №48/2013 ви зможете дізн...

Платежі до бюджету Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
Наказом №609 від 22.10.2013 р. Міндоходів затвердило новий порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення пом...

0.980918