Зателефонуйте нам
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Чергові семінари,
тренінги, вебінари ...

Більше семінарів ...

 : загальний
   (по всіх сайтах ДК)


Запитання і відповіді № 32 (11.8.2008)
Ви запитали редакцію

Увага! Архівна публікація 

 


Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка на даний час ймовірно втратила актуальність і може не відповідати діючим нормам бухгалтерського та податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua

або оберіть потрібний вам разділ ДК-порталу в верхньому рядку навигації.

За умисну невиплату заробітної плати керівник може бути притягнутий до кримінальної відповідальності

Наше підприємство у зв’язку з відсутністю коштів на розрахунковому рахунку вже декілька місяців нараховує, але не виплачує заробітну плату працівникам. Яка відповідальність за невиплату зарплати?

Відповідно до ст. 115 КЗпП та ст. 24 Закону про оплату праці1, заробітна плата має виплачуватися регулярно у строки, встановлені у колективному договорі, але не менш ніж два рази на місяць з проміжком часу не більше шістнадцяти календарних днів.

У разі якщозаробітна плата на підприємстві виплачується в інші строки (нерегулярно), ст. 34 Закону про оплату праці передбачено компенсацію за затримку її виплати. Правовим підґрунтям такої компенсації за затримку виплати заробітної плати, нарахованої у період з 01.01.98 р. до 31.12.2000 р., є Положення №14272, а заробітної плати, нарахованої вже після 01.01.2001 р., — Закон про компенсацію3 та Порядок №1594.

Компенсація здійснюється у разі затримки виплати заробітної плати на один і більше календарних місяців. Якщо заробітну плату не отримано своєчасно з вини працівника, такий дохід компенсації не підлягає. Компенсація виплачується за рахунок власних коштів підприємств, організацій та установ. Відповідно до ст. 7 Закону про компенсацію, відмова власника або уповноваженого ним органу від виплати компенсації може бути оскаржена у судовому порядку.

Ненарахування та невиплата працівникам компенсації за затримку заробітної плати є порушенням трудового законодавства і спричинює притягнення посадових осіб, винних у невиплаті компенсації, до адміністративної відповідальності. Бо коли підприємство не нараховує компенсації, воно таким чином занижує свій ФОП, що призводить до недоплати нарахувань та утримань до «зарплатних» фондів. За невиплату зарплати адміністративну відповідальність передбачено ч. 1 ст. 41 КпАП, згідно з якою на посадових осіб підприємства може бути накладено штраф у розмірі від 15 до 50 н. м. д. г (255 — 850 грн). За результатами перевірки підприємства Держнаглядпраці оформлює протокол про адміністративне правопорушення і скеровує його до суду. І тільки суд може винести рішення про накладення адмінштрафу за ст. 41 КпАП. Причому за безпідставну невиплату заробітної плати керівник може бути притягнутий до кримінальної відповідальності.

Так, згідно зі ст. 175 КК, безпідставна невиплата заробітної плати чи іншої установленої законом виплати громадянам більш ніж за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, карається штрафом від 100 до 300 н.м.д.г (1700 — 5100 грн) або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або виправними роботами на строк до 2 років, або позбавленням волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років. Те саме діяння, якщо воно було вчинене внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати зарплати та інших встановлених законом виплат, карається штрафом від 500 до 1000 н.м.д.г. (8500 — 17000 грн) або обмеженням волі на строк до 5 років, або позбавленням волі на строк до 3 років. Але якщо заробітну плату буде виплачено, то така особа звільняється від кримінальної відповідальності.

1 Закон України від 24.03.95 р. №108/95-ВР «Про оплату праці».

2 Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати, затверджене постановою КМУ від 20.12.97 р. №1427.

3 Закон України від 19.10.2000 р. №2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати».

4 Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати від 21.02.2001 р. №159.

Юлія КЛОВСЬКА, «Дебет-Кредит»Наступна стаття:  На початок статті Письмовий договір у госпдіяльності може укладатися шляхом вчинення дій, що свідчать про прийняття оферти Частковий перегляд статті (тільки початок)
Ви запитали редакцію
Чи можуть товари і послуги у госпдіяльності поставлятися без укладання письмового договору? Які документи у такому разі варто використовувати?...

В рубриці: 


Право на відпустку перед і після відпустки по вагітності та пологах Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 19 (11.5.2015) :: Ви запитали редакцію
Чи можна надати працівниці відпустку безпосередньо перед і зразу після
відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами? ...

Новоприйнятим працівникам можна надати відпустку пропорційно до відпрацьованого часу Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 19 (11.5.2015) :: Ви запитали редакцію
Якщо працівник не відпрацював на підприємстві 6 місяців, як можна йому надати
відпустку? ...

0.020381