(044) 391-51-92
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо.



 Актуально!




Ближайшие семинары,
тренинги, вебинары ...

Все семинары ...
(полный план-график)









 : загальний по сайту



Курсы валют на PROext

Дебет-Кредит № 19 (12.5.2014)
Суть справи :: Податковий облік

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Зміна системи оподаткування

При переході зі спрощеної системи оподаткування на загальну і навпаки — із загальної системи оподаткування на спрощену у підприємців виникають запитання щодо оподаткування та відображення у звітності перехідних операцій. Відповімо на найпоширеніші з них.

Перехід на єдиний податок

Перейти на спрощену систему оподаткування підприємець може за власним бажанням як протягом звітного податкового року, так і з нового року. У цій статті ми не розглядатимемо процедуру такого переходу, а одразу звернемося до його податкових наслідків.

Як оподатковується виручка, отримана за товари (роботи, послуги), відвантажені (виконані, надані) під час перебування на загальній системі оподаткування?

Оскільки під час перебування і на загальній системі оподаткування, і на спрощеній оподатковуваний дохід виникає під час отримання виручки у готівковій або безготівковій формі (за касовим методом), то під час перебування на загальній системі дохід від реалізації таких товарів (робіт, послуг) не визнавався. А якщо так, то сума такої отриманої виручки включатиметься до складу доходу, який оподатковується єдиним податком (згідно з пп. 6 п. 292.11 ПКУ і пп. 1 п. 292.1 ПКУ).

Як оподатковуватиметься сума коштів (аванс, передоплата), що повертаються продавцю товару (робіт, послуг) — платнику єдиного податку, якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів щодо товарів, робіт, послуг, оплата за які була отримана і визнана доходом під час перебування продавця на загальній системі оподаткування?

Чинне законодавство не визначає, як бути в такому випадку. Згідно з пп. 5 п. 292.11 ПКУ, такі суми не повинні потрапляти до складу податкового доходу платника єдиного податку. Але це не пояснює, як бути з раніше визнаним доходом і витратами під час перебування на загальній системі оподаткування або з тими доходами і витратами, що їх підприємець має визначити за наслідками цього календарного року у наступному, — адже, хоча повернення коштів і відбулося в цьому самому календарному році, до складу звітного періоду підприємця на загальній системі оподаткування період отримання повернених коштів вже не потрапляє. Гадаємо, це означає, на жаль, що зменшити оподатковуваний дохід заднім числом або через виправлення минулого звітного періоду підприємець не зможе. І хоча немає чіткої норми, яка б забороняла йому це зробити, але втрата статусу підприємця на загальній системі оподаткування на практиці означає і неможливість відкоригувати цей дохід у періоді перебування на спрощеній системі оподаткування.

Як підприємець має відзвітувати за період календарного року, протягом якого він перебував на загальній системі оподаткування?

Відповідно до пп. 177.5.3 ПКУ остаточний розрахунок ПДФО за звітний податковий рік платник здійснює самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації1, з урахуванням сплаченого ним протягом року ПДФО. Надміру сплачені суми податку підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку або поверненню платнику податку в порядку, передбаченому ст. 43 ПКУ.

1 Декларація про майновий стан і доходи, форма і порядок складання якої затверджені наказом Міндоходів від 11.12.2013 р. №793.

Наприклад, якщо підприємець перебував у I півріччі на загальній системі оподаткування, а з III кварталу перейшов на спрощену, то він повинен за результатами календарного року подати податкову декларацію протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року, та сплатити ПДФО протягом 10 календарних днів після подання декларації або в разі надміру сплаченої суми податку подати заяву про повернення податку в порядку, передбаченому ст. 43 ПКУ.

Як підприємець звітує за період перебування на єдиному податку?

У разі переходу протягом року на спрощену систему оподаткування підприємець звітує шляхом подання декларації платника єдиного податку — фізичної особи1 у загальному порядку. Нормами гл. 1 розділу XIV ПКУ для підприємців 1-ї та 2-ї групи не встановлено обов’язку подавати квартальну податкову декларацію. Отже, підприємці цих груп подаватимуть її тільки як річну у визначений п. 296.2 і пп. 49.18.3 ПКУ строк (протягом 60 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року), але тільки за період (квартали) перебування на спрощеній системі оподаткування.

