(044) 391-51-90 (92)
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Ближайшие семинары :
Все семинары ...         
(полный план-график) : загальний по сайтуКурсы валют на PROext
Межбанковские курсы валют

Дебет-Кредит № 31 (3.8.2009)
Суть справи :: Практика

Пенсіонери та інваліди: оплата праці, пільги

Хто на підприємстві найдосвідченіший та найтерплячіший? Зазвичай це — пенсіонери. І є сенс дати можливість таким працівникам поділитися своїм досвідом з молодими колегами, а може, й заощадити на зарплатних витратах у цей нелегкий час.

Пенсіонер — це особа, яка отримує пенсію (див. ч. 20 ст. 1 Закону №1058). Право на пенсію за віком мають: чоловіки — після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки — після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Законодавство України передбачає можливість призначення пенсій за віком на пільгових умовах.

Такі пенсії призначаються відповідно до Закону №1058 працівникам, які працювали на виробництвах, роботах, за професіями і на посадах, передбачених списками №1 і №21 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах на роботах з особливо шкідливими та шкідливими, особливо важкими і важкими умовами праці, зайнятість у яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема, згідно зі списком №2:

1) чоловікам — при досягненні віку 55 років при стажі роботи не менше ніж 25 років, з них не менше ніж 12 років шість місяців на роботі на тому самому підприємстві, в тій самій організації, яка дає право на призначення пільгової пенсії;

2) жінкам — при досягненні віку 55 років при стажі роботи не менше ніж 20 років, з них не менше ніж 10 років на роботі на тому самому підприємстві, в тій самій організації, яка дає право на призначення пільгової пенсії.

Гарантії соціального захисту громадян вищезазначеної вікової категорії записано у Законі №37212. Зокрема, ст. 11 Закону «Реалізація громадянами похилого віку3 права на працю» говорить, що громадяни похилого віку мають право на працю нарівні з іншими громадянами, яке додатково гарантується державними цільовими програмами зайнятості населення. Забороняється відмова у прийнятті на роботу і звільнення працівника за ініціативою власника або уповноваженого ним органу з мотивів досягнення пенсійного віку.

1 Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах; Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою КМУ від 16 січня 2003 р. №36.

2 Закон України 16.12.93 р. №3721-XII «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».

3 Громадянами похилого віку визнаються: чоловіки у віці 60 і жінки у віці 55 років і старші, а також особи, яким до досягнення загального пенсійного віку залишилося не більше півтора року (ст. 10 Закону №3721).

Робочий час

Для працівників похилого віку застосовується загальновстановлена тривалість робочого часу. На прохання працівників похилого віку власник або уповноважений ним орган може встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці у цих випадках здійснюється пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.

Пільги

Варто мати на увазі, що пенсіонери у деяких випадках можуть мати додаткові пільги. Так, згідно із Законом №21951, чимало громадян, яким на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років, отримали статус дітей війни і відповідні соціальні гарантії.

Пенсіонери, які одночасно є дітьми війни, мають, зокрема, такі пільги:

1) право на переважне залишення на роботі у разі скорочення чисельності або штатів;

2) отримання чергової відпустки у зручний для працівника час;

3) отримання додаткової відпустки за свій рахунок тривалістю до двох тижнів на рік, ця сама норма підтверджується п. 6 ст. 25 Закону про відпустки;

4) виплата допомоги з тимчасової непрацездатності у розмірі 100% середньої зарплати незалежно від стажу роботи.

Ст. 5 Закону №2195

Зазначений вище статус підтверджує пенсійне посвідчення з відповідною відміткою (штампом).

Робота і пенсія

Що ж спонукує осіб похилого віку продовжувати працювати? Не будемо говорити про зарплату — яка, звичайно, головний стимул. А є ще й можливість перерахувати пенсію (ч. 4 ст. 42 Закону №1058).

У період роботи на підприємстві пенсіонер отримує і заробітну плату, і пенсію, тому що пенсії виплачуються незалежно від того, чи пенсіонер припинив працювати (ст. 7 Закону №1788). Але при цьому є певні нюанси. Так, пенсіонер, який отримує пенсію за вислугу років (ст. 51 — 55 Закону №17882), при повторному працевлаштуванні на роботу за спеціальністю, яка дає йому право на цю пенсію, втрачає право на таку пенсію (лист Мінпраці від 22.02.2001 р. №02-1015з/20-9). Але якщо, наприклад, на посаду диспетчера працевлаштується працівник, який заробив пенсію за вислугу років як варник асфальтової маси, він має право як на зарплату, так і на пенсію за вислугою років.

