(044) 391-51-92
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо.



 Актуально!




Ближайшие семинары,
тренинги, вебинары ...

Все семинары ...         
(полный план-график)









 : загальний по сайту



Курсы валют на PROext

Запитання і відповіді № 19 (11.5.2015)
Ви запитали редакцію

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua.

Право на відпустку перед і після відпустки по вагітності та пологах

Чи можна надати працівниці відпустку безпосередньо перед і зразу після відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами?

Вагітність і пологи з юридичного погляду — це події, тобто факти, які тягнуть за собою юридичні наслідки, проте, на відміну від дій, виникають безпосередньо незалежно від волі людей. Для працюючої жінки, яка готується стати матір’ю, законодавець передбачив відпустку по вагітності та пологах, яка надається на підставі медичного документа — листка непрацездатності, що виписується з 30-го тижня вагітності на 126 к. д. (для жінок, які належать до I — IV категорій потерпілих унаслідок аварії на ЧАЕС, — з 27 тижнів вагітності на 180 к. д.) Тобто відпустка по вагітності та пологах видається на підставі «декретного лікарняного листка».

Відповідні дати, як правило, незмінні, і раніше чи пізніше на «декретний лікарняний» жінка може піти лише тоді, коли лікар неправильно визначить термін вагітності.

Багато вагітних жінок мають бажання скористатися перед відпусткою по вагітності та пологах своїми щорічними відпустками. І закон їм таке право надає. За п. 1 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки, перед відпусткою по вагітності та пологах або після неї жінці за її бажанням надається щорічна відпустка в зручний для неї час, у т. ч. і відпустка повної тривалості до настання 6-місячного терміну безперервної роботи на підприємстві.

Тож нерідко майбутні мами дізнаються в лікаря завчасно про передбачувану дату початку декретного лікарняного і звертаються до кадровика або бухгалтера з проханням порахувати, скільки днів відпустки вона може використати до декретної відпустки.

Звернімо увагу, що жінка може використати повністю всі відпустки, в т. ч. за поточний не повністю відпрацьований робочий рік (водночас кількість днів відпустки за поточний рік не обчислюється до дня початку відпустки, як при звільненні, а є повною).

Наприклад, робочий рік жінки1 — з 01.06.2014 р. до 31.05.2015 р., наступний — з 01.06.2015 р. до 31.05.2016 р. Жінка йде у відпустку по вагітності та пологах у вересні 2015 р. Уже починаючи з червня 2015 р. вона може одержати щорічну відпустку повної тривалості за робочий рік з 01.06.2015 р. до 31.05.2016 р. (перед відпусткою по вагітності та пологах).

1 Робочий рік — календарний період часу в 365 (366) календарних днів, який зазвичай розпочинається з дня прийняття на роботу і за який (у разі його відпрацювання) щороку надається відпустка повної тривалості.

Можливості надання щорічних відпусток за майбутні робочі роки, які ще не розпочалися, законодавство не передбачає. Водночас, оскільки відпустка по вагітності та пологах входить до стажу, що надає право на щорічні відпустки (ст. 9 Закону про відпустки, ст. 82 КЗпП), якщо новий робочий рік розпочнеться під час відпустки по вагітності та пологах, жінка-мати матиме право на відпустку повної тривалості вже за новий робочий рік — безпосередньо після відпустки по вагітності та пологах.

До речі, використання відповідних відпусток до або після — право, а не обов’язок жінки. Скажімо, вона може працювати безпосередньо до відпустки по вагітності та пологах. А після неї — одразу оформити відпустку по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку чи стати до роботи (наприклад, якщо за дитиною доглядає інша особа).

Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., доцент, аудитор



Наступна стаття:  На початок статті 



Новоприйнятим працівникам можна надати відпустку пропорційно до відпрацьованого часу Частковий перегляд статті (тільки початок)
Ви запитали редакцію
Якщо працівник не відпрацював на підприємстві 6 місяців, як можна йому надати
відпустку? ...

В рубриці: 


Невикористані дні відпусток не «згорають» Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 19 (11.5.2015) :: Ви запитали редакцію
Якщо працівник не ходив у відпустку 5 років, що може зробити підприємство? ...

Заява на відпустку — пережиток минулого Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 19 (11.5.2015) :: Ви запитали редакцію
Що мусить робити підприємство, якщо працівник не пише заяву на відпустку? ...

0.018625