1 Форма якої затверджена наказом Міндоходів від 21.12.2011 р. №1688.

Перехід на загальну систему оподаткування

Перейти на загальну систему оподаткування підприємець може як за власним бажанням, так і внаслідок анулювання реєстрації платником єдиного податку за рішенням контролюючого органу (ДПІ). І відбутися ця подія також може як протягом звітного податкового року, так і з нового року. Зараз ми не розглядатимемо саму процедуру такого переходу, а зосередимося на його податкових наслідках.

Чи потрапляє до податкових витрат вартість товарів, робіт, послуг, оплачених під час перебування на спрощеній системі оподаткування, але використаних для отримання доходу під час перебування на загальній системі оподаткування?

ПКУ не містить чіткої норми щодо цього питання, але водночас не містить і прямої заборони щодо врахування таких витрат для зменшення об’єкта оподаткування. У «Базі знань» Міндоходів (консультація підкатегорії 104.5 «Чи має право ФОП на загальній системі оподаткування враховувати документально підтверджені витрати, які були фактично понесені під час здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування?») говорить, що так, враховувати такі витрати можна, незалежно від того, на якій системі оподаткування вони фактично були понесені.

Як підприємець звітує за період перебування на єдиному податку?

Знову ж таки, у загальні встановлені ПКУ строки, але тільки за господарською діяльністю за період перебування на єдиному податку.

Як підприємець має відзвітувати за період календарного року, протягом якого він перебував на загальній системі оподаткування?

Підприємці, які переходять на загальну систему оподаткування, згідно з пп. 177.5.2 ПКУ, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому відбувся перехід на загальну систему оподаткування. У цій декларації за її наслідками визначають суму авансових платежів, що їх підприємець сплачуватиме протягом звітного року у строки, визначені пп. 177.5.1 ПКУ.

А вже далі підприємець подаватиме декларацію тільки за наслідками звітного року у строки, встановлені пп. 49.18.5 ПКУ, — протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Книга обліку доходів (та витрат)

Зверніть увагу, що форми цих Книг для підприємців на різних системах оподаткування теж є різними. Підприємці на загальній системі оподаткування ведуть облік доходів і витрат у Книзі, форму та порядок ведення якої затверджено наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. №481. А «єдиноподатники» — у Книзі обліку доходів або Книзі обліку доходів і витрат (залежно від обраної групи та статусу платника або неплатника ПДВ), форми та порядок ведення яких затверджені наказом Мінфіну від 15.12.2011 р. №1637.

У разі переходу на іншу систему оподаткування починаючи з кварталу, в якому відбувся такий перехід, підприємець зупиняє заповнення попередньої форми Книги і переходить на заповнення тієї форми Книги, яка відповідає обраній ним системі оподаткування. Проте Книга, яку він вів раніше, зберігається у платника податку протягом 3-х років після виконання останнього запису.

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»



Наступна стаття:  На початок статті 



Що нового Частковий перегляд статті (тільки початок)
Життя :: Податковий облік
Новий порядок бухобліку окремих активів та зобов’язань
Узагальнююча консультація: оподаткування нерухомості у 2014 році
Міндоходів про справляння плати за користування надрами у 2014 році ...

В рубриці: 


ПДВ із мінусом: подальша доля Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 20 (18.5.2015) :: Суть справи :: Податковий облік
Лютий 2015 року був важким звітним періодом для тих платників ПДВ, які мали
станом на 01.02.2015 р. від’ємне значення з цього податку. Але навіть після
подання звітності з ПДВ за лютий у багатьох платників податку залишається
сумнів: а чи прав...

Комунальні платежі у «єдиноподатника» Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 20 (18.5.2015) :: Суть справи :: Податковий облік
ФОП — платник єдиного податку другої групи (у свідоцтві платника єдиного
податку зазначено вид діяльності з кодом 68.20 «надання в оренду та
експлуатацію власного або орендованого нерухомого майна») отримує дохід за
договором оренди нежитловог...

0.018862