У разі пізнішого виходу на пенсію та відмови від отримання виплати пенсії під час роботи (за умови сплати внесків до Пенсійного фонду) призначена після звільнення з роботи пенсія підвищуватиметься на певний відсоток за шкалою залежно від кількості років пізнішого виходу на пенсію (ст. 29 Закону №1058, див. таблицю 1). Зверніть увагу: неповні роки відстрочки виходу на пенсію для підвищення розміру пенсії за віком не враховуються.

Таблиця 1

Розмір підвищення пенсії залежно від терміну відстрочення виходу на пенсію

Кількість повних років
Підвищення розміру пенсії
Один
3%
Два
6,71%
Три
11,83%
Чотири
18,54%
П’ять
27,07%
Шість
36,46%
Сім
46,85%
Вісім
58,43%
Дев’ять
71,19%
Десять
85,32%

Оплата праці

На працюючих пенсіонерів поширюються всі трудові та соціальні гарантії, встановлені законодавством України: мінімальна зарплата, індексація зарплати і виплата компенсації у разі її несвоєчасної виплати.

Крім того, з 13 січня 2009 року жодних особливостей в оподаткуванні зарплати пенсіонерів немає. Нагадаємо, що Прикінцевими положеннями Закону №7993 до 01.01.2011 р. зупинено дію ст. 5 Закону №1533-III. Це означає, що працюючі особи, які отримують або мають право на пенсію за віком, у т. ч. на пільгових умовах, пенсію за вислугу років, а також особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, підлягають страхуванню на випадок безробіття. Отже, зарплата пенсіонера оподатковується внесками до фонду безробіття на загальних підставах.

1 Закон України від 18.11.2004 p. №2195-IV «Про соціальний захист дітей війни».

2 Закон України від 05.11.91 р. №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення».

3 Закон України від 25.12.2008 р. №799-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення».

Чи можна якось заощадити на виплатах пенсіонерові? Так, якщо укласти з ним не трудовий, а цивільно-правовий договір. Якщо такий пенсіонер зареєструється як підприємець на спрощеній системі оподаткування, тоді працедавець зможе економити на внесках до ПФУ і до ФНВ. На щастя, доплата до мінімального страхового внеску для «єдиноподатників»-пенсіонерів не є обов’язковою (п. 5 Постанови №5051).

Як справляти ПДФО з зарплати пенсіонерів

За умови що зарплата працівника зазначеної категорії дає право на застосування ПСП згідно з пп. 6.5.1 Закону про доходи (є меншою у 2009 році за 940 грн), такий працівник користується ПСП у розмірі 302,50 грн.

Пенсіонер за віком не має окремих пільг з ПДФО, але працюючий пенсіонер має право на ПСП у розмірі 150% (тобто 453,75 грн у 2009 р.), якщо він, зокрема (пп. 6.1.2 Закону про доходи):

1) є самотньою матір’ю або самотнім батьком (опікуном, піклувальником) — з розрахунку на кожну дитину до 18 років;

2) утримує дитину-інваліда — з розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;

3) має троє чи більше дітей віком до 18 років — з розрахунку на кожну таку дитину;

4) є вдівцем (вдовою);

5) є особою, віднесеною законом до 1-ї або 2-ї категорії осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи;

6) є інвалідом I або II групи.

Працюючий пенсіонер має право на пільгу в розмірі 200% однієї мінімальної зарплати (605,00 грн у 2009 р.), якщо він є, зокрема (пп. 6.1.3 Закону про доходи):

1) Героєм України, Героєм Радянського Союзу, Героєм Соціалістичної Праці або повним кавалером ордена Слави чи ордена Трудової Слави;

2) учасником бойових дій під час Другої світової війни або особою, яка у той час працювала в тилу, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

3) колишнім в’язнем концтаборів, гетто або особою, визнаною репресованою чи реабілітованою і т. д.

Приклад 1 На підприємстві «Ліщина» працює пенсіонер Лилик Б. Я. Його зарплата — 930 грн. Цьому пенсіонерові надається ПСП у розмірі 302,50 грн.

Пенсіонерові Тарабанчуку М. М., зарплата якого — 800 грн, у червні нараховано премію в розмірі 200 грн. У червні ПСП йому не надається.

