(044) 391-51-90 (92)
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Ближайшие семинары :
Все семинары ...         
(полный план-график) : загальний по сайтуКурсы валют на PROext
Межбанковские курсы валют

Автоматично з Дт-Кт № 05 (2.2.2004)
Вікно у світ «1С»

Розрахунок податку з доходів із зарплати

Конфігурація "1С:Підприємство 7.7: Бухгалтерський облік для України"

Новий закон про оподаткування доходів фізичних осіб коментують з пафосом, гідним мітингів. "Дух закону добрий, він вирішує питання зниження оподаткування", - говорять офіційні особи. "Зате така буква, що жодного духу не треба", - чуємо від аудиторів. Закон містить багато нестиковок з іншими законами і чимало неоднозначних формулювань, навіть щодо баз оподаткування.

Звернімо увагу на практичний аспект цих неточностей. Усе це треба перевести в код: у машини свій закон, якого вона неухильно дотримується. А в код можна перевести тільки однозначні поняття (правильно або неправильно зрозумілі).

Новий Закон від 22.05.2003 р. №889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" з 01.01.2004 р. набрав чинності (крім окремих положень). Цим законом запроваджена нова система оподаткування цих доходів. І зачіпає закон інтереси не тільки самих фізичних осіб, які одержують доходи, а й всіх тих, хто ці доходи їм виплачує. Серед них - безліч користувачів програм "1С" і конкретно конфігурації "Бухгалтерський облік для України", яких передусім цікавить, як з нового року по-новому оподатковувати заробітну плату своїх найманих працівників. Відкладати нікуди, тим більше що тепер навіть якщо ви не виплатили нараховану заробітну плату, сплатити податок доведеться в термін, установлений для місячного податкового періоду (пп. 8.1.2). Хоч є й варіанти на тему того, що це за термін (у цьому місці новий закон не зовсім узгоджується з Законом №2181, імовірно, 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця), навряд чи хтось сумнівається, що платити доведеться. Тому подивимося, що вимагає закон, які зміни внесено на сьогодні до програми, як виконати сам розрахунок податку на доходи фізичних осіб.

Що вимагає закон

Підкреслимо, що автоматизовано тільки вузький аспект питання обкладання податком з доходів фізичних осіб (ПДФО). У цьому випадку ми розглядатимемо тільки частину об’єкта обкладання ПДФО, визначену пп. 3.1.1, - загальний місячний оподатковуваний дохід. І навіть тільки частину загального місячного оподатковуваного доходу, а саме: "доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати і винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового чи цивільно-правового договору" (пп. 4.2.1), ті виплати доходу, за якими підприємства є податковими агентами, тобто зобов’язані нараховувати і перераховувати податок. Наразі нічого іншого в програмі не запропоновано, хоча від роботодавця можна очікувати і додаткових благ і подарунків, і відрядні та підзвітні суми оподаткувати, але на все свій час.

Частина доходу, про яку ми говоримо, оподатковується за основною ставкою (до 2007 року - 13%). Але не вся. Як і раніше, дехто має право зменшити її на (у нових термінах) податкову соціальну пільгу.

Відповідно до пп. 6.1.1, кожен платник податку має право на податкову соціальну пільгу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати на місяць (на перехідний період установлено понижуючі коефіцієнти: 2004 рік - 30%; 2005 рік - 50%; 2006 рік - 80% мінімальної заробітної плати). Окремі категорії платників, перелічені в пп. 6.1.2 і 6.1.3, мають право на пільги відповідно в 150 і 200% мінімальної заробітної плати (теж зі зниженням на перехідний період, у 2004 році це 45 і 60% мінімальної заробітної плати). Якщо платник має право на пільгу з кількох підстав, застосовується один раз найбільша.

Усі перелічені пільги застосовуються за одним місцем нарахування доходу відповідно до заяви платника (на його вибір), підтвердженої відповідними документами, якщо він має право на пільгу, більшу, ніж одна. (За основним місцем роботи платника (де його трудова книжка знаходилася на 01.01.2004 р.) одна податкова соціальна пільга нараховується без подання заяви.)

