Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо.



 Актуально!




Чергові семінари,
тренінги, вебінари ...

Більше семінарів ...









 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)






Документи для роботи № 02 (18.1.2010)
Оподаткування

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua

або оберіть потрібний вам разділ ДК-порталу в верхньому рядку навигації.

Коментар. Оподаткування операцій з нерезидентами

Дивись документ:
Про надання роз’яснення

Лист ДПС України від 4.12.2009 № 27085/7/16-1517

У листі від 04.12.2009 р. №27085/7/16-1517 ДПА України роз’яснює питання, пов’язані з визначенням об’єкта оподаткування та бази обкладання податком на додану вартість в операціях з надання послуг нерезидентам чи при отриманні послуг від нерезидента. Загалом зауважує, що умовою для визначення об’єкта та бази обкладення ПДВ щодо надання послуг нерезидентам чи отримання їх від нерезидента є визначення місця їх фактичної поставки за пунктом 6.5 Закону про ПДВ. Розгляньмо точку зору податкової докладніше у статті.

Об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 3.1.1 Закону про ПДВ, викладеного у редакції Закону №14511, є поставки товарів та послуг, місце поставки яких розташоване на митній території України. І саме пункт 6.5 Закону про ПДВ дає визначення місця поставки в розрізі різних видів послуг. Правильне його використання вирішальним чином впливає на оподаткування послуг.

Головний податковий орган укотре зробив спробу розтлумачити цю важливу норму Закону про ПДВ — щодо послуг, поставлених нерезидентам чи отриманих від нерезидента, з урахуванням змін, внесених Законом №1451 (які набрали чинності з 01.09.2009 року). На наш погляд, зроблено це доволі нечітко. Проаналізуймо докладніше.

Фактично при наданні послуг, де однією стороною договору є нерезидент, треба аналізувати дві норми Закону про ПДВ — підпункт 3.1.1 та пункт 6.5. Загальна норма визначення місця поставки послуг передбачена ч. «а» пункту 6.5 Закону про ПДВ:

1) якщо на території України послуги надаються нерезиденту, то місцем їх поставки буде місце реєстрації виконавця. Якщо нерезидент надає послуги, місцем поставки є місце реєстрації його представництва, при відсутності такого — місце реєстрації покупця. База оподаткування — контрактна вартість з урахуванням акцизу, інших податків і зборів, але без ПДВ;

2) при поставці послуг за межами території України об’єкта оподаткування немає. Винятки визначено ч. «в», «д» — «е» того самого п. 6.5 (місце поставки визначається конкретно стосовно того чи іншого виду послуг).

Далі ДПАУ підкреслює, що в разі належного оформлення первинними документами факту поставки послуг (резидентом нерезиденту чи, навпаки, нерезидентом резиденту) за межами митної території України такі операції не будуть об’єктом обкладання ПДВ2. І щодо ч. «в» пункту 6.5 податківці не вдаються у подробиці, а лише констатують, що надання послуг, визначених у цьому підпункті, на об’єктах нерухомості, розташованих за межами митної території України, не є об’єктом оподаткування. І зазначимо: якщо об’єкт нерухомості розташований на території України, то всі послуги щодо нього є об’єктом оподаткування.

1 Законом України від 04.06.2009 р. №1451-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування послуг з міжнародних перевезень пасажирів, багажу та вантажів, міжнародних відправлень, міжнародного лізингу та міжнародного ремонту товарів» термін «надання послуг» у підпункті 3.1.1 Закону про ПДВ замінено поняттям «поставка послуг», чим його приведено у відповідність до пункту 6.5 Закону про ПДВ.

2 Зокрема такі послуги, як проживання в готелі, користування офісним приміщенням, ремонт обладнання за місцезнаходженням виробничих потужностей та інші аналогічні послуги, котрі надаються на території за межами митного кордону України.

Варто звернути увагу також на ч. «г» пункту 6.5 Закону про ПДВ. Вона містить перелік послуг, для яких місце фактичного надання визначено місцем поставки. Тут цікавими є, зокрема, послуги з діяльності, допоміжної транспортній: навантаження, розвантаження, перевантаження, складська обробка товарів та інші аналогічні види робіт (включаючи страхування). Якщо послуги навантаження/розвантаження надаються в порту (митна територія України), але пов’язані з експортом, то їхня вартість включається до митної вартості. Вони є супутніми до експорту — отже, ставка оподаткування має бути 0%? У коментованому листі чіткої відповіді на це питання немає.

При наданні нерезидентом покупцю-резиденту послуг, зазначених у ч. «д» пункту 6.5 Закону про ПДВ, місцем їх поставки є митна територія України, тому отримувач-резидент зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ.

