(044) 391-51-92
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Ближайшие семинары,
тренинги, вебинары ...

Все семинары ...
(полный план-график)

 : загальний по сайтуКурсы валют на PROext

Дебет-Кредит № 29 (21.7.2014)
Суть справи :: Практика

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Збір до ПФУ при купівлі валюти

Закон №1166 запровадив з 01.04.2014 р. збір на обов’язкове державне пенсійне страхування (далі — збір до ПФУ) з операцій купівлі іноземної валюти. З метою встановлення процедури сплати цього збору КМУ затвердив Постанову №218 (див. «ДК» №29/2014), аналізу якої присвячено цю статтю.

Що визначив Закон №1166

Під сплату збору до ПФУ підпадають:

1) операції з купівлі будь-якої іноземної валюти, незалежно від рівня її конвертованості;

2) операції з купівлі іноземної валюти як у готівковій, так і у безготівковій формі.

Платниками збору є фізичні та юридичні особи, які купують іноземну валюту. Об’єктом оподаткування при цьому є сума операції з купівлі іноземної валюти. Ставка збору становить 0,5% від об’єкта оподаткування.

Що уточнила Постанова №218

Постанова №218 затвердила зміни до вже існуючого Порядку №1740, конкретизувавши, як має сплачуватися збір до ПФУ з купівлі валюти.

Збір до ПФУ сплачується платниками на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства.

Банки та їхні установи (далі — банки) нараховують, утримують та одночасно з поданням заявки на купівлю іноземної валюти, що здійснюється ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачують до державного бюджету збір на обов’язкове державне пенсійне страхування у встановленому законом розмірі від суми операції з купівлі іноземної валюти в безготівковій та/або готівковій формі за гривні, зазначеної у такій заявці та/або у квитанції про здійснення операцій обміну валюти. Отже, хоча платниками є покупці валюти, фактично нараховувати, утримувати і сплачувати до бюджету збір до ПФУ будуть банки, які продають валюту фізособам або через які відбувається придбання валюти для юросіб. Комісійна винагорода за такою операцією банком не утримується.

Юрособа або фізособа — клієнт банку в заяві на купівлю іноземної валюти та у квитанціях про здійснення операцій обміну валюти зазначає, що він доручає банку утримати зі суми в гривнях, перерахованої для купівлі іноземної валюти, суму збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та перерахувати її до державного бюджету.

Звісно, фізособи квитанції на придбання валюти не складають — це робить операціоніст або касир банку. Але на бланках валютно-обмінних квитанцій з’явився певний реквізит: вказівка про те, що клієнт доручає банку нарахувати, утримати і сплатити за рахунок його коштів у гривнях, наданих при придбанні валюти, збір до ПФУ. У тих банках, в яких програмне забезпечення ще не зазнало відповідного оновлення, цей реквізит має бути вписаний операціоністом або касиром банку вручну1. Підписуючи квитанцію, клієнт підписує і таке доручення.

1 Див. з цього приводу лист НБУ від 04.04.2014 р. №29-113/14630.

А ось юрособам слід врахувати: оскільки заяву на придбання валюти складають саме вони, то саме вони і мають стежити за наявністю в цій заяві доручення про сплату збору до ПФУ.

Нормативна база

  • Закон №1166 — Закон України від 27.03.2014 р. №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».
  • Постанова №218 — Постанова КМУ від 02.07.2014 р. №218 «Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій».
  • Порядок №1740 — Порядок сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затверджений постановою КМУ від 03.11.98 р. №1740.

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»Наступна стаття:  На початок статті ФОП ліквідовано, а платника податків — ні Частковий перегляд статті (тільки початок)
Суть справи :: Практика
На сторінках тижневика ми вже розповідали про зміни у порядку проведення держреєстрації припинення діяльності фізособами-підприємцями, які фактично зведено до вчинення єдиної дії — звернення підприємця до держреєстратора. А все те, що відбуватиметься далі...

В рубриці: 


Страхування майна підприємства Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
Чи може підприємство застрахувати своє майно? Як такі операції відображаються в
обліку в 2015 році? ...

Документи перевірені, але ще потрібні Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
Якщо на підприємстві пройшла планова перевірка ДПІ за 3 роки, то чи може
підприємство здати документи, охоплені перевіркою, до архіву? ...

0.019484