Сума доходу, до якого може застосовуватися податкова соціальна пільга, тепер обмежена. Мало того, тепер її застосування залежить від структури доходу. Згідно з пп. 6.5.1, податкова соціальна пільга застосовується тільки до "доходу, отриманого платником податку як заробітна плата протягом звітного місяця, якщо його розмір не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи", що встановлений на 1 січня звітного податкового року (зараз 365 грн), помноженої на 1,4 й округленої до найближчих 10 грн (тобто 510 грн на 2004 рік).

Що написано в програмі

Напевно, зовсім не виникало б розбіжностей (а розбіжності тут - це дуже погано), якби дохід, до якого застосовується податкова пільга, був визначений як, скажімо, "визначений у пп. 4.2.1" або "заробітна плата в розумінні Інструкції про статистику заробітної плати". Або якби в самому законі подавалася структура виплат заробітної плати. На жаль, це не так.

Через особливу важливість цього питання вважаємо за можливе навести фрагменти тексту програми, що стосуються розрахунку податку на доходи фізичних осіб: у цьому випадку він досить просто читається. Для кращого розуміння на мал. 1 додано значення деяких змінних, чинні на 01.01.2004 р., які одержують з довідників.

Фрагмент 1 (//Берем НДФЛ)

У першому фрагменті коду перевіряється, чи відповідає дохід установленому пп. 6.5.1 Закону обмеженню щодо надання пільги.

Як бачимо, при цьому дохід розуміється як весь, визначений у пп. 4.2.1 (Оклад, Больничные, Отпускные, Материальная помощь, Индексация), тобто виплати, нараховані відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.

Наприклад, якщо працівник одержав 500 грн як заробітну плату і 200 грн лікарняних, умова надання пільги виконана не буде.

Одразу скажемо: є й інша думка. При буквальному прочитанні пп. 6.5.1 (процитований вище) умова має бути застосована тільки до заробітної плати (тобто в структурі програми до зарплати і відпускних), а оскільки лікарняні не відносяться до оплати праці, то в цьому випадку застосування пільги є законним. Виникає й випадок, коли працівник хворів весь місяць і його дохід складається тільки з лікарняних - це не оплата праці, і до такого доходу соціальна пільга не може бути застосована, а з розрахунку в програмі буде надана).

Хто насправді має рацію, сказати важко. Почекаємо на офіційні коментарі й інструкції. Небезпечні ситуації виникають, коли весь дохід складається з "незарплати" і при цьому менший за 510 грн. Вихід - платите більше: не одержите право на пільгу - не помилитеся.

Фрагмент 2 (//Сколько облагаем)

Тут визначається об’єкт оподаткування. Нагадаємо, що при нарахуванні доходів у вигляді заробітної плати за п. 3.5 "об’єкт оподаткування визначається як загальна сума такої заробітної плати, зменшена на суму збору до Пенсійного фонду України чи внесків до фондів загальнообов’язкового соціального страхування...". Оскільки ніхто не дав роз’яснень, як вибирати між ПФ і соцстрахом, цей усіма критикований сполучник "чи" розробники програми (спираючись на підпунктах 4.3.6, 4.3.7), напевно, правильно зрозуміли як "і". Тому від оподатковуваної бази віднімається і Пенсионный, і Безработица, і Соцстрах.

Фрагмент 3 (//Учитываем льготу)

Оподатковувана база зменшується на пільгу. За іншим варіантом (буквальне прочитання пп. 6.5.1), пільга може бути застосована не до всього доходу за пп. 4.2.1, а до зарплати.

Наприклад, при 50 грн відпускних і 350 грн матеріальної допомоги пільга може бути тільки в розмірі заробітної плати (50 грн, а не повні 61,50 грн).

Фрагмент 4 (//Налог по ставке)

База збільшується на ставку, одержувану з довідника (на перехідний період ставка визначена в розмірі 13%).

Розрахунок податку "по-новому"

Розгляньмо, як працює розрахунок, на прикладах.

Нам знадобляться чинні на 1 січня величини:

- мінімальна зарплата - 205 грн;

- коефіцієнт зниження на 2004 рік - 30%;

- прожитковий мінімум для працездатних громадян - 365 грн;

- поріг надання пільги з ПДФО - 510 грн (округлено - 365 х 1,4, мал. 3);

- ставка податку на доходи - 13%.

Усі ці відомості треба внести до довідника "Налоги и отчисления".

