(044) 391-51-92
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо.



 Актуально!




Ближайшие семинары,
тренинги, вебинары ...

Все семинары ...         
(полный план-график)









 : загальний по сайту



Курсы валют на PROext

Дебет-Кредит № 13 (28.3.2005)
Життя :: Почуття обов’язку

Фінансовий лізинг: перехід права власності

На думку ДПАУ 1, у договорі фінансового лізингу можна передбачити перехід права власності на об’єкт лізингу до лізингоотримувача, а тому укладати додаткову угоду про купівлю-продаж об’єкта не обов’язково. Крім того, ДПАУ вважає, що при оподаткуванні операцій фінансового лізингу слід керуватися виключно законами України з питань оподаткування. Проаналізуємо висновки податкової.


Юридичне оформлення фінансового лізингу

Стосовно першого висновку не можемо погодитися з ДПАУ. Обгрунтуємо.

Згідно зі ст. 1 Закону про фінлізинг, за договором фінансового лізингу лізингодавець зобов’язується набути у власність річ у продавця і передати її у користування лізингоотримувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату. Зверніть увагу: за договором фінансового лізингу (далі - лізингу) не передбачається переходу права власності на предмет лізингу до лізингоодержувача. Лізинг полягає виключно у наданні права користування предметом лізингу. Така ж умова щодо лізингу закріплена й у ЦК. Отже, якщо лізингоодержувач хоче придбати у власність предмет фінансового лізингу, то для цього, на нашу думку, потрібно укласти з лізингодавцем окремий договір купівлі-продажу предмета лізингу. Право власності на предмет лізингу в такому разі переходить до лізингоодержувача з моменту сплати ним визначеної договором ціни, якщо договором не передбачене інше (ч. 2 ст. 8 Закону про фінлізинг).

Оподаткування операцій фінансового лізингу

У другому питанні погоджуємося з позицією ДПАУ. Для визначення операції фінансового лізингу з метою оподаткування слід керуватися законодавством, яке визначає порядок сплати податків. Зокрема визначення операції фінансового лізингу наведене у Законі про прибуток.

Для того щоб лізинг вважався фінансовим з метою оподат­кування, лізинговий договір обов’язково повинен містити в собі одну з таких умов (абз. 2 пп. 1.18.2 Закону про прибуток):

а) об’єкт лізингу передається на строк, протягом якого амортизується2 не менше 75% його первісної вартості, а лізинго­отримувач зобов’язаний придбати об’єкт у власність протягом строку дії договору або в момент його закінчення за ціною, визначеною у договорі;

б) сума лізингових платежів з початку строку оренди дорівнює або перевищує первісну вартість об’єкта лізингу;

в) якщо у лізинг передається об’єкт, що перебував у складі ОФ лізингодавця протягом строку перших 50% амортизації його первісної вартості, загальна сума лізингових платежів має дорівнювати або бути більшою 90% від звичайної ціни на такий об’єкт лізингу, яка діє на початок строку дії лізингового договору, збільшеної на суму процентів, розрахованих виходячи з облікової ставки НБУ, визначеної на дату початку дії лізингового договору на весь його строк;

г) майно, яке передається у фінансовий лізинг, є виготовленим за замовленням лізингоотримувача та після закінчення дії лізингового договору не може бути використаним іншими особами, крім лізингоотримувача.

Лізингодавець та лізингоотримувач мають право встановити умови в договорі лізингу, керуючись тільки нормами Закону про фінлізинг, але якщо ці умови не підпадуть під жоден із критеріїв, визначених пп. 1.18.2 Закону про прибуток, оподаткування необхідно буде здійснювати за правилами щодо оперативного лізингу.

Передання майна у лізинг для цілей оподаткування прирівнюється до його продажу в момент такої передачі (пп. 7.9.6 Закону про прибуток). Отже, незважаючи на умови щодо переходу права власності на об’єкт лізингу, встановлені в договорі, для податкового обліку ця операція все одно розглядатиметься як продаж.

Проте незалежно від того, відноситься лізингова операція до фінансового лізингу чи ні, сторони договору можуть визначити при укладенні договору таку операцію, як оперативний лізинг (пп. 1.18.2 Закону про прибуток).

1 Див. лист від 12.11.2004 р. №512/2/15-1114 "Щодо оподаткування податком на прибуток операцій фінансового лізингу (оренди) та укладення додаткового договору купівлі-продажу об’єкта фінансового лізингу".

2 За податковими ставками амортизації, визначеними ст. 8 Закону про прибуток.

Мар’яна КОНДЗЕЛКА, «Дебет-Кредит»



Наступна стаття:  На початок статті 



Фрахт. Він же чартер Частковий перегляд статті (тільки початок)
Суть справи :: Почуття обов’язку
Юридичним аспектам, оподаткуванню та бухгалтерському обліку господарських операцій, які відбуваються за договорами фрахтування (чартеру), присвячена ця публікація...

В рубриці: 


Платежі до бюджету Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
Наказом №609 від 22.10.2013 р. Міндоходів затвердило новий порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення пом...

Як міндоходів перевірятиме ЄСВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
З жовтня цього року запрацювали зміни щодо адміністратора ЄСВ: тепер цим внеском опікуватиметься Міндоходів. У «ДК» №40/2013 ми вже аналізували основні зміни в цьому питанні, зокрема щодо звітності з ЄСВ та довідок від ПФУ. У «ДК» №48/2013 ви зможете дізн...

0.020809