Зателефонуйте нам
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Чергові семінари,
тренінги, вебінари ...

Більше семінарів ...

 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)


Дебет-Кредит № 20 (15.5.2006)
Життя :: Почуття обов’язку

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua

або оберіть потрібний вам разділ ДК-порталу в верхньому рядку навигації.

Депонована зарплата: строк позовної давності — 3 роки

Держказначейство роз’яснює порядок обліку своєчасно не отриманих з каси установи сум зарплати та стипендій1. Зокрема, звертає увагу на те, що такі суми повинні обліковуватися установами та організаціями протягом 3 років. Якщо фізична особа не отримує нараховану їй суму у цей термін, вона переказується до бюджету. Держказначейство називає рахунки для обліку депонованих сум, а також форми звітності, у якій вони відображаються. Коментований лист стосується бюджетних організацій. Розглянемо це питання докладніше.

Що таке депонована зарплата

Відповідно до п. 2.1 Постанови НБУ від 15.12.2004 р. №637 депонована заробітна плата — це готівкові кошти, одержані підприємствами (підприємцями) для виплат, пов’язаних з оплатою праці, та не виплачені в установлений строк окремим фізичним особам. Суми заборгованості з депонованої заробітної плати відображаються у балансі у р. 270 «Інші рахунки в казначействі» та 429 «Розрахунки за іншими операціями». У формі №7д, №7м «Звіт про заборгованість бюджетних установ» такі суми заборгованості не відображаються, а показуються у Довідці до пояснювальної записки про суми дебіторської та кредиторської заборгованості установи за операціями.

Що робити при невиплаті зарплати

Заробітна плата працівника в касі підприємства може перебувати протягом 3 робочих днів. У разі її невиплати за видатковими відомостями касир зобов’язаний:

1) звірити суму до виплати з сумою, виданою на руки, щоб виявити розбіжності для встановлення депонентів — осіб, які своєчасно не отримали заробітну плату;

2) проти прізвищ осіб, яким не виплачено гроші, поставити відбиток штампа або зробити напис «Депоновано»;

3) скласти реєстр депонованих сум;

4) у кінці видаткової відомості зазначити фактично виплачену суму та недоодержану суму вип­лат (депоновану) і засвідчити напис своїм підписом;

5) зробити відповідний запис у касовій книзі за видатковим касовим ордером на фактично видану суму за видатковою відомістю. Депоновані суми, що підлягають здаванню в банк, оформляються одним загальним видатковим касовим ордером. При наступній виплаті заробітної плати касир зобов’язаний отримати в касу депоновану заробітну плату для її виплати.

Таблиця

Бухгалтерські операції для обліку депонованих сум для держпідприємств
№ з/п
Зміст господарської операції
Бухгалтерський облік
Д-т
К-т
1
Кошти, не отримані працівниками
661, 662
671
2
Невиплачені суми віднесено на депонент
328
321, 323, 324
3
Отримано депоновану заробітну плату в касу
301
328
4
Виплачено депоновану заробітну плату з каси
671
301
5
Відображення суми заборгованості з депонованої заробітної плати, щодо якої минув строк позовної давності
671
642
6
Переказування до бюджету депонованої заробітної плати, щодо якої минув строк позовної давності
642
328

Рахунки для обліку депонованих сум

Підприємства зараховують суму депонованої заробітної плати назад, на свій розрахунковий рахунок. Що стосується зарахування депонованої зарплати розпорядникам бюджетних коштів, то Держказначейство в коментованому листі пропонує відкривати їм в органах казначейства рахунки для обліку депонованих сум. При цьому у бухгалтерському обліку бюджетних установ кошти, не отримані працівниками, відображаються за субрахунком 671 «Розрахунки з депонентами». Відповідно до наказу №114 у таблиці подано бухгалтерські операції для державних організацій.

Строки позовної давності

Важливо не плутати строк давності за двома видами заборгованостей із заробітної плати:

1) з нарахованої, але не виплаченої;

2) нарахованої, отриманої для виплати та переказаної на депонент.

У першому випадку строку позовної давності трудовим законодавством не встановлено. Відповідно до ст. 233 КЗпП у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Щодо другого випадку ми погоджуємося з Держ­каз­на­чейством. Заборгованість з депонованої заробітної плати є кредиторською заборгованістю підприємства, щодо якої застосовується загальний строк позовної давності відповідно до ст. 257 Цивільного кодексу України тривалістю 3 роки. Після закінчення цього строку не одержані фізичними особами суми підлягають переказу до бюджету згідно з п. 166 «Инструкции по бухгалтерскому учету в учреждениях и организациях, состоящих на Государственном бюджете СССР», затвердженої наказом Міністерства фінансів від 10.03.87 р. №61. На практиці підприємства недержавної форми власності також переказують такі суми на відповідні рахунки Державного казначейства.

1 Лист Держказначейства від 23.12.2005 р. №07-04/2393-11338

Нормативна база

  • КЗпП — Кодекс законів про працю.
  • ЦКУ — Цивільний кодекс України.
  • Постанова №637 — Постанова Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 «Про ведення касових операцій у національній валюті України».
  • Наказ №114 — Наказ Міністерства фінансів і головного управління Держказначейства від 10.12.99 р. №114 «Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ та Порядку застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ».

Світлана ЩЕРБИНА, «Дебет-Кредит»Наступна стаття:  На початок статті Оподаткування при зміні статутного фонду Частковий перегляд статті (тільки початок)
Життя :: Почуття обов’язку
У листі від 17.03.2006 р. №2480/6/17-0116 ДПАУ роз’яснює податкові наслідки, які виникають при зміні статутного фонду підприємства. Зокрема, зменшення статутного фонду не призводить до виникнення валових доходів у платника податку на...

В рубриці: 


Як міндоходів перевірятиме ЄСВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
З жовтня цього року запрацювали зміни щодо адміністратора ЄСВ: тепер цим внеском опікуватиметься Міндоходів. У «ДК» №40/2013 ми вже аналізували основні зміни в цьому питанні, зокрема щодо звітності з ЄСВ та довідок від ПФУ. У «ДК» №48/2013 ви зможете дізн...

Платежі до бюджету Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
Наказом №609 від 22.10.2013 р. Міндоходів затвердило новий порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення пом...

0.018567