Зателефонуйте нам
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Чергові семінари,
тренінги, вебінари ...
Більше семінарів ...

 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)


Дебет-Кредит № 26 (26.6.2006)
Суть справи :: Бухгалтерський облік

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua

або оберіть потрібний вам разділ ДК-порталу в верхньому рядку навигації.

Виплачуєм компенсації чорнобильцям

На більшості підприємств працюють особи, які мають статус постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи (у т.ч. 1-ї та 2-ї категорії), для яких передбачено низку певних пільг, гарантій та компенсаційних виплат. Одну з таких виплат — компенсацію на продукти харчування — і розглянемо в цій статті, яка, сподіваємося, допоможе бухгалтеру розібратися в правильності їх застосування та нарахування.

Чим керуватися?

Виплата компенсацій та допомоги особам, віднесеним до 1-ї — 4-ї категорії постраждалих від Чорнобильської катастрофи, передбачена Законом №7961. Для нарахування компенсацій таким особам слід керуватися нововведеними Порядком №9312 та Порядком №9363, що визначають механізм використання бюджетних коштів на виплату компенсацій, у т.ч. на продукти харчування громадянам зазначених категорій. Зберігає чинність і Порядок №1474, щоправда, у термінах і деяких інших пунктах ці нормативні документи супе­речать один одному.

Хто виплачує компенсацію

Відповідно до Порядку №931 та Порядку №936, головними розпорядниками бюджетних коштів є:

1) Мінпраці (відповідно до Порядку №936);

2) Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій (МНС) та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (відповідно до Порядку №931).

Компенсацію на продукти харчування виплачують громадянам, віднесеним до 1-ї та 2-ї категорії постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Хто саме і за наявності яких документів, див. у таблиці 1 на с. 21.

У разі зміни місця реєстрації або місця праці громадянин для отримання виплати за новим місцем реєстрації або новим місцем роботи подає протягом 3-х місяців заяву та довідку про отримані виплати (нарахування). До заяви, складеної у довільній формі (див. зразок 1), додається копія посвідчення чорнобильця. Ці документи подаються до бухгалтерії підприємства для нарахування належних громадянинові компенсацій.

Порядок виплати компенсацій підприємством

Поетапно розгляньмо порядок виплати компенсації підприємством-працедавцем:

Етап 1. Реєстрація у Держ­казначействі

Підприємству необхідно зареєструватися, стати на облік у Держказначействі (районному відділенні за місцем реєстрації підприємства) та подати заяву.

Така вимога міститься у п. 6 Порядку №147. Для цього підприємства щороку, не пізніше ніж за два місяці до початку бюд­жет­ного року, подають:

— паспорт даних — цю форму наведено в додатку 1 до Порядку №147 (див. зразок 2 на с. 21);

— списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові; категорії, дати видачі, серії та номера посвідчення постраждалого, місця реєстрації громадянина та ідентифікаційного номера (див. зразок 3 на с. 22).

Звертаємо увагу, що у разі зміни відомостей, що відбулися протягом року, у паспорті даних про підприємство та списках громадян потрібно повідомляти відповідних розпорядників коштів один раз на квартал не пізніше 20 днів до початку наступного кварталу.

Етап 2. Подати розрахунки видатків на отримання грошей та реєстр одержувачів

Підприємства щомісяця до 25-го числа наступного місяця подають Держказначейству розрахунки видатків на отримання грошей для виплати компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Форма розрахунку пов’язаних з виплатою компенсацій та допомоги зазначена в додатку 2 до Порядку №147 (див. зразок 4 на с. 22).

Крім того, до розрахунку додається реєстр одержувачів компенсаційних виплат і допомоги громадянам, в якому зазначаються прізвище, ім’я та по батькові одержувача компенсації, категорія, номер посвідчення постраждалого, період виплат та сума компенсацій та допомоги.

Етап 3. Подати платіжні доручення та отримати кошти

Одночасно з виконанням етапу 2 підприємство оформлює та подає платіжні документи із зазначенням нарахованої суми виплати компенсацій (а в деяких випадках додатково вказуються і суми утримань та нарахувань до фондів соціального страхування), а потім на відповідний рахунок підприємства надходять кошти для виплати зазначеної суми на руки постраждалим особам.

Етап 4. Подати звіт про використання бюджетних коштів

Підприємства подають Звіт про використання бюджетних коштів органу Держказначейства щокварталу не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним періодом, і щороку — не пізніше 20 січня наступного року. Форма (№7 ВК (Чорнобиль) звіту про виплату компенсацій, допомоги та надання пільг зазначена в додатку 3 до Порядку №147.

