(044) 391-51-92
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо.



 Актуально!




Ближайшие семинары,
тренинги, вебинары ...

Все семинары ...         
(полный план-график)









 : загальний по сайту



Курсы валют на PROext

Дебет-Кредит № 04 (23.1.2012)
Суть справи :: Звітність

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Українська фінзвітність за МСФЗ

З 01.01.2012 р. певна категорія суб’єктів господарювання повинна буде складати фінзвітність, у тому числі консолідовану, за міжнародними стандартами фінзвітності1. На підставі таких вимог законодавства Мінфін Наказом №1591 від 09.12.2011 р. №1591 (див. у «ДК» №04/2012) вніс зміни до деяких П(С)БО. Докладніше про нововведення — далі у статті.

Відповідно до ч. 3 п. 2 Постанови №4192 фінансова звітність складається за МСФЗ публічними акціонерними товариствами, банками, страховиками починаючи з 1 січня 2012 р., а також підприємствами, які провадять таку господарську діяльність:

1) надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення (група 64 КВЕД ДК 009:2010), а також недержавне пенсійне забезпечення (група 65.3 КВЕД ДК 009:2010) — починаючи з 1 січня 2013 року;

1 Закон України від 12.05.2011 р. №3332-VI «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Зміни, внесені п. 3, 4 цього Закону, набрали чинності з 01.01.2012 р.

2 Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 р. №419.

2) допоміжна діяльність у сферах фінансових послуг і страхування (група 66 КВЕД ДК 009:2010) — починаючи з 1 січня 2014 року.

Незрозуміло, за який період таку фінзвітність публічним акціонерним товариствам та страховикам слід подати вперше. На нашу думку, така вимога діятиме вже з фінзвітності за 1 квартал 2012 року. У своєму спільному листі №12-208/1757-14830, №31-08410-06-5/30523, №04/4-07/702 НБУ, Держстатистики та Мінфін звертають увагу, що підприємство могло обрати датою переходу на МСФЗ 01.01.2011 р. або 01.01.2012 р. (крім банків). Якщо дата переходу на МСФЗ — 01.01.2012 р., тоді перша звітність за МСФЗ має бути складена за I кв. 2012 р. Для банків дата переходу на МСФЗ була 01.01.2011 р.

Головним лейтмотивом коментованого наказу Мінфіну є те, що підприємства, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, П(С)БО, затверджені Мінфіном, не застосовують у своїй роботі, крім форм звітності, затверджених цими П(С)БО. Тобто самі норми нормативно-правових документів для таких суб’єктів господарювання не діють, тільки визначені ними форми звітності. Очевидно, найближчим часом слід очікувати затвердження нових форм звітності, більш наближених до вимог міжнародних стандартів, адже ті, що зараз є, не повною мірою можуть відображати звітність, складену саме в рамках МСФЗ. Iнакше як ще можна пояснити думку Мінфіну, що звітність за МСФЗ можна складати за формами українських звітів?! Складання фінзвітності за міжнародними стандартами є складною, дорогою та працемісткою процедурою, яка має масив своїх правил і процедур. I «втисненням» такої звітності в національні форми звітів та проставлянням «галочки» у комірці питання трансформації звітності у звітність за МСФЗ не вирішити.

Коментованим наказом до всіх форм фінзвітності (форми 1 — 4) додано новий реквізит:

«Складено (зробити позначку «v» у відповідній клітинці):

— за положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку;

— за міжнародними стандартами фінансової звітності».

Зверніть увагу: підприємства, що складають фінзвітність за МСФЗ, Наказом №1591 звільняються від заповнення типової форми фінзвітності №5 «Примітки до річної фінансової звітності», затвердженої наказом Мінфіну від 29.11.2000 р. №302.

Наказ №1591 затвердив новий план рахунків бухобліку, який, до речі, вже не містить субрахунків. Чи слід ним користуватися тим суб’єктам господарювання, що складають свою фінзвітність за міжнародними стандартами?

