(044) 391-51-92
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо.



 Актуально!




Ближайшие семинары,
тренинги, вебинары ...

Все семинары ...         
(полный план-график)









 : загальний по сайту



Курсы валют на PROext

Дебет-Кредит № 23 (9.6.2014)
Суть справи :: Практика

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Обмеження готівкових розрахунків

Чинне законодавство містить обмеження щодо сум готівкових розрахунків як для СГД, так і для фізосіб, які не мають підприємницького статусу.

У п. 1 Постанови №210 передбачено граничні суми розрахунків готівкою, які становлять для:

— підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня — 10000 грн;

— фізособи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) — 150000 грн;

— фізосіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, — 150000 грн.

Обмеження для підприємств (підприємців)

Додатково питання обмеження готівкових розрахунків регулює п. 2.3 Положення №637. У ньому, зокрема, зазначено, що підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізособами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум, установлених НБУ. Наразі ці розрахунки готівкою обмежено між підприємствами (підприємцями) сумою 10000 грн (як зазначено у п. 1 Постанови №210). Кількість підприємств (підприємців) та фізосіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.

Усі платежі понад граничну суму розрахунків слід проводити через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунка, шляхом перерахування коштів з поточного рахунка на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки.

Але зазначене обмеження в 10 тис. грн не поширюється на:

1) розрахунки підприємств (підприємців) із бюджетами та державними цільовими фондами;

2) добровільні пожертвування та благодійну допомогу;

3) використання коштів, виданих на відрядження.

Чи діє обмеження в 10000 грн (або 150000 грн) на розрахунки підприємства (підприємця) з фізособою (не підприємцем)?

Виходячи з листа НБУ від 25.10.2013 р. №25-311/19450 (який ґрунтується на п. 2.3 Положення №637 та Постанові №210), обмеження готівкових розрахунків за товари (роботи, послуги) в сумі 150000 грн стосується готівкових розрахунків як фізособи-платника з підприємством (підприємцем) — отримувачем платежу, так і розрахунків підприємства (підприємця) — платника з фізособою — отримувачем платежу.

Тож підприємство (підприємець) має право виплатити готівкою фізособі протягом одного дня суму, не більшу за 150000 грн. Розрахунки на більшу суму слід проводити безготівково.

Чи буде порушенням обмеження готівкових розрахунків, якщо працівник за власні кошти сплатить СГД готівкою в сумі 15000 грн за товар, який придбавається для підприємства, яке потім відшкодовує йому понесені витрати?

Звертаємо вашу увагу на те, що у разі придбання для підприємства товарів, робіт, послуг за розпорядженням керівника працівник є довіреною особою підприємства і діє від імені та за рахунок підприємства. Тобто мають місце відносини доручення (ст. 1000 — 1007 ЦКУ).

У ситуації, що розглядаємо, авансу на закупівлю товарів підприємство не видавало. Але після закупівлі працівник усе-таки якнайшвидше звітує про придбання товару за дорученням підприємства. Як правило, навіть якщо не було отримано авансу, працівник усе одно складає Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, за формою, затвердженою наказом Міндоходів від 24.12.2013 р. №845.

Оскільки працівник — довірена особа підприємства, хоча і поніс витрати за власний кошт, то, згідно з ч. 1 ст. 1000 ЦКУ, вважається, що оплата за товари (роботи чи послуги) була від імені та за рахунок довірителя (підприємства) (хоча їх і відшкодовують після отримання та затвердження Звіту). А отже, тут діє обмеження як при розрахунку між двома підприємствами (підприємцями) — в сумі 10000 грн. Таку саму думку висловили і спеціалісти НБУ в листі від 30.01.2014 р. №27-011/3958.

Зазначене граничне обмеження готівкових розрахунків, звісно, діє й у разі отримання працівником авансу на закупівлю товару. У тому числі шляхом зняття з рахунка підприємства за допомогою корпоративного електронного платіжного засобу працівником (держателем картки). Адже в такій ситуації підзвітна особа все ж таки здійснюватиме розрахунки від імені підприємства з іншим СГД готівкою.

