(044) 391-51-92
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Ближайшие семинары,
тренинги, вебинары ...

Все семинары ...
(полный план-график)

 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)


Школа бухгалтера № 23 (5.12.2005)
Повторення вивченого

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua

або оберіть потрібний вам разділ ДК-порталу в верхньому рядку навигації.

Право підпису

Начальник "Геркулеса" давно вже не підписував паперів власноручно. У випадку потреби він виймав з жилетної кишені печатку і, любовно дихнувши на неї, відтискував проти титулу бузкове факсиміле.

І. Ільф і Є. Петров "Золоте теля"


Я працюю головним бухгалтером малого підприємства. Під час відсутності директора з його усної згоди, отриманої з телефонної розмови, підписала договір постачання товару. Чи мала я на це право, і чи буде такий договір вважатися дійсним? Якщо ні, то як можна виправити таку "помилку"?

У частині 3 статті 65 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV (далі - ГКУ) встановлено, що для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства.

Права, обов’язки та відповідальність керівника визначаються договором (контрактом), що укладається з власником або вповноваженим власником органом (ч. 4 ст. 65 ГКУ). Досить часто об’єм повноважень керівника визначається безпосередньо в уставі або інших установчих документах.

Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади й органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання функціонування підприємства в межах і порядку, визначеному установчими документами.

Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами у всіх сферах господарської діяльності здійснюються на підставі договорів (ч. 1 ст. 67 ГКУ).

У частині 2 статті 207 Цивільного кодексу України 16.01.2003 р. № 435-IV (далі - ЦКУ) прямо встановлено, що договір вважається укладеним у письмовій формі, якщо він підписаний стороною (сторонами). Договір, що укладає юридична особа, підписується особами, вповноваженими на це її установчими документами, дорученням, законом або іншими актами цивільного законодавства, і скріплюється печаткою.

Напевно, багато хто з практикуючих юристів, менеджерів або просто співробітників різноманітних суб’єктів господарювання зіштовхувалися з такими обставинами, коли укладання договору є свідомо погодженим, сумлінним і абсолютно законним, крім одного "але". Такий договір за усною згодою (розпорядженням, наказом, домовленністю) підписується ким завгодно, зокрема, дуже часто бухгалтером підприємства, але не керівником підприємства, не рідко відсутнім, безумовно, з поважної причини. Існування такого договору, і навіть подальше його сумлінне виконання однаково є "міною вповільненої дії".

По-перше, у сучасних умовах прогнозувати сумлінне виконання договірних зобов’язань - справа невдячна. У зв’язку із цим, будь-які неприємності, викликані невиконанням таких зобов’язань, будуть основою для пред’явлення керівником підприємства претензій саме до Вас, шановний бухгалтер. І тільки за те, що печатка його (керівника підприємства) скріплює ваш підпис.

По-друге, де-юре ви просто не можете зробити цього без відповідних повноважень, наданих вам на підставі доручення, акту організаційно-розпорядницького характеру (для державних підприємств) або акту цивільно-правового характеру. Тобто дії особи, що підписує договір без відповідних повноважень, є незаконними щоразу.

По-третє, можуть з’явитися і більш негативні наслідки. Зокрема, ваш партнер за збігом певних обставин може звернутися до суду з позовом про визнання договору, підписаного з особою, недійсним. І можете бути впевнені, що в нього є дуже високі шанси одержати рішення на свою користь.

Частиною 1 ст. 215 ГКУ встановлено, що підставою недійсності договору є недотримання в момент укладання договору стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першої-третьої, п’ятої та шостої статті 203 ЦКУ.

