(044) 391-51-92
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо.



 Актуально!




Ближайшие семинары,
тренинги, вебинары ...

Все семинары ...
(полный план-график)









 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)






Документи для роботи № 34-35 (29.8.2011)
Оподаткування

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Коментар. Щодо включення до загальної вартості квитків на проїзд в автобусах перевізників — платників єдиного податку сум ПДВ, нарахованого на тариф перевізника, який не зареєстрований платником ПДВ, при продажу квитків через автостанції (витяг)

Дивись документ:
Щодо включення до загальної вартості квитків на проїзд в автобусах перевізників — платників єдиного податку сум ПДВ, нарахованого на тариф перевізника, який не зареєстрований платником ПДВ, при продажу квитків через автостанції (витяг)

Лист ДПС України від 9.6.2011 № 6896/5/16-1516

У коментованому листі ДПАУ розглядає питання щодо включення до вартості квитків сум ПДВ при реалізації їх через автостанції. Причому статус перевізника може бути різним (платник/неплатник ПДВ), втім, як і статус автостанції.

Нагадаємо, що звільняються від обкладення ПДВ лише операції з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку (див. пп. 197.1.8 ПКУ), у т. ч. у разі продажу квитків через посередників. Усі інші операції з надання послуг перевезення пасажирів на митній території України підлягають обкладенню ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%1.

1 За нульовою ставкою оподатковуються операції з міжнародного перевезення пасажирів, багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом, див. пп. 195.1.3 ПКУ.

Як правило, реалізація квитків автостанціями відбувається за договорами доручення (див. статті 1000 — 1010 ЦКУ) або агентськими договорами (див. ст. 295 ГКУ). У коментованому листі ДПАУ зазначає: «Оподаткування податком на додану вартість операцій з реалізації квитків на перевезення пасажирів за дорученням перевізника через автостанцію здійснюється згідно з договорами поруки, доручення, комісії у порядку, передбаченому пунктом 189.4 статті 189 Кодексу». Але в абз. 1 п. 189.4 ПКУ договору доручення (агентського договору) не перелічено. Там чітко зазначено, за якими договорами виникає база оподаткування: договори комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, слова «тощо» немає. Висновок: якщо автостанція з перевізником укладає договір доручення або агентський договір, норми п. 189.4 ПКУ не діють. Обкладенню ПДВ підлягатиме тільки винагорода автостанції (плата за послуги з реалізації квитків). Відповідно до ч. 1 ст. 1000 ЦКУ: «За договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії». Реалізація квитків автостанцією не може визнаватися послугою перевезення, яка надаватиметься не в момент реалізації квитків, а значно пізніше. Підсумуймо. Послуги з перевезення немає, але є послуга повіреного (автостанції) — реалізація квитків (отримання винагороди). Саме ця послуга в момент реалізації квитків і має обкладатися ПДВ за ставкою 20%.

Зауважимо, якщо ж буде укладено договір комісії, за нормами Податкового кодексу, обкладення ПДВ операцій з реалізації квитків на перевезення пасажирів через автостанцію здійснюється за правилами, встановленими п. 189.4 ПКУ. Отже, на нашу думку, обкладення ПДВ залежить від виду укладеного договору між перевізником та автостанцією. На жаль, ДПАУ не аналізує різні варіанти, коли обкладення ПДВ залежатиме від виду договору.

Автостанція та перевізник є платниками ПДВ. Відповідно до п. 189.4 ПКУ дата виникнення ПЗ та ПК перевізника та автостанції визначатиметься за правилами, встановленими ст. 187 і ст. 198 ПКУ, — за першою подією, у разі коли вони працюють за комісійними договорами. Базою обкладення ПДВ на автостанціях за операціями з продажу квитків пасажирам буде вартість квитка, визначена тарифом перевізника (див. п. 188.1 ПКУ).

У випадку договору доручення оподатковується тільки винагорода автостанції, яку вона отримує за виконання договору доручення. Сума ПДВ при реалізації на автостанціях квитків пасажирам включатиметься до продажної вартості квитка.