Пенсіонер — Герой Соціалістичної Праці Чиж Я. С. заробив 900 грн. Йому надається ПСП у розмірі 605 грн.

Індексація пенсій

Статтею 42 Закону №1058 передбачено індексацію пенсій. Таку індексацію проводять органи ПФУ. Загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи (у 2009 році це 669 грн).

Є певна процедура індексації доходів пенсіонера. Спочатку роботодавець індексує його зарплату, а вже потім, на підставі довідки, наданої пенсіонерові роботодавцем, у межах прожиткового мінімуму ПФУ індексує пенсію.

Згадану довідку2 складає бухгалтер підприємства у довільній формі, але у ній обов’язково зазначають розмір оплати праці пенсіонера, проіндексовану його суму та суму індексації. Відповідно до Порядку №10783, таку довідку роботодавці у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці повинні подати територіальному органу ПФУ, який призначає і виплачує пенсію. Наприклад, якщо пенсіонер працює у Личаківському районі м. Львова, а проживає у Залізничному, то довідку працедавець подає до відділення ПФУ у Залізничному районі, який виплачує пенсію його працівнику-пенсіонерові. Звичайно, якщо зарплата пенсіонера вища за 669 грн, органи ПФУ йому вже пенсію не індексуватимуть.

1 Постанова КМУ від 21.05.2009 р. №505 «Про порядок сплати та зарахування сум внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, сплачених фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування».

2 Відповідальності за неподання довідки немає.

3 Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078.

Звільнення працюючого пенсіонера

Законодавство не зобов’язує працедавця звільняти працівників у зв’язку з призначенням пенсії за віком, але така підстава для звільнення працівника за власним бажанням ст. 38 КЗпП передбачена. Працівники мають право звільнятися у зв’язку з виходом на пенсію також після досягнення ними пенсійного віку (наприклад, не в 55, а в у 57 років — для жінок, не в 60, а в 65 років — для чоловіків) з отриманням одноразової грошової допомоги при виході на пенсію, якщо раніше за такою підставою вони не звільнялися.

Сума одноразової допомоги працівникам, які виходять на пенсію, не входить до фонду оплати праці за п. 3.8 Інструкції №51. Отже, внесків до фондів обов’язкового страхування з цієї суми сплачувати ані працедавцю, ані працівнику не доведеться. Закон про доходи не передбачає пільги для сум одноразової допомоги (лист ДПАУ від 28.09.2005 р. №19381/7/17-2117).

При звільненні пенсіонерів за скороченням на підставі п. 1 ст. 40 КзпП слід дотримуватися порядку, передбаченого ст. 492 KЗпП (персональне попередження про звільнення не пізніше ніж за 2 місяці, пропонування іншої роботи тощо).

1 Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. №5.

2 Постанова Ради Міністрів СРСР від 14.09.73 р. №674 «Про заходи щодо подальшого поліпшення використання праці пенсіонерів за віком та інвалідів у народному господарстві та пов’язані з цим додаткові пільги».

Інваліди

Законом №875 інвалідам гарантовано рівні з усіма іншими громадянами можливості у всіх сферах суспільного життя. Згідно зі ст. 2 цього Закону, інвалід — це особа зі стійким розладом функцій організму, зумовленим захворюванням, наслідком травм, або з уродженими дефектами, що призводить до обмеження життєдіяльності, до потреби у соціальній допомозі та захисті.

У межах наявних державних нормативів кожен працедавець повинен створити робочі місця для інвалідів та працевлаштувати їх. Норматив працевлаштування інвалідів — 4% середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу на рік, а якщо працюють від 8 до 25 осіб — одне робоче місце для інваліда (ч. 1 ст. 19 Закону №875).

Зверніть увагу: для виконання цього нормативу інвалід повинен бути працевлаштований за основним місцем роботи (ч. 5 ст. 19 Закону №875). Таким працівникам забороняється встановлювати випробний строк, якщо є рекомендації МСЕК (ст. 26 КЗпП).

Роботодавці, які використовують працю інвалідів, згідно зі ст. 172 КЗпП та ст. 12 Закону від 14.10.92 р. №2694-XII «Про охорону праці» і ст. 6, 10 Закону про відпустки зобов’язані:

1) створювати умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (далі — МСЕК) та індивідуальних програм реабілітації;

2) уживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників;

3) організувати навчання, перекваліфікацію та працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій;

4) установити на їхнє прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень (у випадках, передбачених законодавством);

5) надавати щорічну відпустку в зручний для них час тривалістю 26 к. д. інвалідам ІІІ групи та 30 к. д. — інвалідам I і ІІ групи.