Чи можна підприємству через підзвітну особу за одним замовленням (накладною) провести оплату готівкою в сумі 30000 грн, але протягом кількох днів, і відповідно розрахунки щодня здійснювати в межах 10000 грн?

Так діяти можна. Адже за п. 2.3 Положення №637 готівкові обмеження поширюються тільки на розрахунки між підприємствами (підприємцями) протягом одного дня. Якщо операцію розбити на кілька днів й оплачувати готівкою щодня тільки в межах граничної суми, встановленої Постановою №210, то такі розрахунки відповідатимуть чинному законодавству.

Чи діє готівкове обмеження на розрахунки, проведені з постачальниками-юрособами за допомогою корпоративних електронних платіжних засобів?

Якщо розрахунок проводиться за допомогою корпоративних електронних платіжних засобів через платіжний термінал, то така операція фактично буде безготівковою. А отже, обмеження в цьому разі не діятиме. Адже норми Положення №637 і Постанови №210 поширюються лише на готівкові розрахунки.

Обмеження для фізосіб

Як відомо з Постанови №210, на розрахунки фізособи з підприємством (підприємцем) за товари (роботи, послуги) протягом одного дня діє граничне обмеження в сумі 150000 грн. А отже, якщо фізособа хоче сплатити юрособі 300000 грн саме готівкою, то, щоб не порушувати обмеження, оплату слід провести частками не більше як 150000 грн за добу протягом кількох днів.

Але на практиці підприємства (підприємці) не ризикують і вимагають провести розрахунок безготівково, якщо сума операції перевищує 150000 грн.

Якщо ж розрахунки здійснюються між фізособами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, і сума договору перевищує 150000 грн, то такі розрахунки слід проводити безготівково.

Як зазначає п. 2 Постанови №210, фізособи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 150000 грн, шляхом перерахування коштів з поточного рахунка на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у т. ч. у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок).

Санкції

За порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у т. ч. перевищення граничних сум розрахунків готівкою, до підприємця або посадових осіб юрособи можуть застосувати санкцію в розмірі від 100 до 200 н. м. д. г. (1700 — 3400 грн), а за повторний проступок протягом року — від 500 до 1000 н. м. д. г. (8500 — 17000 грн) (див. ст. 163-15 КпАП).

Як бачите, суми досить значні, тож варто дотримувати граничних обмежень. Мало того, оскільки чітко не встановлено, до кого саме застосовуватимуть санкцію: до платника чи одержувача, — тож слід бути обережними всім.

До речі, адмінсанкція за ст. 163-15 КпАП не застосовується до фізосіб (не підприємців).

Нормативна база

  • ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. №435-IV.
  • КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. №8073-X.
  • Положення №637 — Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою НБУ від 15.12.2004 р. №637.
  • Постанова №210 — Постанова НБУ від 06.06.2013 р. №210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою».

Василь РОРАТ, «Дебет-Кредит»



Наступна стаття:  На початок статті 



Розрахунки за допомогою електронних грошей Частковий перегляд статті (тільки початок)
Суть справи :: Практика
Про електронні гроші «ДК» вже писав у №5/2014. Сьогодні ми розповімо, як організувати розрахунки з покупцями за допомогою електронних грошей і що потрібно для того, щоб розрахуватися ними за свої закупи. Оскільки платники єдиного податку наразі не можуть ...

В рубриці: 


Відступлення права вимоги «єдиннику» Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
ТОВ на загальній системі хоче відступити право вимоги боргу в 10 тис. грн.
Відступає ТОВ на єдиному податку. Варіантів два: відступлення за 3 тис.
гривень або відступлення безоплатно. Який варіант є вигіднішим з погляду
оподаткування? Коли вин...

ПДФО по справедливості Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
ВРУ продовжує змінювати оподаткування фізосіб, ставлячи за мету
«вибілювання» доходів населення й одночасне зниження податкового
навантаження. Черговий Закон України «Про внесення змін до Податкового
кодексу України щодо справедливого оподатку...

0.017362