У нашому випадку мова йде саме про частину 2 ст. 203 ЦКУ, а саме:

… особа, що укладає договір, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

Існує й окрема думка Вищого господарського суду України щодо недійсності угод, підписаних з особою, викладена в Роз’ясненні ВАСУ від 12.03.1999 № 02-5/111 (зі змінами і доповненнями станом на 10.12.2004 р.) "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з визнанням угод недійсними". Там зазначено, що угода, укладена представником юридичної особи без належних повноважень на її укладання або з перевищенням цих повноважень, має бути визнана недійсною, тобто не відповідною вимогам закону. Оскільки сторона, з якою укладено угоду, знала або повинна була знати про відсутність у представника другої сторони відповідних повноважень, то її засновані на цій угоді вимоги до іншої сторони (від імені якої укладена угода) задоволенню не підлягають. При цьому припущення про те, що сторона, з якою укладено угоду, знала або повинна була знати про відсутність у представника юридичної особи повноважень на укладання угоди, ґрунтується на її обов’язку перевіряти такі повноваження.

Проблема, що вимальовується у зв’язку з недотриманням елементарних правил укладання договорів, має і свої способи вирішення.

Спосіб перший. Для керівника підприємства. Надати повноваження щодо підписання документів певного типу і форми конкретній посадовій особі підприємства, наприклад, одному із заступників або бухгалтеру. Таке делегування здійснюється на підставі доручення, скріпленого печаткою підприємства і підписаного керівником підприємства. Що стосується підписання договорів, то в дорученні варто вказати граничну "ціну" договору, у випадку перевищення якої заступник або бухгалтер, уповноважені підписувати договори, не мають право підписувати цей договір.

Варто мати на увазі, якщо в установчих документах або контракті власник передбачив для самого керівника обмеження в "ціні" договорів, які він має право підписувати, то і на представника керівника (його заступника або бухгалтера), які отримали від керівника повноваження підписувати договори, також поширюється це обмеження.

Спосіб другий. Для юриста підприємства. Намагайтеся переконати свого керівника в тому, що він повинен укладати договори на умовах хоча б часткової передоплати. У такому випадку діє розпорядження, відповідно до якого юридична особа виражає своє схвалення договору (угоди), укладеного від його імені представником, що не мав на те належних повноважень, шляхом здійснення певних дій, передбачених у цьому договорі (наприклад, здійснення авансового платежу).

У випадку, коли ви знаєте про існування договору, підписаного з особою вашого партнера, вимагайте в нього письмового визнання укладання угоди із представником (лист, телеграма, телетайпограма тощо).

А для того, щоб взагалі уникнути таких ситуацій у тому випадку, якщо керівник не згодний передати права підпису, використовуйте факсиміле підпису керівника.

Факсиміле (від лат. fac simile "зроби подібне") - печатка, кліше, за допомогою яких відтворюється підпис особи.

Слід зазначити, що в нормативно-правових актах України використовується термін факсиміле, факсимільний підпис, проте, визначення даному поняттю не дається. Відповідно до пункту 6 Умов і правил проведення діяльності з відкриття і функціонування штемпельно-граверних майстерень, виготовлення печаток і штампів, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 11.01.1999 № 17, установлено, що для виготовлення факсиміле не потрібно спеціальних дозволів органів дозвільної системи.

У випадку використання факсимільних підписів необхідно дотриматися певної процедури. Зокрема, сторони договору, які використовують факсимільний підпис, повинні письмово домовитися про дозвіл на використання факсимільного підпису й обмінятися відповідними зразками оригіналів підписів уповноважених осіб.

Наприкінці хочу додати, що в бізнесі не існує дріб’язків. Відповідально ставтеся до вимог закону і до кожного, навіть технічного, аспекту господарювання, адже допущена недбалість обходиться завжди дорожче.

Олександр НарановичНаступна стаття:  На початок статті Практика оподаткування – єдиний податок Частковий перегляд статті (тільки початок)
Практика
Визначаємо суму доходу...

В рубриці: 


Перелік опублікованих матеріалів Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 24 (16.6.2008) :: Повторення вивченого
«Велике бачиться на відстані». Тільки зараз, озираючись назад, на відстані в кілька місяців можна оцінити те, що зроблено. Сподіваємося, що ваша оцінка, дорогі читачі, буде позитивною....

Перелік прикладів Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 24 (16.6.2008) :: Повторення вивченого
Приклад завжди впливає сильніше, ніж проповідь.
Семюел Джонсон...

0.009366