Приклад За договором доручення з перевізником автобусна станція реалізує квитки на перевезення в автобусах перевізників (всі сторони є платниками ПДВ). Розмір плати повіреному становить 10% від суми вартості проданих квитків, яка виплачується після виконання доручення, про що свідчить звіт повіреного (автостанції). Розмір винагороди становить 120,00 грн з ПДВ. Перевізник передав автостанції пасажирські квитки у кількості 100 шт. (вартість квитка на автостанції становить 12,00 грн з ПДВ), що підтверджується актом (відомістю). Бухгалтерський та податковий облік сторін див. у таблиці.

Бухгалтерський та податковий облік операцій за договором доручення

№ з/п
Зміст господарської операції
Бухгалтерський облік
Сума, грн
Податковий облік
Д-т
К-т
Доходи
Витрати
Перевізник
1.
Передано квитки автостанції
08
100 шт.
2.
Отримано кошти за реалізацію квитків
(за мінусом винагороди)
Відображено ПЗ з ПДВ
311
643
361/А
641/ПДВ
1080,00
200,00
—*
3.
Відображено витрати на суму винагороди (отримано: звіт від автостанції про виконання доручення, акт та ПН)
93
641/ПДВ
685/А
685/А
100,00
20,00
100,00**
4.
Взаємозалік заборгованостей
685/А
361/А
120,00
5.
Списано бланки квитків
93
331
1000,00
—***
Автостанція
1.
Отримано квитки від перевізника
08
100 шт.
2.
Реалізація квитків
Відображено ПЗ з ПДВ з суми винагороди
311
643
685/П
641/ПДВ
1200,00
20,00
—****
3.
Відображено суму винагороди (складено: звіт перевізнику про виконання доручення, акт та ПН)
361/П
703
703
643
120,00
20,00
100,00
*****
4.
Перераховано кошти перевізнику (за мінусом винагороди)
685/П
311
08
1080,00
100 шт.
5.
Взаємозалік заборгованостей
685/П
361/П
120,00
* П. 137.1 та п. 137.4 ПКУ, дохід буде визнано за датою надання послуги перевезення.
** П. 138.5 та пп. 138.10.3, за датою понесення витрат.
*** П. 138.4 ПКУ, витрати буде визнано за датою надання послуги перевезення.
**** Пп. 153.4.1 ПКУ.
***** П. 138.4 ПКУ, визнаються витрати, що формують собівартість наданих послуг.

Автостанція та перевізник не є платниками ПДВ. Немає платників ПДВ — немає і самого ПДВ. Тобто коли реалізатори квитків є юрособами — платниками ЄП за ставкою 10% та/чи фізособами на спрощеній системі оподаткування, то під час реалізації квитків ПДВ не нараховується, причому незалежно від того, чи є перевізник зареєстрованим платником ПДВ, чи ні. Зверніть увагу, якщо перевізник є платником ПДВ, сума податку, нарахована перевізником, включається автостанцією до вартості квитка.

Олена ВОДОП’ЯНОВА, «Дебет-Кредит»



Наступна стаття:  Дивись документ...  На початок статті 





Щодо окремих питань з організації та оплати праці та відпусток Частковий перегляд статті (тільки початок)
Лист Мінпраці та соцполітики от 17.6.2011 № 190/13/116-11
Бухоблік
Ненадання працівнику щорічних відпусток у визначені законодавством терміни є грубим порушенням законодавства про працю, за що роботодавця в установленому порядку може бути притягнуто до відповідальності....

В рубриці: 


Щодо оподаткування акцизним податком операцій з переобладнання вантажного транспортного засобу у легковий автомобіль (витяг) Частковий перегляд статті (тільки початок)
Лист Інші от 31.3.2015 № 11213/7/99-99-21-05-17
№ 20 (18.5.2015) :: Оподаткування
Якщо документ про відповідність вимогам безпеки дорожнього руху автомобіля,
переобладнаного з вантажного в легковий, отримано до 01.01.2015 р., його
власник не повинен сплачувати акцизний податок. ...

Про декларування товарів, щодо яких встановлено додатковий імпортний збір Частковий перегляд статті (тільки початок)
Лист Інші от 26.3.2015 № 10447/7/99-99-24-02-02-17
№ 20 (18.5.2015) :: Оподаткування
Декларування за одним класифікаційним кодом згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо
яких встановлено додатковий імпортний збір, не передбачено. ...

0.086649