Зателефонуйте нам
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо.



 Актуально!




Чергові семінари,
тренінги, вебінари ...

Більше семінарів ...









 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)






Дебет-Кредит № 28 (11.7.2005)
Життя :: Почуття обов’язку

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua

або оберіть потрібний вам разділ ДК-порталу в верхньому рядку навигації.

Отримуєш дохід — показуй свідоцтво про реєстрацію

У Листі від 16.06.2005 р. №7159/04 (далі - Лист, див. "ДК" №27/2005) Пенсійний фонд висловив думку, що при знятті з рахунка в банку доходів підприємці, які сплачують єдиний або фіксований податок, мусять показувати свідоцтво про державну реєстрацію.


Постановою Національного банку України від 15.04.2005 р. №132 "Про затвердження Змін до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті"1 було, зокрема, викладено в новій редакції пункт 3.9 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті. Тепер цей пункт в абзаці другому передбачає, що банк приймає від платника платіжне доручення на перерахування доходу або грошовий чек на виплату доходу, на який, відповідно до законодавства України, нараховуються страхові внески до Пенсійного фонду України, лише за умови одночасного подання платником у строк, установлений законодавством України, платіжних доручень на перерахування страхових внесків або документального підтвердження їх сплати раніше.

Таким чином, в Інструкції про безготівкові розрахунки було запроваджено вимогу, що приватний підприємець, який знімає за допомогою грошового чека зі свого поточного рахунка кошти як дохід, ніби змушений підтверджувати банкам, що він сплатив пенсійні внески. Зауважимо, що НБУ турбується саме за пенсійні внески, оскільки всі інші внески підприємець без найманої робочої сили сплачує лише добровільно. Така турбота про пенсійні внески з боку НБУ є цілком законною. Статтею 1066 Цивільного кодексу України встановлено, що банк не має права визначати та конт­ролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження права клієнта розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд. А частиною 12 статті 20 Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) якраз і встановлено, що установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які, відповідно до цього Закону, нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. Мало того - у разі невиконання банками цієї вимоги вони за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплачених страхових внесків, з правом зворотної вимоги до страхувальників щодо відшкодування цієї суми.

Добре, що не всі банки виконують ці вимоги Закону стосовно підприємців. Бо особливо постраждають підприємці на єдиному податку: Пенсійний фонд офіційно не підтверджував, що платіжні доручення на сплату єдиного податку або свідоцтва про сплату єдиного податку є доказом сплати пенсійних внесків. І от тепер у Листі Пенсійний фонд висловив думку, що при знятті доходів з рахунка підприємці-"спрощенці" мусять показувати свідоцтва про державну реєстрацію 2! У принципі, це є вихід з погляду реалізації норм Закону №1058, але оскільки ця норма є безглуздою, то і її виконання виглядає безглуздо. Адже гроші підприємець знімає з рахунка, який відкритий йому на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію суб’єктом підприємницької діяльності, і користується він цим рахунком доти, доки є підприємцем, тому щоразу вимагати від нього Свідоцтво - це те саме, що вимагати від користувачів мобільних телефонів вводити PIN-код при кожному дзвінку. Крім того, Свідоцтво зовсім не є доказом сплати пенсійних внесків, а тому і підприємці на звичайній системі оподаткування скористаються таким листом, адже банку невідомо, на якій системі оподаткування знаходиться підприємець: спрощеній чи звичайній.

Але якщо немає Свідоцтва або немає бажання його щоразу носити до банку, то підприємцям просто не слід вказувати у грошових чеках символ звітності 40 "Дохід підприємця", а придумати щось інше - наприклад, 46 "Видача на закупівлю сільськогосподарської продукції" або 53 "Видача на купівлю товарів, оплату послуг і за виконані роботи" з Інструкції про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України, затвердженої Постановою НБУ від 19.02.2001 р. №69. А отримані власні кошти використати на власний розсуд. Покарання за нецільове використання коштів з 2004 року немає навіть для підприємств, а для підприємців його ніколи й не було. Нагадаємо: старі свідоцтва про держреєстрацію фактично діють до кінця 2005 року і зараз триває процедура їх безкоштовного обміну на свідоцтва єдиного зразка.

1 Див. "ДК" №21/2005.

2 Щиро кажучи, в Листі йдеться про свідоцтво на право зайняття підприємницькою діяльністю, але таких немає. Що повинні показувати підприємці на звичайній системі оподаткування, Пенсійний фонд не сказав.


Лист НБУ від 22.06.2005 р. №25-111/978-6323

Про сплату страхових внесків

Надсилаємо роз’яснення Пенсійного фонду України щодо можливості виплати доходу фізичній особі без одночасного надання платіжного доручення на сплату страхових внесків до Пенсійного фонду. Доведіть зміст цього листа до відома клієнтів.

Звертаємо увагу на те, що роз’яснення Пенсійного фонду України щодо перерахування клієнтами банків страхових внесків до Пенсійного фонду при отриманні коштів на виплату заробітної плати найманим працівникам доведено листом Національного банку України від 22.10.2004 р. №25-111/1751-10893.

Виконавчий директор В. КРАВЕЦЬ

Віталій МОСЕЙЧУК, «Дебет-Кредит»



Наступна стаття:  На початок статті 



Путівки із фонду: щось новеньке Частковий перегляд статті (тільки початок)
Життя :: Почуття обов’язку
Постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 02.06.2005 р. №55 затверджено нову Інструкцію про порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно-курортне лікування, які придбані з...

В рубриці: 


Як міндоходів перевірятиме ЄСВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
З жовтня цього року запрацювали зміни щодо адміністратора ЄСВ: тепер цим внеском опікуватиметься Міндоходів. У «ДК» №40/2013 ми вже аналізували основні зміни в цьому питанні, зокрема щодо звітності з ЄСВ та довідок від ПФУ. У «ДК» №48/2013 ви зможете дізн...

Платежі до бюджету Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 48 (2.12.2013) :: Життя :: Почуття обов’язку
Наказом №609 від 22.10.2013 р. Міндоходів затвердило новий порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення пом...

0.022861