У довіднику для цієї мети з’явилися дві нові групи: НДФЛ и ЛьготыНДФЛ.

У групу НДФЛ потрібно внести ставку - 0,13, а в групу ЛьготыНДФЛ - внести ставку базової пільги - 1. Поріг пільги і річний коефіцієнт зменшення є додатковою інформацією групи Льготы НДФЛ. Її можна побачити, якщо навести курсор на групу і натиснути Enter.

З огляду на те, що це все періодичні реквізити, будьте уважні з датою внесення. При відновленні конфігурації в довіднику з’являться не тільки групи, а й самі значення. Але побачити їх на власні очі не зашкодить. За допомогою цих значень буде розрахована сума соціальної податкової пільги на 2004 рік - 61,50 грн (205 х 0,3).

Крім цього, кожному працівнику потрібно внести відомості про податкову соціальну пільгу. При відновленні конфігурації всім основним працівникам встановлена одна соціальна пільга, сумісникам - 0, як і передбачено в законі, без подання заяви. (Ще раз підкреслимо, що вибір місця роботи, де буде надана пільга, залежить від бажання працівника.) Якщо така заява є або є заяви працівників, які мають право на велику пільгу (150 чи 200%), треба встановити відповідні коефіцієнти працівникам (реквізит Количество льгот знаходиться на закладці Данные по з/п у довіднику "Сотрудники") (працівники, які мають право на пільги за пп. 6.1.2 "в", одержують їх з розрахунку на кожну дитину, тобто ще треба помножити на кількість дітей, хоча про це автори програми могли подбати й самі).

Підготовчу роботу завершено, скористаймося документом "Начисление зарплаты" (в режимі Основная з/п) для розрахунку такого прикладу (у таблиці).

Співробітник
Зарплата
Лікарняні
Податкова соціальна пільга
Примітка
Адмінов
500
-
1,5
"Чорнобилець" 2-ї категорії
Іванов
450
-
0
-
Коваленко
350
200
1
-

Для того, щоб зрозуміти, як розраховані ці суми, можна звернутися до фрагмента коду програми і мал. 4.

Адмінов - 51,06 грн (500 - (10 + 2,5 + 2,5) - 61,5 х 1,5) х 0,13

Іванов - 56,74 грн (450 - (9 + 2,25 + 2,25)) х 0,13

Коваленко - 69,62 грн (550 - (11 + 1,75 + 1,75)) х 0,13 (з 01.01.2004 р. відповідно до Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" з лікарняних нараховується внесок до Пенсійного фонду).


Інформація для роздумів

Про соціальну спрямованість закону

Від доходу фізичної особи потрібно відняти вартість відтворення робочої сили. У цьому сенс доходу громадян, який не обкладається податком (не в сенсі 17 грн, а прожиткового мінімуму або, гаразд уже, - хоча б мінімальної заробітної плати).

Те, що ми витратили на те, щоб вижити, - це НАШІ ВИТРАТИ, а не дохід, і його немає приводу оподатковувати. І ніяка це не соціальна пільга. Можливо, цим можна і знехтувати, але тільки якщо ці гроші незрівнянно малі порівняно з нашими доходами (хоча б у 10 разів, а не в 1,4).

Крім того, раніше ми одержували пільгу "на себе" у вигляді неоподатковуваного мінімуму (щоправда, незначну - 17 грн) і пільгу на дітей (один з батьків міг одержати її на кожну дитину). Тепер пільги на дітей залишилися, але за пп. 6.1.2 у вигляді 150% мінімальної заробітної плати (з відповідним зниженням) самотнім матерям (батькам), батькам дітей-інвалідів, тим, хто має трьох і більше дітей. А от на "просто" дітей, без цих важких ситуацій, - ні. Може, в Україні поліпшилися справи з народжуваністю і нема сенсу звертати увагу на тих, у кого менше трьох дітей?

Особливо це соціально несправедливо (якщо вже наполягати на соціальності податкової пільги) саме стосовно малих зарплат. Їх одержують працівники бюджетних установ, в основному жінки, які і є особливо дисциплінованими платниками цього податку.

Хоча слід зазначити, що податок усе-таки став меншим, але... Якщо замінити неоподатковуваний мінімум у шкалі старого декрету мінімальною зарплатою (205 грн), то доходи до 1025 грн оподатковувалися б за ставкою 10%, та ще й з урахуванням неоподатковуваних сум (тобто ще менше, ніж за новим законом).

