(044) 391-51-92
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо.



 Актуально!




Ближайшие семинары,
тренинги, вебинары ...

Все семинары ...         
(полный план-график)









 : загальний по сайту



Курсы валют на PROext

Дебет-Кредит № 19 (7.5.2012)
МСФЗ :: МСФЗ

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Фінансова звітність за МСФЗ-2012

Мінфін у коментованих листах (див. у «ДК» №19/2012) розглянув одну зі змін у вітчизняному законодавстві, що набрали чинності з 01.01.2012 р., яка стосується юросіб, які зобов’язані складати свою фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності (далі — МСФЗ). При цьому Мінфін не тільки нагадав про такий обов’язок окремих юросіб, але й надав відповіді на деякі дуже важливі для бухгалтерів питання. Аналіз цих роз’яснень — до вашої уваги далі.

Юрособи, які складають фінансову звітність за МСФЗ

Нагадаємо, що перелік таких юросіб установлено ч. 2 ст. 12-1 Закону №9961. До них належать:

1) публічні акціонерні товариства;

2) банки;

3) страховики;

4) підприємства, що здійснюють господарську діяльність за видами, перелік яких визначається КМУ (див. п. 2 Порядку №4192).

1 Закон України від 16.07.99 р. №996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Стаття 12-1 у цьому законі з’явилася завдяки Закону України «Про внесення змін до Закону України від 12.05.2011 р. №3332 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» і набрала чинності з 01.01.2012 р.

2 Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 р. №419.

Решта юросіб також може складати свою фінансову звітність за МСФЗ, але вже за самостійним рішенням (оформленим, наприклад, наказом про облікову політику).

У будь-якому разі юрособа складає фінансову звітність за МСФЗ, вона зобов’язана повідомити про це орган державної статистики за місцем своєї реєстрації.

Звертаємо вашу увагу на роз’яснення Мінфіну, наведене в листі від 13.02.2012 р. №31-08410-07-29/3418. Мінфін зазначає, що Законом №996 не встановлено, що для складання фінзвітності за МСФЗ бухгалтерові обов’язково треба мати сертифікат з МСФЗ і проходити навчання для його отримання. В умовах, коли більшість працюючих бухгалтерів такого сертифіката ще не мають, це роз’яснення тішить. З іншого боку, є КЗпП, статтею 24 якого встановлено, що при прийомі на роботу працівник повинен надати працедавцеві документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), а згідно зі ст. 40 невідповідність посади внаслідок недостатньої кваліфікації працівника може бути підставою для його звільнення за ініціативою працедавця (за відсутності можливості переведення за його згодою на іншу роботу). Зрозуміло, наявність таких норм у КЗпП не означає, що юрособи, які перейшли на фінзвітність за МСФЗ, почнуть терміново атестувати і звільняти всіх бухгалтерів, які не мають достатньої освіти, щоб працювати за МСФЗ. Але підстави замислитися такі бухгалтери все-таки мають, і досить вагомі.

Кому подається фінансова звітність за МСФЗ

Те, кому повинна подаватися фінансова звітність, зазначено в п. 2 Порядку №419:

— органам, у сфері управління яких перебуває юрособа (наприклад, організація вищого рівня для бюджетних підприємств тощо);

— трудовим колективам підприємства (на їх вимогу);

— власникам (засновникам) відповідно до установчих документів;

— іншим органам і користувачам у порядку, встановленому законодавством України. До таких інших органів належать органи державної статистики — це прямо встановлено п. 2 Порядку №419, і про це ще раз нагадує Мінфін у листі від 28.03.2012 р. №31-08410-07-21/7643.

Консолідована фінансова звітність за МСФЗ

Юрособи, які мають дочірні підприємства, зобов’язані подавати не тільки фінансову звітність про свою власну діяльність, але й консолідовану фінансову звітність (ч. 1 ст. 12 Закону №996). При цьому п. 11 Порядку №419 визначено, що така звітність подається тільки власникам (засновникам) у порядку, встановленому установчими документами. Подання консолідованої фінансової звітності підприємствами до органів статистики Порядком №419 не передбачено.