Скорочення тривалості робочого часу може бути у вигляді як скорочення щоденної тривалості роботи, так і скорочення кількості робочих днів (тобто це може бути і 6-годинний робочий день, і 4-денний робочий тиждень). До речі, слід мати на увазі, що згідно з ч. 2 п. 6 Постанови №6742 інвалідам I та II груп встановлюється скорочений робочий день. Згідно з листом Мінпраці від 28.07.2008 р. №3144/0/10-08/13 на п’ятиденний робочий тиждень це не поширюється. Постанова №774 (ч. 4 п. 6) працюючим пенсіонерам по віку та інвалідам I та II груп передбачає, за їхнім бажанням, відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 2 місяців.

Оформлення інваліда на роботу

Працедавець не має права відмовити інваліду у прийнятті на роботу через інвалідність, якщо для зайняття працівником певної посади немає медичних протипоказань (ч. 3 ст. 17 Закону №875). Така відмова працедавця може бути оскаржена у судовому порядку. Слід пам’ятати також про дію ст. 41 КпАП і ст. 172 КК.

Працевлаштування інваліда може потребувати створення спеціального робочого місця.

Інвалід також може працювати і вдома (наприклад виконувати проектні роботи). У такому разі слід надати працівникові все необхідне для виконання завдання — інструменти, матеріали, інформацію тощо.

Інваліди пенсійного віку та норматив робочих місць

Якщо здоров’я інваліда дозволяє йому працювати після досягнення пенсійного віку, то звільняти такого працівника небажано. Обмежень щодо працевлаштування на роботу пенсіонерів, зокрема інвалідів, сьогодні немає. До виконання нормативу включаються робочі місця, на яких працюють пенсіонери-інваліди. Фонд соцзахисту інвалідів дає однозначно позитивну відповідь на запитання про включення робочого місця пенсіонера-інваліда при обрахунку виконання 4-відсоткового нормативу (лист від 08.09.2008 p. №1/8-89/06).

Як справляти ПДФО з зарплати інвалідів

Працюючий інвалід ІІІ групи має право на ПСП на загальних підставах, тобто у розмірі 302,50 грн, за умови що його зарплата дає право на ПСП (є меншою від 940,00 грн у 2009 році).

Якщо працівник є інвалідом І або ІІ групи, він користується ПСП у розмірі 150%, тобто 453,75 грн у 2009 р. (пп. 6.1.2 Закону про доходи).

Пільги в оподаткуванні, що можуть бути надані інваліду, на якого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС тощо, наведено вище.

Приклад 2 Інвалід II групи Маланяк І. С., працевлаштований на 0,5 ставки, заробив 450 грн, ПСП працівника — 453,75 грн. Отже, ПДФО він не сплачуватиме.

Внески до фондів соцстраху

Нагадаємо, як нараховуються на зарплату інвалідів та справляються з неї внески до ПФУ та фондів соцстраху. Ставки оподаткування див. у таблиці 2.

Таблиця 2

Ставки внесків до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування,
які нараховуються на зарплату інвалідів та справляються з неї

Назва внеску (збору)
Розмір нарахування та утримання внеску (платежу)
Нарахування на зарплату
Утримання з зарплати
Розмір
підстава
Розмір
підстава
Страховий збір до ПФУ
4%
Абз. 5 п. 1 ст. 4 Закону №400*
2%
Абз. 1 ч. 4 ст. 4 Закону №400
Внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності**
1,4%
Абз. 2 п. 1 ст. 1 Закону №2213 0,5% від суми оплати праці найманих працівників, заробітна плата яких нижча прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи*** Абз. 7 п. 1 ст. 1 Закону №2213
1,0% від суми оплати праці найманих працівників, заробітна плата яких вища прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи*** Абз. 8 п. 1 ст. 1 Закону №2213
Внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття****
1,6%
Абз. 2 п. 2 ст. 1 Закону №2213
0,6%
Абз. 3 п. 2 ст. 1 Закону №2213
Внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності   Страхові тарифи встановлюються відповідно до класів професійного ризику виробництва та окремих галузей економіки. Ст. 4 Закону №2272*****
* Закон України від 26.06.97 р. №400/97-ВР «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування».
** Організації УТОГ та УТОС сплачують внески до ФСС з ТВП в такому розмірі: на зарплату - 0,5%, з зарплати - 0,25%. Організації інвалідів нараховують до ФСС з ТВП на зарплату 0,7%.
*** У 2009 році - 669 грн.
**** Підприємства та організації товариств УТОГ і УТОС а також громадські організації інвалідів не сплачують внески до ФСС з безробіття (абз. 5 п. 2 ст. 1 та абз. 4 п. 2 ст. 1 Закону №2213).
***** Закон України від 22.02.2001 р. №2272-III «Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Приклад 3 На підприємстві «Моноліт» працює інвалід ІІ групи Кудерявець Я. П., його зарплата — 900 грн. Відображення в обліку нарахувань та виплати зарплати інваліду див. у таблиці 3.