Етап 5. Провести виплату компенсацій чорнобильцям

Бухгалтер проводить виплату компенсацій після надходження грошей від Фонду Чорнобиля на рахунок підприємства або за власні кошти. Тому доречно оформляти такі виплати видатковою відомістю (див. зразок 5 на с. 23).

Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку суми, які надходять на розрахунковий рахунок підприємства на виплату компенсації на продукти харчування, відображаються на рахунку 48 «Цільове фінансування та цільові надходження».

Приклад 1 Працівнику, який має посвідчення 2-ї категорії постраждалого унаслідок Чорнобильської катастрофи за травень 2006 року нараховано компенсацію на продукти харчування в розмірі 102,52 грн. Виплата компенсації здійснюється після надходження грошей від Фонду. Сума коштів, отриманих від Фонду, не включається до валових доходів, а при виплаті коштів до складу валових витрат (кошти є цільовим надходженням).

Бухгалтерський та податковий облік наведено у таблиці 2.

Приклад 2 Працівнику, який має посвідчення 2-ї категорії постраждалого унаслідок Чорнобильської катастрофи, за травень 2006 року нараховано компенсацію на продукти харчування в розмірі 102,52 грн. Виплата компенсації здійснюється за рахунок власних коштів. Надалі підприємство отримує суму виплачених кош­тів від Фонду. Отримані від Фонду кошти не включаються до складу ВД. Бухгалтерський та податковий облік наведено у таблиці 3.

Таблиця 1

Хто здійснює виплату компенсації на продукти харчування
Компенсацію виплачують
Випадки, в яких виплачується компенсація
Підстава для виплати компенсації
Органи праці та соціального захисту населення Звільнення з роботи через призначення пенсії - Заява;

- довідка з місця роботи про останні нарахування чи виплати компенсації;

- копія посвідчення встановленого зразка «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Постраждалий від Чорнобильської катастрофи»

Підприємство (за рахунок органів Державного казначейства на підставі платіжних документів) Працівникам 1-ї та 2-ї категорії за основним місцем праці* - Посвідчення встановленого зразка «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Постраждалий від Чорнобильської катастрофи»;

- заява

* Сумісникам ця компенсація не виплачується, її вони отримують за основним місцем праці.

Таблиця 2

Відображення в обліку виплати компенсації на харчування
після надходження коштів від Фонду Чорнобиля (за умовами прикладу 1)
№ з/п
Зміст господарської операції
Бухгалтерський облік
Сума
Податковий облік
Д-т
К-т
ВД
ВВ
1.
Відображення дебіторської заборгованості згідно з розрахунком витрат
48
685
102,52
-
-
2.
Отримані кошти з бюджету (цільове фінансування)
311
48
102,52
-
-
3.
Виплачена компенсація з каси підприємства
685
301
102,52
-
-

Таблиця 3

Відображення в обліку виплати компенсації за рахунок власних коштів
підприємства з наступним відшкодуванням з Фонду Чорнобиля (за умовами прикладу 2)
№ з/п
Зміст господарської операції
Бухгалтерський облік
Сума
Податковий облік
Д-т
К-т
ВД
ВВ
1.
Нараховано компенсацію на продукти харчування за травень 2006 року
48
685
102,52
-
-
2.
Виплачено компенсацію із каси підприємства
685
301
102,52
-
-
3.
Повернено суму витрат за виплату компенсації на продукти харчування
313
48
102,52
-
-

1 Закон України від 28.02.91 р. №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

2 Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМУ від 16.09.2005 р. №931.

3 Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМУ від 20.09.2005 р. №936.

4 Порядок використання коштів Державного бюджету України на виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики від 02.07.2004 р. №147.

Світлана Щербина, «Дебет-Кредит»Наступна стаття:  На початок статті Факсиміле на податковій накладній: правомірно? Частковий перегляд статті (тільки початок)
Суть справи :: Бухгалтерський облік
Проблема підпису (особливо факсиміле) на податковій накладній (ПН) традиційно викликає до себе зацікавлення. Це пояснюється тим, що відсутність підпису на ПН трактується податковою як відсутність цієї самої ПН, а це означає, що в одержувача такої ПН не...

В рубриці: 


Питання обліку запасів Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 20 (18.5.2015) :: Суть справи :: Бухгалтерський облік
З початку 2015 р. сума податку на прибуток визначається на підставі даних
бухгалтерського обліку. У зв’язку з цим податківці отримали право перевіряти
правильність ведення бухобліку, правильність та повноту визначення доходів,
витрат та фінанс...

Продаж автомобіля фізособі Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 20 (18.5.2015) :: Суть справи :: Бухгалтерський облік
Звичайна господарська операція: юрособа продає легковий автомобіль —
основний засіб — фізособі. Але у зв’язку з цією операцією у бухгалтерів
виникає чимало запитань, особливо в світлі постійних змін законодавства.
Відповіді на багато запитань ...

0.035774