У преамбулі до Плану рахунків зазначається, що «План рахунків бухгалтерського обліку застосовується підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (крім банків і бюджетних установ) незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і видів діяльності, а також виділених на окремий баланс філій, відділень та інших відокремлених підрозділів юридичних осіб (далі — підприємства)». Отже, сам План рахунків (без субрахунків) поширюється на підприємства, що застосовують МСФЗ. Водночас абз. 1 розділу I Iнструкції №2911 виводить ці підприємства з-під її дії.

1 Iнструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30 листопада 1999 р. №291.

Отже, для таких суб’єктів господарювання Iнструкція №291, що прописує сутність кожного рахунка бухобліку, не діятиме.

На перший погляд аналіз коментованого наказу Мінфіну не дає однозначної відповіді на запитання: чи дає Мінфін право вибирати можливість використання Iнструкції №291 усіма іншими суб’єктами господарювання чи ні?! Як ми вже говорили, в оновленій преамбулі Iнструкції №291 чітко зазначено, що її норми не використовуватимуться банками, бюджетниками та тими суб’єктами, які зобов’язані складати та подавати звітність за МСФЗ. Натомість у ній, як і раніше, сказано, що вона стосується юридичних осіб. Отже, на нашу думку, права вибору — застосовувати Iнструкцію №291 чи ні, — всім іншим Мінфін не давав: чітко прописано, хто не повинен її застосовувати, всі інші керуються у своїй роботі нормами цього нормативного документа. I це є досить логічно, адже було б дивно, якби фінзвітність за МСФЗ ґрунтувалася на субрахунках бухобліку »під національне законодавство». Якими б не були численні спроби Мінфіну підвести український бухоблік під міжнародні стандарти, нині говорити про будь-яке повне зближення та узгодження національного та міжнародного обліку зарано.

Не обійшлося без колізій і в поясненнях до Плану рахунків, викладеному в новій редакції. З одного боку, «підприємства, які застосовують Iнструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. №291, <...> використовують субрахунки, визначені цією Iнструкцією». З іншого боку, «субрахунки до синтетичних рахунків уводяться підприємствами самостійно виходячи з потреб управління, контролю, аналізу та звітності».

Отже, на сьогоднішній день підприємства, що мають складати фінзвітність за МСФЗ, повинні були б на 01.01.2012 р. розробити та затвердити власні плани рахунків та облікову політику насамперед на підставі норм МСФЗ, але керуючись потребами та специфікою окремо взятого підприємства.

Юлія КЛОВСЬКА, «Дебет-Кредит»



Наступна стаття:  На початок статті 



Нове «старе» Положення про реєстрацію платників ПДВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
Суть справи :: Звітність
Оскільки діяльність органів ДПС спрямовується і координується КМУ через Мінфін, то останній продовжує самостійно затверджувати нові документи на виконання норм ПКУ.
Так, Мінфін своїм наказом від 07.11.2011 р. №1394 (далі — Наказ №1394) затвердив Положе...

В рубриці: 


Рядок 22.1 декларації з ПДВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 20 (18.5.2015) :: Суть справи :: Звітність
У чинній з лютого 2015 р. формі декларації з ПДВ, затвердженої наказом
Мінфіну України від 23.09.2014 р. №966 зі змінами, внесеними наказом Мінфіну
України від 23.01.2015 р. №13 (далі — Наказ №966), з’явився новий рядок —
22.1 «з рядка 22 сума...

ЄСВ: мінімум чи факт? Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 20 (18.5.2015) :: Суть справи :: Звітність
Запровадження нової форми звіту з ЄСВ, а також останні роз’яснення від ДФСУ
знову потребують аналізу щодо нарахування та відображення у звітності
мінімального страхового внеску з ЄСВ роботодавцями, відповідно до ч. 5 ст. 8
Закону про ЄСВ. ...

0.01195