Таблиця 3

Нарахування та виплата заробітної плати інваліду

№ з/п
Дата
Зміст операції
Бухгалтерський облік
Сума, грн
Податковий облік
Д-т
К-т
ВД
ВВ
1.
30.06.2009 р. Нараховано зарплату Кудерявцеві Я. П. за червень 2009 року
23
661
900,00
-
900
2.
30.06.2009 р. Утримано внески до:
ПФУ - 2% від 900 грн = 18 грн;
ФСС з ТВП - 1,0% від 900 грн = 9 грн;
Фонду зайнятості - 0,6% від 900,00 грн = 5,40 грн
661
65
32,40
-
-
3.
30.06.2009 р. Утримано ПДФО
0,15 х (900 - 18 - 9 - 5,40 - 453,75)
661
641/ПДФО
62,08
-
-
4.
30.06.2009 р. Нараховано внески до:
ПФУ - 4% від 900 грн - 36,00 грн;
ФСС з ТВП - 1,4% від 900 грн = 12,60 грн;
Фонду зайнятості - 1,6% від 900 грн = 14,40 грн;
ФСС НВВ - 1,38% від 900 грн = 12,42 грн
23
65
75,42
-
75
5.
06.07.2009 р. Перераховано ПДФО до бюджету
641/ПДФО
311
62,08
-
-
6.
06.07.2009 р. Перераховуємо внески до ПФУ та ФСС
(32,40 + 75,42)
65
311
107,82
-
-
7.
06.07.2009 р. Виплачено зарплату Я. Кудерявцеві
661
311 (301)
805,52
-
-

Звільнення з роботи інвалідів

Інвалід, як і будь-який працівник, може розірвати строковий трудовий договір згідно зі ст. 39 КзПП і безстроковий — за ст. 38 КЗпП, якщо його стан здоров’я не дозволяє йому працювати далі.

А от звільнити інваліда з ініціативи адміністрації важко, адже він належить до соціально незахищених верств населення. Тож тут слід особливо пильно дотримуватися вимог законодавства, адже у разі звернення його до суду з трудовим спором рішення, найімовірніше, буде на користь позивача.

Нормативна база

  • КЗпП — Кодекс законів про працю України.
  • Закон №1058 — Закон України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
  • Закон №3721 — Закон України від 16.12.93 р. №3721-XII «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».
  • Закон №2213 — Закон України від 11.01.2001 р. №2213-III «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування».
  • Закон №875 — Закон України від 21.03.91 р. №875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Богдана Андрущак, «Дебет-Кредит»Наступна стаття:  На початок статті Що нового Частковий перегляд статті (тільки початок)
Життя :: Практика
Мораторій не поширюється на санітарні перевірки
Кабмін оприлюднив ставки акцизного збору на тютюнові вироби
«Реформи» у сфері ліцензування...

В рубриці: 


Донараховуємо індексацію Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
Якщо з січня до квітня 2015 року працівникові не нараховувалася індексація
зарплати, чи можна в травні 2015 р. нарахувати її відразу за всі місяці 2015
р.? Останнє підвищення зарплати було в серпні 2014 р. до 4000 грн, тобто цей
місяць є базов...

Платіжні картки та РРО: танцюють усі? Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
П’ять — сім тисяч гривень — орієнтовна ціна питання при придбанні одного
реєстратора розрахункових операцій (далі — РРО). Над цією цифрою замислилося
чимало СГ, які наразі не є щасливими власниками РРО. Якщо розрахунки у СГ за
послуги повністю...

0.013624