Зателефонуйте нам
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо.



 Актуально!




Чергові семінари,
тренінги, вебінари ...

Більше семінарів ...









 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)






Дебет-Кредит № 10 (9.3.2015)
Суть справи :: Податковий облік

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Коригуємо нецільове використання

Оновлена форма декларації з ПДВ має більше рядків для уточнень та проведення коригувань, аніж її попередниця. Проаналізуймо на прикладі видавничої пільги, в яких випадках та з якими наслідками буде проведено коригування ПЗ та ПК у зв’язку з нецільовим використанням товарів.

Нормами ст. 197 ПКУ визначено перелік операцій, звільнених від оподаткування ПДВ. Фактично це означає пільгу з ПДВ: згадані у ст. 197 ПКУ операції не мають ані «вхідного податкового кредиту», ані «вихідних податкових зобов’язань» з цього податку. Одним із видів пільгованих операцій є постачання (передплата) періодичних видань друкованих засобів масової інформації та книжок (крім видань еротичного характеру) (пп. 197.1.25 ПКУ).

Водночас норми ч. 2 п. 198.5 ПКУ дають платнику податків можливість включити суми ПДВ, що раніше не були відображені у складі ПК (зокрема, через те, що товари/послуги, які придбавалися з таким ПДВ, передбачалося використовувати в неоподатковуваних операціях або не в господарській діяльності), на підставі бухгалтерської довідки до ПК звітного періоду, коли фактично такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності. Бухдовідку слід відобразити в реєстрі замінників ПН відповідно до п. 201.11-1 ПКУ (до ДПІ нині такі реєстри не подаються, а зберігаються у платника податків). База оподаткування визначатиметься аналогічно, як і у випадку з ПЗ з ПДВ: або балансова вартість, або вартість придбання (п. 189.1 ПКУ).

І навпаки. Якщо ПК скористалися, але потім цільове призначення активів, послуг чи необоротних активів змінилося і вони фактично використані в пільгованих або в негосподарських операціях, мусимо донарахувати ПЗ з ПДВ останнім днем місяця, коли мала місце зміна мети використання (виписати собі ПН та зареєструвати їх в ЄРПН із дотриманням відведених для реєстрації термінів (п. 198.5 ПКУ)). Базою для такого нарахування буде:

для необоротних активів — балансова (залишкова) вартість, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів — виходячи зі звичайної ціни);

для товарів/послуг — вартість їх придбання (п. 189.1 ПКУ).

У такій ПН має бути зазначено тип причини — 08, 09 або 13, реквізити покупця заповнюють даними продавця, а в рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображають умовний ІПН «400000000000».

Але зверніть увагу: обов’язок нарахування ПЗ є тільки щодо тих сум, що попередньо були віднесені до складу ПК з ПДВ, — це ключовий фактор у цьому питанні!

Для відображення донарахованих ПЗ унаслідок нецільового використання товарів, необоротних активів та послуг призначено ряд. 8.2.3 із відповідним заповненням додатка Д1, для донарахування ПК на підставі бухдовідки — ряд. 16.5 декларації з ПДВ (а в разі якщо таке відновлення потребує розподілу ПК з ПДВ згідно зі ст. 199 ПКУ, — рядок 16.6 декларації з ПДВ).

Приклад Підприємство придбало послуги з доставки періодичного видання на наступні 3 місяці, сума авансу — 3000 грн, тобто 1000 грн на місяць (отримана ПН із заповненою гр. 12). Але вже за місяць напрям використання передоплачених послуг змінився: останні два місяці вони використовувалися для доставки клієнтам роздаткових матеріалів із проведених семінарів у межах електронної версії видання1. Отже, 3000 - 1000 = 2000 грн — це сума оплати за два місяці, яка має пройти через ПДВ-облік як відновлення ПК з ПДВ: 2000 х 20% = 400 грн відображаємо в ряд. 16.5 (на підставі бухдовідки).

1 Електронна версія періодичного видання фактично є інформаційною послугою та підлягає оподаткуванню у загальновстановленому порядку за ставкою 20% (додатково див. лист Міндоходів від 07.10.2013 р. №12633/6/99-99-19-04-02-15).

Юлія КЛОВСЬКА, головний редактор



Наступна стаття:  На початок статті 



«Що? Де? Коли?» стосовно електронного ПДВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
Суть справи :: Податковий облік
Ми граємо за новими правилами в обчисленні та відображенні сум ПДВ уже понад
два місяці, але запитань: «Що? Де? Коли?» — з кожним днем стає дедалі
більше. Що буде з переплатою з ПДВ, яка станом на 01.02.2015 р. утворилася
на інтегрованій картц...

В рубриці: 


ПДВ із мінусом: подальша доля Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 20 (18.5.2015) :: Суть справи :: Податковий облік
Лютий 2015 року був важким звітним періодом для тих платників ПДВ, які мали
станом на 01.02.2015 р. від’ємне значення з цього податку. Але навіть після
подання звітності з ПДВ за лютий у багатьох платників податку залишається
сумнів: а чи прав...

Як використати переплату з ПДВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 20 (18.5.2015) :: Суть справи :: Податковий облік
На 1 травня 2015 р. підприємство не мало оподатковуваних операцій з ПДВ
протягом останніх 11 місяців. При цьому в картці особового рахунку з ПДВ
значиться переплата, яка виникла за рахунок надміру сплачених грошових
зобов’язань, які залишилися...

0.018776