Яким би не був закон, нам його треба виконувати. Наведені зміни в програмі "1С:Підприємство7.7: Бухгалтерський облік для України" - тільки "перші ластівки", будуть й інші.

Різні думки щодо бази обкладання наведені не для того, щоб сказати, що хтось не має рації, - у жодному разі (з деякою імовірністю рацію може мати будь-хто), а щоб ви змогли самі почитати, що написано в законі, і що - у коді програми.

Черговий раз ми опинилися в ситуації: "думайте самі, вирішуйте самі".


Новини-Новости-News

Безліцензійне ПЗ перемагає?

Багато країн з різних причин збираються переходити від ліцензованого ПЗ до програм з відкритим початковим кодом. Навіть софтверний гігант Microsoft почав добровільно надавати зацікавленим державам початкові коди своїх продуктів. Однак чекати істотної зміни в монопольному становищі на ринку настільних ПК або браузерів не варто. Ця тенденція, швидше за все, торкнеться галузі серверних програм.

Знайомтеся: український Mіcrosoft Offіce 2003!

Ознайомитися з унікальними можливостями нового продукту Mіcrosoft зможе кожен, якщо візьме участь у безпрецедентному заході - Mіcrosoft Offіce 2003 RoadShow. Ця акція пройде в найбільших містах України:

2 лютого - Львів;

3 лютого - Одеса;

4 лютого - Київ.

Мобільний центр керування, переміщаючись із міста в місто, дозволить споживачам не тільки ознайомитися з новітніми можливостями MS Offіce 2003, а й дізнатися про сценарії вирішення типових проблем і завдань, запропонованих партнерами компанії "Майкрософт Україна". Для реєстрації на цей захоплюючий захід відвідайте сторінку:

http://www.mіcrosoft.com/ukraіne/OffіceLaunch2003/form.aspx.

Пункт обміну віртуальних валют

Не секрет, що в Інтернеті можна непогано заробити, беручи участь в онлайнових іграх (наприклад, The Sims Online). Однак донедавна обміняти завойоване в іграх віртуальне золото і кредитки було неможливо. Тепер проблему вирішено. В Інтернеті почав роботу сервіс Gaming Open Market, що дозволяє обмінювати одні віртуальні гроші на інші або ж узагалі продати їх через непотрібність. Котирування віртуальної валюти залежить від популярності гри, кількості передплатників й інших факторів.

Психологи попереджають: зловживання доганами по e-mail небезпечне для здоров’я

Результати досліджень британських учених показали, що догана, отримана від начальника електронною поштою, може викликати в підлеглого різкий стрибок кров’яного тиску. Особливо це небезпечно для здоров’я підлеглих, коли електронний "рознос" робить керівник вищої ланки.

Психологи рекомендують керівникам критикувати працівників тільки під час особистої зустрічі, бо відомості, отримані по e-mail, часто сприймаються близько до серця і значення їх дуже переоцінюється.

Віагра - чемпіон зі спаму

Відповідно до статистики AOL (найбільший інтернет-провайдер у світі), найпопулярнішою темою спамових повідомлень у США стала віагра. За 2003 рік в системі AOL було заблоковано майже 500 млрд (!) спамових повідомлень. Це 75-80% усієї електронної пошти.

Наступна стаття:  На початок статті «1С» у перспективі Частковий перегляд статті (тільки початок)
Вікно у світ «1С»
Минуле. Сьогодення. Майбутнє У 2003 році на ринку програмного забезпечення для вирішення облікових завдань сталися дві значні події. Це вихід на нього гіганта Microsoft із програмою Microsoft buisness solution і поява "1С"-ної "вісімки". Отже, яка...

В рубриці: 


Тематичний посторінковий перелік публікацій за 1-й квартал 2012-го року Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 13 (26.3.2012) :: Вікно у світ «1С»
Тематичний посторінковий перелік публікацій випусків поліграфічного видання бухгалтерського тижневика «Дебет-Кредит» (розділ «Автоматично з «Дт-Кт») за 1-й квартал 2012-го року...

Весняні жнива бухгалтера Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 11 (12.3.2012) :: Вікно у світ «1С»
Закриття періоду в сільському господарстві...

0.009421