Строки подання фінансової звітності за МСФЗ

Як зазначав Мінфін у своєму листі від 15.02.2012 р. №31-08410-07-23/3764, фінансова звітність, складена за МСФЗ, так само, як і звітність, складена за українськими стандартами бухгалтерського обліку, подається як за квартал, так і за рік. Строки подання такої звітності встановлені п. 5 Порядку №419 і становлять:

1) для квартальної фінзвітності не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом;

2) для річної фінзвітності не пізніше 9 лютого року, наступного за звітним роком.

Для консолідованої фінзвітності строки подання обмежені п. 11 Порядку №419 і не можуть перевищувати:

1) 45 календарних днів від дня закінчення кварталу (якщо йдеться про квартальну фінансову звітність);

2) 15 квітня року, наступного за звітним (якщо йдеться про річну фінансову звітність).

Таким чином, граничний строк подання консолідованої фінансової звітності за 2011 р. — 15.04.2012 р., але, відповідно до п. 10 Порядку №419, оскільки цей день припадає на неділю, та ще й Великдень, а понеділок 16.04.2012 р. — неробочий день, то останній строк подання річної фінансової консолідованої звітності власникам (засновникам) переноситься на 17.04.2012 р. Власники (засновники) можуть встановити й інші строки подання такої звітності, але не можуть ці строки збільшити.

Подання фінансової звітності за МСФЗ до органів статистики

Юрособи, які складають фінансову звітність за МСФЗ, зобов’язані подавати її як до органів ДПС, так і до органів державної статистики (див. лист Мінфіну від 17.02.2012 р. №31-08410-07-10/3916). При цьому, як зазначав Мінфін у своєму листі від 06.03.2012 р. №31-08410-07-29/5792, складати одночасно ще й фінансову звітність за українськими стандартами бухгалтерського обліку і подавати її до органів державної статистики такі юрособи не зобов’язані.

Подання консолідованої фінансової звітності до органів державної статистики, як нагадує Мінфін у листі від 28.03.2012 р. №31-08410-07-21/7643, чинним законодавством не передбачено. Але ті юрособи, які подають складену за МСФЗ звітність власникам (засновникам), відповідно до п. 11 Порядку №419 зобов’язані повідомити органи державної статистики про факт такого подання листом (звісно, з повідомленням про вручення і описом вкладеного). Такий лист слід відправити до строків, установлених для подання даної звітності.

Публікація фінансової звітності за МСФЗ

Нагадуємо також, що, відповідно до ч. 4 ст. 14 Закону №996, підприємства:

1) емітенти іпотечних сертифікатів і облігацій, облігацій підприємств і сертифікатів фондів операцій з нерухомістю;

2) професійні учасники фондового ринку;

3) публічні акціонерні товариства;

4) банки;

5) страховики;

6) інші фінансові установи

— зобов’язані свою річну фінансову звітність (у тому числі й консолідовану) разом із аудиторським висновком розмістити на власній веб-сторінці та опублікувати її в періодичних або неперіодичних виданнях до 30 квітня наступного за звітним року. Зверніть увагу, що це правило поширюється і на коло юросіб, які складають фінансову звітність за МСФЗ.

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»



Наступна стаття:  На початок статті 



Розподілити ПК потрібно до подання декларації Частковий перегляд статті (тільки початок)
Суть справи :: МСФЗ
Наше підприємство помилково не провело перерахунок частки податкового кредиту з ПДВ у грудні 2011 року. Як бути у цій ситуації?...

В рубриці: 


Резерви та умовні зобов’язання Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 38 (23.9.2013) :: МСФЗ :: МСФЗ
Зобов’язання підприємств мають різну природу: заборгованість перед постачальниками товарно-матеріальних цінностей, зобов’язання з виплати заробітної плати працівникам, заборгованість за кредитами тощо. Як правило, підприємство точно знає величину ...

Облік податку на прибуток у МСФЗ Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 25-26 (24.6.2013) :: МСФЗ :: МСФЗ
Передбачену в МСФЗ практику обліку та відображення у фінансовій звітності податку на прибуток критикують і користувачі, і укладачі звітності. Перші, як правило, наголошують, що інформація про відстрочені податки не є релевантною для оцінки перспектив діял...

0.008686