Також звертається увага, що при поставці послуги зі створення комп’ютерних програм її слід відокремлювати від послуги з передання чи надання авторських прав. Аргумент — ці послуги мають оформлюватися різного виду договорами — вони є різними за своєю суттю. І висновок — операції з надання послуг зі створення комп’ютерних програм не розглядаються як операції з передання чи надання авторських прав. Місцем поставки таких операцій визначається митна територія України (незалежно від того, резиденту чи нерезиденту вони надаються). Обкладаються податком на додану вартість такі операції за ставкою 20% у загальновстановленому порядку.

Надалі в «немилості» у ДПАУ залишаються операції з поставки послуг з обробки даних (їх збирання, введення, записування тощо). Нагадаємо, що ДПАУ вже неодноразово намагалася звузити сферу дії цієї норми1 і апелювала щодо цього питання навіть до Верховної Ради. Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики у листі від 02.06.2008 р. №04-27/572 (див. у «ДК» №31/2008) з цього приводу зазначив: не можна обмежуватися частковим переліком цих послуг, оскільки весь перелік послуг міститься за кодом 72.30 Класифікатора2.

1 Зокрема, у листах від 08.04.2008 р. №7104/7/16-1517-26 (див. у «ДК» №24/2008), від 23.12.2008 р. №26903/7/16-1517 (див. у «ДК» №5/2009).

2 Державний класифікатор продукції та послуг, затверджений наказом Держстандарту від 30.12.97 р. №822.

У коментованому листі ДПАУ не зважає на позицію Верховної Ради України і для обґрунтування свого фіскального підходу посилається навіть на Закон від 05.07.94 р. №80/94-ВР «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах».

Що ж, питання, які хвилюють платників податків, так і залишаються без належної відповіді. Але звертаємо вашу увагу, що при торгівлі через інтернет-магазини слід застосовувати пп. 2.3.3 Закону про ПДВ: особа-резидент, яка здійснює таку діяльність на митній території України, повинна зареєструватися платником ПДВ. А от особа-нерезидент може здійснювати таку діяльність тільки через своє постійне представництво на території України. У листі також подано порядок відображення послуг у декларації з податку на додану вартість. Зверніть увагу, що:

1) обсяг послуг, що надані нерезиденту на митній території України та поза її межами, але місцем поставки яких визначено митну територію України, відображається у рядку 1 декларації з ПДВ;

2) послуги, надані нерезиденту за межами митної території України (які не є об’єктом оподаткування), відображаються у колонці А рядка 9-1;

3) послуги, отримані від нерезидента на митній території України (які є об’єктом оподаткування і покупець виступає податковим агентом), включаються до рядка 7, а в наступному податковому періоді — до рядка 12.4 декларації;

4) послуги, отримані від нерезидента за межами митної території України (які не є об’єктом оподаткування), у декларації не відображаються;

5) у разі коли платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об’єктом оподаткування (ст. 3) або які звільняються від оподаткування (ст. 5), суми «вхідного» ПДВ не включаються до складу податкового кредиту отримувача. Відображаються, відповідно, у колонці А рядка 14 (придбання з ПДВ) та в колонці А рядка 15 (придбання без ПДВ) відповідно до підпункту 7.4.2 Закону про ПДВ.

Наталія КУЦМІДА, «Дебет-Кредит»



Наступна стаття:  Дивись документ...  На початок статті 





Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням Частковий перегляд статті (тільки початок)
Постанова Кабінет Міністрів України от 26.9.2001 № 1266
Додатки до друкованого ДК
Порядок поширюється також на: 1) військові частини, органи внутрішніх справ та податкової міліції, органи і підрозділи цивільного захисту; 2) осіб, які виконують роботи (надають послуги) згідно з договорами ЦПХ; 3) осіб, які сплачують ЄП. ...

В рубриці: 


Щодо відображення в бухгалтерському обліку коштів підприємства на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість Частковий перегляд статті (тільки початок)
Лист Інші от 8.4.2015 № 31-18410-08-25/12278
№ 20 (18.5.2015) :: Оподаткування
Мінфін готує зміни до Інструкції про План рахунків, якими передбачається
запровадження субрахунку до рахунку 31 «Рахунки в банках», призначеного,
зокрема, для обліку коштів на рахунку в системі електронного адміністрування
ПДВ. ...

Щодо оподаткування військовим збором Частковий перегляд статті (тільки початок)
Лист Інші от 19.2.2015 № 2842/10/26-15-17-01-12
№ 20 (18.5.2015) :: Оподаткування
Сума доходу у вигляді виграшів, призів (інших, ніж виграш (приз) у лотерею)
оподатковується військовим збором за ставкою 1,5 відсотка. ...

0.125497